Dost Bakteriler Bizim Gibi Bitter Çikolata ya Bayılıyorlar

0
781

Yapılan bir çalışmada; ilginç bir şekilde, spesifik bir bakteri popülasyonu bizim gibi bitter çikolata ya bayılıyor. Kakaodaki molekülleri besin kaynağı olarak kullanıyorlar ve anti-enflamatuar maddeler oluşturarak barsak mikrobiyotasını etkileyip sağlık üzerinde yararlı etkiler sağlıyorlar.

Bitter Çikolatanın Faydaları

Şimdiye kadar bitter çikolata üzerinde yapılan çalışmalar ile çikolatanın sağlık üzerindeki yararlı etkileri tam olarak aydınlatılamamıştı. Dallas’taki Amerikan Kimya Derneği’nin (ASC) toplantısında bu konu daha çok aydınlığa kavuşturuldu. Araştırmacılar bazı bakterilerin midede çikolatayı parçalayarak fermantasyonu sonucu kalp için faydalı bileşikler ortaya çıkardığını gösterdi.

Çikolata yemek, afrodizyak etkilerden, yorgunluğun iyileştirilmesine kadar çeşitli faydalarla ilişkilendirilmiştir. Bilim bu faydalardan bazılarını doğruladı: çikolatadaki kakao kan basıncını ve inflamasyonu azaltabilir. ACS toplantısında sunulan çalışma, bağırsaktaki bakterilerin, çikolatanın sağlıklı hale gelmesine katkıda bulunacağını göstermiştir.

Birkaç çalışma, kakao tüketiminin bağırsaktaki dost bakterilerin seviyelerini arttırdığını göstermektedir.

İşte O Çalışma

Birleşik Krallık’taki Reading Üniversitesi Gıda ve Beslenme Bilimleri Bölümü’nden araştırmacılar, 4 hafta boyunca yüksek kakao çikolatalı süt içen insan gönüllülerinin bağırsaklarında daha yüksek seviyelerde Lactobacillus ve Bifidobacterium türlerini ölçtüler .

Aynı ekip daha önce kakaodaki bileşenlerin, enflamatuar bağırsak hastalığı olan bireylerin bağırsaklarında bulunan ‘kötü’ Clostridium bakterilerinin büyümesini azaltabildiğini gösterdi .

Ayrıca domuzlarda, yüksek kakao diyetine yanıt olarak kolonda daha yüksek seviyelerde Lactobacillus ve Bifidobacterium türleri de bulundu. İlginç bir şekilde, bilinen enflamatuar belirteçlerin de ekspresyonu azalmıştır.

Araştırmacılardan Maria Moore, “Bağırsakta iki çeşit bakteri grubu vardır: ‘iyi’ ve ‘kötü’ olanlar. Bifidobacterium ve laktik asit bakterileri (lactobasillus) gibi iyi bakteriler çikolataya bayılırlar. Bitter çikolata yediklerinde, anti-enflamatuar bileşikler üretirler.” dedi.

Bağırsaktaki diğer bakteriler ‘kötü olanlar’ inflamasyon ile ilişkilidir ve gaz, şişkinlik, ishal ve kabızlığa neden olabilir. Bunlar arasında bazı Clostridia taksonu üyeleri ve E. coli sayılabilir.

İleri okuma: Aşırı Tuz Tüketimi Dost Bakteriler İçin Öldürücü Olabilir

John Finley, “Bu anti-enflamatuar bileşikler vücut tarafından absorbe edildiğinde (emildiğinde), kardiyovasküler inflamasyonu önler ve inme riskini azaltır” diyor. Bu çalışma ayrıca, bitter çikolatanın çeşitli bakteri türleri üzerindeki etkilerine bakan ilk çalışma olduğunu da ekliyor.

Ekip, çikolatadaki kakao tozlarının polifenolik-antioksidan, kateşin ve epikateşin gibi bileşikler bakımından zengin olduğunu ve de az miktarda lif içerdiğini açıkladı. Her iki bileşen de sindirilemez ve absorbe olamaz. Barsak kolonuna ulaştıklarında bakteriler sindirim işlemini ve fermantasyonu başlatırlar. Büyük polifenolik (yüksek antioksidan) polimerler, daha küçük moleküllere metabolize olarak kolayca absorbe edilebilir. Ayrıca kakaodaki liflerin yanı sıra prebiyotiklerin de diyete eklenmesinin polifenolik bileşikleri antienflamatuar bileşiklere dönüştürmeye yardımcı olabileceğini gösterdiler. 

Prebiyotikler, faydalı bağırsak bakteri popülasyonunu arttırarak ‘iyi bakterilerin’ çeşitli mide-barsak problemlerine neden olan ‘kötü bakterilerle’ savaşmalarına yardımcı olurlar. 

Prebiyotikler, çiğ sarımsak ve kepekli ekmek gibi insanların sindiremediği, ancak iyi bakterilerin yemekten hoşlandığı gıdalarda bulunan karbonhidratlardır. ‘Dost bakteriler’ için diyetinize prebiyotikleri ekleyebilirsiniz.

Sonuç

Araştırmalarda kullanılan kakao özleri, günlük çikolatalarda bulunan yüksek şeker ve yağ seviyelerini içermez. Bu nedenle, ılımlı olarak tüketilen yüksek kakaolu (bitter) çikolata, dost bakterilerin artışını teşvik edebilir ve buna ek olarak inflamasyonu azaltarak birçok inflamatuar (kalp, mide-barsak) hastalıklarını önleyebilir.

Kaynak

Prebiotic evaluation of cocoa-derived flavanols in healthy humans by using a randomized, controlled, double-blind, crossover intervention study The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 93, Issue 1, January 2011, Pages 62–72,

Our microbiota likes chocolate too gutmicrobiotaforhealth.com

Why chocolate is good for your gut medicalnewstoday.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz