Aloe Vera 9 Faydası ve Tıbbi Kullanımı

0
993

Yeşil rengini her mevsimde koruan bu bitki Afrika’da doğal olarak yetişir. Türkiye’de Antalya, Demre civarında doğal olarak yetişebilir. Aloe vera, yaprakları etlidir, dikleşir ve büyük bir rozet oluşturur. Bitkinin yapraklarından elde edilen jelin birçok kullanımından yararlanılır.

Aloe vera, son birkaç yıl içinde, iddia edilen birkaç tedavi edici özellik hakkında çok fazla bilimsel çalışmanın konusu olmuştur. Bu yazıda, bu iddiaların bazılarına bakacağız ve araştırmaları inceleyeceğiz.

Aloe vera Nedir ?

Aloe vera yüzyıllardır kullanılıyor ve şu anda hiç olmadığı kadar popüler. Ayrıca aloe vera pazarı oldukça büyük bir pazar. Özellikle yaprak kısmından elde edilen “Aloe jeli” için yetiştirilmektedir.

Aloe vera jeli birçok tıbbi özelliğe sahiptir ve sıklıkla kremler ve losyonlarda kullanılır. Günümüz kozmetik pazarında büyük bir paya sahiptir.

  • Besin – FDA tarafından tatlandırıcı olarak onaylanmıştır.
  • Makyaj malzemeleri.
  • Gıda takviyeleri.
  • Bitkisel ilaçlar.
Mısır’da tıbbi bir kayıt Ebers Papirüs’u

Aloe vera için insan kullanımının en eski kaydı, M.Ö. 16. yüzyıldan Ebers Papirüs’undan (Mısırlı bir tıbbi kayıt) geliyor. Hint Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre , eski Mısır’da Aloe vera’yı “ölümsüzlük bitkisi” olarak adlandırdılar. Yazarlar, bitkinin Çin, Japonya, Hindistan, Yunanistan, Mısır, Meksika ve Japonya’da yüzyıllarca terapötik olarak kullanıldığını ekledi.

Aloe vera hakkındaki iddialar, birçok bitkide olduğu gibi sınırsızdır. Bazıları büyük bilimsel çalışmalarla desteklenirken çoğu desteklenememektedir. Bu makale temel olarak araştırmalarla desteklenenlere odaklanmaktadır.

Yararları

1. Dişler ve diş etleri

Yayınlanan bir çalışmada, diş jellerinde Aloe veranın çürüklerde diş macunu kadar etkili olduğunu bildirmiştir.

Araştırmacılar, Aloe vera diş jelinin mikrop mücadele yeteneğini iki popüler diş macunu ile karşılaştırdılar. Jelin aynı derecede iyi olduğunu ve bazı durumlarda kaviteye, çürüğe neden olan oral bakterilerin kontrolünde ticari diş macunlarından daha iyi olduğunu buldular.

Araştırmacılar, Aloe lateksinin antrakinonlar, doğal olarak anti-enflamatuar etkilerle ağrıyı iyileştiren ve azaltan bileşikler içerdiğini açıklamaktadır .

Bilim adamları, analiz ettikleri tüm jellerin Aloe veranın uygun şeklini içermediği konusunda uyardılar – etkili olması için bitkinin Standardize edilmiş jeli içermeleri gerektiği konusunda uyardılar.

2. Kabızlık

Almanya’nın bitkiler için düzenleyici komisyonu- kabızlığın tedavisi için Aloe vera’nın kullanılmasını onayladı50-200 miligram Aloe lateksinin dozajları genellikle 10 güne kadar günde bir kez sıvı veya kapsül alınması şeklindedir.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 2002 yılında Aloe ürünlerinin güvenliği ve etkinliği konusunda yeterli veri bulunmadığına karar verdi ; Bu nedenle, kabızlığı tedavi etmek için satılamazlar.

3. Diyabet kaynaklı ayak ülserleri

Sinhgad Koleji’nde gerçekleştirilen ve yayınlanan bir çalışmada Aloe’nin mide ülserinin tedavisinde etkinliği araştırdı.

Aloe vera’nın, diyabetik sıçanlarda ticari ürün ile karşılaştırıldığında önemli bir yara iyileşmesi ve kapanmasını desteklediğini ve diyabet kaynaklı ayak ülserlerinde kullanılmak üzere umut vaat eden bir ürün sağladığını bildirdiler .

4. Antioksidan ve olası antimikrobiyal özellikleri

Aloe vera antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri nedeniyle ciltte kullanılmaktadır.
Aloe vera, cilt koşullarında veya yüzeysel kesimlerde antimikrobiyal ve antioksidan özellikleri için kullanılabilir.

İspanya’daki Las Palmas de Gran Canaria Üniversitesi’ndeki araştırmacılar Molecules  dergisinde bir çalışma yayınladılar.

Ekip, yaprak derileri ve Aloe vera metanol ekstraktının insan sağlığı üzerinde yararlı etkilere sahip olup olmayacağını belirlemek için yola çıktı. Bilim adamları, ekstrenin olası antioksidan ve antimikrobiyal aktivitelerine odaklandılar.

5. Ultraviyole (UV) ışınlarına karşı koruma

Güney Kore, Kyung Hee Üniversitesi Küresel Kampüsü’ndeki bilim adamları, Aloe vera ekstresinin cilt üzerinde koruyucu bir etkisinin olup olmadığını belirlemek istedi; Başka bir deyişle, cildi güneş ışığının yaşlanma etkilerinden koruyabilir miydi?

Phytoterapy Research’de yayınlanan bir makalede, araştırmacılar şu sonuca varmıştır: “Sonuçlar, cildi UVB kaynaklı hasara karşı koruyabileceğini göstermektedir.”

6. Radyasyon tedavisi sonrası cilt hasarlarından korunma

İtalya Napoli Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada radyasyon tedavisi alan meme kanseri hastalarının cildini korumada ne kadar etkili olduklarını görmek için beş farklı topikal krem ​​test edildi. Bu kremlerden biri Aloe içeriyordu .

100 hastayı beş kişilik 20 gruba ayırdılar; Her birine farklı bir topikal tedavi verildi. Kremleri radyasyon terapisinden 15 gün önce başlayarak günde iki kez uyguladılar ve ardından 1 ay boyunca sürdürdüler.

6 haftalık periyotta, katılımcılara haftalık cilt değerlendirmeleri yapıldı.

Bilim adamları, topikal nemlendirici kremlerin önleyici kullanımının, meme kanseri için radyasyon tedavisi alan kadınlarda cilt yan etkileri görülme sıklığını azalttığını, ancak birbirinden iyi performans göstermediğini bildirdi.

7. Depresyon, öğrenme ve hafıza

Bir araştırma Aloe veranın, farelerde depresyonu azalttığını ve hafızayı geliştirdiğini buldu.

Laboratuar fareleri üzerinde deneyler yaptıktan sonra şu sonuçlara vardılar: ” Aloe vera , öğrenmeyi ve hafızayı geliştirir ve ayrıca farelerde depresyonu hafifletir.”

8. İkinci derece yanıklardan kaynaklanan yaralar

Plastik cerrahlardan oluşan bir ekip, ikinci derece yanık yaralarının tedavisi için Aloe vera jelini %1 gümüş sülfadiazin kremiyle karşılaştırdı .

Aloe vera ile tedavi edilen hastalar arasında yanık yaralarının, % 1 gümüş sülfadiazin (SSD) ile tedavi edilenlere kıyasla anlamlı derecede daha hızlı iyileştiğini bildirdiler .

Yazarlar: “Termal yanıklar Aloe vera jeli ile tedavi edilen hastalar, erken yara epitelizasyonu, erken ağrı kesici konusunda SSD ile tedavi edilen hastalara kıyasla avantaj gösterdi.”

Ancak, insanların aynı yararları alıp alamayacağını belirlemek için ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.

9. İrritabl barsak sendromu (IBS)

Randomize, çift-kör bir insan çalışması, Aloe ve IBS’yi araştırdı. IBS katılımcılarına Aloe vera veya plasebo verildi. 3 ay sonra, diyare semptomlarında anlamlı bir farklılık yoktu. Önemli bir fark gözlenmedi.

Aloe vera bitkisinin yaprak tutan kişi.
Aloe veranın potansiyel sağlık yararları üzerine araştırmalar devam etmektedir.

SONUÇ

Çoğu bilim insanı, Aloe vera ile ilişkili düzinelerce terapötik faydadan çoğunun daha fazla bilimsel kanıt gerektirdiğini söylüyor. Ancak bu, iddiaların mutlaka yanlış olduğu anlamına gelmez.

ABD’deki Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi’ne ( NCCAM ) göre, Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin bir parçası olan Aloe, güçlü müshil bileşikleri içerir.

Aloin aloe emodin, barbaloin (bileşenleri içeren ürünler Aloe) bir defa oral OTC laksatifler olarak FDA tarafından düzenlenmiştir. 2002 yılında FDA, tüm OTC Aloe müshilaj maddelerinin piyasadan çıkarılmasını veya güvenlik verilerinin eksikliğinden dolayı yeniden düzenlenmesini gerekli kılmıştır .

Bununla birlikte, topikal Aloe veranın kullanımı güvenli olabilir. Kullanmayı seçerseniz, vücudunuzda daha yaygın olarak kullanmadan önce bir alerji testi yapın (cilt üzerinde küçük bir daire uygulayın ve 24 saat bekleyin).

Bazı çalışmalar, topikal Aloe jelinin aşınma ve yanmalara yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, NCCAM şunları yazdı: “Aloe vera’yı diğer kullanımlar için destekleyecek yeterli bilimsel kanıt yoktur.”