Aloe Vera Yüz Maskesi, Temizleyici ve Peeling Önerileri

0
1268

Aloe vera; kalın, tırtıklı yapraklara sahip bir bitkidir. Yapraklarının içindeki berrak bir jel vardır ve bu jel yapraklarından çizme sonucu elde edilir. Yanmış veya tahriş olmuş bir cildi tedavi etmek için veya sivilce tedavisinde topikal olarak kullanılırlar.

Aloe veranın topikal olarak kullanımı çok yaygındır. Ayrıca, aloe veranın ‘oral’ yoldan alınmasının cildinizi nemlendirmek ve iyileştirmek için faydalı olabileceğine inanılan bir düşünce vardır, ancak bu fikri doğrulamak için çok az kanıt vardır.

Topikal olarak saf aloe vera kullanımı

Araştırmalar,aloe veranın, antienflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu gösterir. Yüzyıllar boyunca yaraları temizlemek, ağrıyı dindirmek ve yanıkları iyileştirmek için kullanılmıştır. Çok az insanın buna alerjisi vardır ve bunu topikal olarak uygulamak son derece düşük risklidir. (alerjiniz olmadığı sürece)

Aloe vera’yı yüzünüze uyguladığınızda cildinizdeki kan akışı artar ve antiseptik etkisiyle zararlı bakterileri yok edilir. Sivilceli bölgelere gece yatmadan önce sürülebilir. Kızarıklığı ve tahrişi azaltmak için de sabahları yıkayabilirsiniz.

İleri okuma: Akne ve Sivilce İzlerinden Kurtulmak için Ev İlaçları

Aloe vera, bal ve tarçınlı yüz maskesi

Aloe vera, bal ve tarçın akneye neden olan bakterileri azaltmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu üçünü evde birleştirerek, sivilce içermeyen pürüzsüz bir cilt oluşturabilirsiniz.

Nasıl Uygulanır

2 çorba kaşığı saf bal ve 1 çorba kaşığı saf aloe vera’yı karıştırın. Karışımın yayılması kolay, fakat akıcı olmamalıdır. Maskeyi yüzünüze uygulamadan önce 1/4 çorba kaşığı tarçın tozunu karıştırın ve maskeyi uygulayın. Yaklaşık 10 dakika kaldıktan sonra yıkayın. Uygulamadan sonra iyice durulayın.

Aloe vera ve limon suyu yüz maskesi

Aloe vera ve limon suyu içeren bir yüz maskesi yüzünüze tazelenmiş ve canlanmış bir görünüm verirken gözeneklerinizi temizler ve sivilceye neden olabilecek bazı bakterileri öldürür. Limon suyunda bulunan asitler akne tedavisi için etkili temizleyicilerdir.

Nasıl Uygulanır

Bu maske için, 2 çorba kaşığı aloe vera’ya yaklaşık 1 çay kaşığı limon suyu ekleyin. Bu maskeyi cildinize eşit bir şekilde uygulamak için daha fazlasına ihtiyacınız varsa, limon suyunu aloe oranına yaklaşık 8 ila 1 oranında tuttuğunuzdan emin olun, böylece cildinizi turunçgillerin asitliği ile tahriş etmezsiniz. Tamamen durulamadan önce karışımı cildinizde 5 ila 10 dakika bekletin.

Aloe vera, şeker ve hindistan cevizi yağı peeling

Sivilce için doğal ilaçlarla ilgileniyorsanız, aloe vera ile hindistancevizi yağı ve şekeri birleştirmek iyi bir tercih olabilir. Cildinize peeling yapmak, gözenekleri tıkayan ölü deri hücrelerinden kurtarır. Beyaz veya saf şeker, bu eski hücreleri nazikçe fırçalayarak cildinize nüfuz ederek temizler ve cilt yenilenmesini teşvik eder. Hindistan cevizi yağı kendine özgü antibakteriyel özelliklere sahiptir ve aynı zamanda doğal bir nemlendirici olarak da işlev görür. Üçünü birlikte karıştırmak, cildin pürüzsüz ve tazelenmiş hissetmesine neden olabilir.

Nasıl Uygulanır

1/2 bardak saf veya beyaz şekere yaklaşık 1/2 bardak hindistan cevizi yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Buzdolabında saklayabileceğiniz peeling karışımı için 1/4 bardak saf aloe vera jeli dökün. Kullanmak için, karışımı yüzünüze hafifçe sürün ve göz çevrenizden kaçının. Kullandıktan sonra suyla iyice durulayın.

Aloe vera ve çay ağacı yağı Yüz temizleyici

Çay ağacı yağı sivilce ile savaşan antiseptik bileşenlere sahip olup onu aloe vera ile karıştırmak, gözle görülür bir fayda sağlama potansiyeline sahiptir. Çay ağacı yağı oldukça kuvvetli asit olduğundan bu, yüzünüzde doğrudan uygulamanız gereken bir karışım değildir.

Nasıl Uygulanır

Aloe vera, karışımı yüzünüze dikkatlice uygulamadan önce su ve 2 ila 3 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bir dakika sonra yüzünüzü kurulayın.

Sivilce için aloe vera kullanımının riskleri ve komplikasyonları

Bazıları, akne tedavisi için aloe verayı oral (ağızdan) yoldan kullanmayı savunuyor, ancak şu ana kadar işe yaradığına dair kanıt yok. Ayrıca bazı kanıtlara göre yüksek seviyede aloe veranın alınması vücudunuza zarar verebilir ve bazı kanser türleri için sizi daha fazla risk altına sokabilir. Ortaya çıkarabileceği riskler hakkında daha fazla şey bilinene kadar aloe içmekten kaçının.

Mayo Clinic’e göre , Aloe vera’nın diğer ilaçlar ile de etkileşimi olabilir. Oral olarak denemeye karar verirseniz, bu etkileşimler için eczacı veya doktorunuza danışın.

Yüzünüzde yeni bir madde kullanmadan önce, cildinizi test etmek için bileğinize, kulağınızın arkasına veya üst kolunuza bir yama testi uygulayın. Cildinizde aloe kullandıktan sonra herhangi bir reaksiyon veya kızarıklık olursa, sivilcenizi tedavi etmek için aloe kullanmaya çalışmayın.

İleri okuma: Akne ve Sivilce İzlerinden Kurtulmak için Ev İlaçları

Sonuç Olarak

Sivilce için evde bir tedavi olarak aloe vera’yı denemek için birçok yol vardır. Hafif veya orta dereceli bir sivileceye sahipseniz, Aloe vera etkili bir çözümdür. Çok az risk ve yüksek başarı olasılığı nedeniyle çoğu insan aloe veranın cilt bakım rutininin bir parçası olarak kullanılması konusunda iyimser olmalıdır.

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz