Akne ve Sivilce İzlerinden Kurtulmak için Ev İlaçları

0
808

Akne ve sivilce sinir bozucu olabilir ve yüzde, vücudun diğer bölgelerinde izler bırakabilir. Bazı insanlar sivilce izlerinin acı verici ve rahatsız edici bir durumun istenmeyen bir hatırlatıcısı olduğunu fark eder. Ancak, akne ve sivilce izleri kalıcı olmak zorunda değildir, çünkü bazı ev ilaçları ve tıbbi tedaviler onlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Bu yazıda sivilce izlerinin görünümünü azaltmaya ve sağlıklı cildi teşvik etmeye yardımcı olacak çeşitli yöntemler hakkında bilgi edinin .

Evde yapılan ilaçlar

Tezgâh üzerinde, çoğu kişinin sivilcelerini yönetmesine ve yara izlerinin görünümünü azaltmasına yardımcı olabilecek çeşitli çözümler vardır.

Salisilik asit

Akne olan kadın yüzünde cilde losyon, krem ​​veya tedavi uygulayarak yara izleri.

Sivilce yaygın bir cilt şikayetidir, birçok insanda akne ve sivilce izleri görülür.

Salisilik asit, genellikle sivilce cilt bakım ürünlerinde bir bileşen olan doğal olarak oluşan bir bileşiktir. Salisilik asit, kir, cilt hücreleri ve cildin gözeneklerinden akneye yol açan diğer kalıntıları temizlemeye yardımcı olur.

Ayrıca, bölgede yara izi ve kızarıklığın azaltılmasına yardımcı olur ve bu da yara izinin görünümünü en aza indirir.

Salisilik asit tüm akne tipleri için faydalıdır. Akne ile yaşayan çoğu insan için günlük cilt bakım rutini için iyi bir katkı sağlar.

Hassas cilde sahip kişilerin kuruluğu veya tahrişe neden olabileceğinden, bu asidi içeren bir ürünü tüm yüzünde kullanmadan önce küçük bir cilt bölgesinde test etmeleri gerekebilir.

Retinoidler

Bazı topikal retinoidler sivilce izlerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Dermatology and Therapy dergisindeki bir derlemenin yazarlarının not ettiği gibi, topikal retinoidler iltihabı tıkar , akne lezyonlarını azaltır ve hücre yenilenmesini hızlandırır.

Yazarlar ayrıca, retinoidlerin, koyu ten rengi olan insanlar dahil olmak üzere, hiperpigmente akne izlerinin hafifletilmesine yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Retinoidlerin cildi güneşe duyarlı hale getirebileceğini not etmek önemlidir. dışarı çıkarken güneş kremi kullanılmalıdır.

Alfa hidroksi asitler

Alfa hidroksi asitler (AHA’lar) ölü deri hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olabilir ve gözeneklerin tıkanmasını önleyebilir. Doktorlar sivilceleri tedavi etmek ve sivilce izlerinin görünümünü azaltmak için AHA’ları önerebilirler.

AHA’lar, altındaki yeni ve taze cildi ortaya çıkarmak için cildin dış katmanını kesen hafif bir asit şeklidir. Bu işlem, yara izi nedeniyle renk atmasına yardımcı olabilir.

Laktik asit

Laktik asit, ölü cilt hücrelerini uzaklaştırmak için yumuşak bir kabuk işlevi görebilir. İzlerin görünümünü azaltmaya ve cildin genel dokusunu pürüzsüzleştirmeye yardımcı olabilir.

Laktik asit, bazen hiperpigmentasyona neden olmasına rağmen koyu akne dokusunu hafifletmeye de yardımcı olabilir . Bu olası ters etki nedeniyle, sivilce izlerini tedavi etmek için kullanmadan önce laktik asit içeren ürünleri küçük bir cilt yaması üzerinde test etmek en iyisidir.

Sivilce için pek çok ürün laktik asit içerir. Aynı zamanda daha doğal ve uygun maliyetli bir tedavi sağlayan seyreltilmiş elma sirkesinde de bulunur.

Doğal ilaçlar

Birçok insan sivilce izlerini gidermeye yardımcı olmak için doğal ilaçlar kullanır, ancak bazıları daha fazla tahrişe veya başka sorunlara neden olabilir, bu yüzden insanlar onları dikkatli kullanmalıdır.

İnsanların akne izlerini tedavi etmek için geleneksel olarak kullandıkları ev ilaçları şunlardır:

  • hindistan cevizi yağı
  • shea yağı
  • aloe vera jeli
  • bal
  • karbonat
  • limon suyu

Tıbbi tedaviler

Sivilce izlerini azaltmaya yardımcı olmak için çeşitli tıbbi tedaviler mevcuttur. Bir dermatolog, bir kişinin cilt tipine ve yara izinin derecesine bağlı olarak farklı prosedürler önerebilir.

Akne izleri için tıbbi tedaviler şunlardır:

Kimyasal peeling

Bir dermatolog sivilce yara izi için tıbbi tedaviler önerebilir.
Bir dermatolog sivilce yara izi için tıbbi tedaviler önerebilir.

Bir dermatolog, bir kişinin cilt tipine, akne şiddetine ve yara izine uygun bir tür peeling önerebilir.

Sivilce yara izi tedavisi üzerine bir 2017 incelemesi, trikloroasetik asit (TCA) adı verilen belirli bir kimyasal peeling türünü kullanan 10 katılımcının altının sivilce izinde en az yüzde 70 oranında bir iyileşme iddia eden bir çalışma mevcuttur.

Diğer kimyasallar daha az etkili olabilir. Örneğin, glikolik asit kullananların yüzde 25’i izlerin görünümünde herhangi bir azalma görmedi.

Birinin hangisinin işe yaradığını belirlemek için farklı peeling türlerini denemesi gerekebilir.

Enjeksiyonlar

Bir kişinin hipertrofik veya keloid izleri varsa, kortikosteroid enjeksiyonu, akne yara dokusu tedavisinde yardımcı olabilir.

Tedavi tipik olarak bir dizi enjeksiyondan oluşur. Bir dermatolog bu enjeksiyonları birkaç haftada bir ofislerinde yapabilir ve sonuçları izler.

Dermal dolgu maddesi

Bazı durumlarda, dermatologlar akne ve sivilce izleri görünümünü azaltmak için yumuşak doku dolgu maddeleri kullanılmasını önerebilirler.

Dermatologlar, alerji testi gerektirebilecek kollajen bazlı bir üründen oluşan bir dolgu maddesi seçebilirler. Alternatif olarak, kullanılacak vücudun başka bir bölümünden yağ alınması bir seçenek olabilir. Polimetilmetakrilat (PMMA), hyaluronik asit (HA) ve poli-L-laktik asit (PLLA) gibi başka ticari dolguları da kullanabilirler.

Dermal dolgu maddeleri atrofik izlerde en iyi sonucu verir, ancak çoğu geçicidir. Tedavi tipik olarak 6 ila 18 ay arasında sürer.

Bununla birlikte, bir kişinin dermatoloğu ile tartışabileceği bazı kalıcı seçenekler vardır.

Microneedling – Mikro iğneleme

Microneedling veya mikro iğneleme, vücudu daha fazla kollajen oluşumunu için teşvik etmek amacıyla akneyi çevreleyen cilde küçük iğneler batırma işlemidir . Bu kolajen cildi yumuşatarak akne ve sivilce izleri görünümünü azaltabilir.

2017 yılında yapılan bir incelemede, microneedling ile akne ve sivilce izleri görünümünde yüzde 31 ila 62 oranında bir iyileşme sağlamıştır .

Bununla birlikte, mikro-iğneleme yan etkilere neden olabilir. Birçok kişi tedaviden sonra kızarıklık, ağrı ve iltihaplanma yaşar, ancak bu etkiler zamanla azalır.

Lazer tedavisi

Lazer tedavisi cildi kimyasal kullanmadan yeniden yapılandırır. Alttaki genç cilt hücrelerini ortaya çıkarmak için en üstteki cilt katmanını çıkarır ve bu da yara izi görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Ancak lazer tedavisi herkes için uygun değildir, çünkü başarısı çoğunlukla kişinin sahip olduğu sivilce izine ve cilt tipine bağlıdır. Tedavi ayrıca bazı kişilerde, özellikle hassas cilde sahip olanlarda reaksiyona neden olabilir.

Sivilce yara izi çeşitleri

Akne izleri olan kişinin yan profili
Bazı tedaviler, akne izlerinin belirli tipleri için daha etkilidir.

Uygun tedavi seçenekleri aknenin neden olduğu yara tipine bağlı olarak biraz değişebilir. Üç tür akne izleri vardır:

  • Atrofik yaralar: Bu yaralar ciltte küçük girintiler olarak görünür. Cilt, iyileşme sürecinde yeterince fibroblast üretmediğinde ortaya çıkar. Fibroblastlar, yara iyileşmesinde ve kollajen sentezinde önemli bir rol oynayan hücrelerdir.
  • Hipertrofik yara izleri : Bunlar sivilce lekesi iyileşirken ciltte çok fazla fibroblast meydana geldiğinde, yara izi oluşmasına neden olur.
  • Keloid izleri : Bunlar hipertrofik izlere benzer, ancak tipik olarak orijinal sivilce lekesinden çok daha kalındır. Genellikle çevredeki cilde göre daha koyu renklidir, kırmızı veya kahverengi olabilir. Keloid izleri de kaşıntı veya ağrı gibi semptomlara neden olabilir.

Özet

Sivilce izleri, istenmeyen bir sivilce hatırlatması olabilir ve bazı insanlarda özgüvenini azaltabilir, ancak kalıcı olmaları gerekmez.

Birçok insan bir veya daha fazla ev ilaçları kullanarak başarıya sahiptir. İnatçı skar oluşması durumunda dermatoloğun ofisinde tıbbi tedavi almak akne izlerinden kurtulmanıza da yardımcı olabilir.

Bu makalede listelediğimiz ev ilaçları çevrimiçi olarak satın alınabilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz