Antioksidanlar Kanserli Hücreleri Öldürmemizi Engelleyebilir

0
1291
İlgili resim
Watson, hastalığı engellediği düşünülen antioksidanların aslında hastalığa kapı aralıyor olabileceğine dikkat çekti.

DNA keşfiyle Nobel Ödüllü bilim adamı James Watson: “Antioksidanlar kanseri tetikliyor” diyor. Ayrıca Watson’ı destekleyen makaleler de var. Bazı makalelere göre antioksidanlar kanserin daha çok sıçramasına yol açabilir.

1954 yılında Francis Crick ile DNA’nın çift sarmallı yapısını ortaya çıkaran Watson, “Kanserle mücadelede yanlış yollarla antioksidanlara başvurmanın kanserin oluşumunu tetikleyebileceğini” söyledi.

Reuters haber ajansına açıklamalarda bulunan Watson, “Şunu anlamak gerekiyor: Antioksidanlar kanseri önlemek yerine tetikleyebilir mi?” ifadesini kullandı.

Reaktif oksijen radikalleri, oksidatif strese yol açarak hücreleri, DNA’sına hasar veriyor, Bu hasar, apoptoz ile hücrenin kendisini kontrollü bir şekilde öldürmesine sebep oluyor. Kanser hücreleri de bir çeşit hasarlı hücredir ve antioksidan alınması, apoptozu önlüyor olabilir.

Reaktif Oksijen Radikalleri Nedir?

Serbest radikaller dış yörüngesinde ortaklanmamış elektron taşıyan reaksiyona girme yeteneğinde olan ürünlerdir.

Aşağıdaki tabloda vücudumuzdaki bazı antioksidan enzimler ve özelliklerini görebilirsiniz.

Radyoterapiler veya kemoterapiler, oksijen radikalleri oluşturmaları sayesinde kanserli hücrelerin DNA’sına zarar vererek onları yok ediyor.

Watson ekliyor, “eğer bir kanser hastası antioksidanlar ile zengin bir diyetteyse, bu kemoterapinin ve radyoterapinin etkinliğini azaltabilir”.

Watson, “Herkes antioksidan diyetin veya takviyelerin alınmasının kanseri önleyebileceğini düşünüyor. Ancak, bunun bize engel de olabileceğini düşünüyorum” dedi.

Diğer araştırmalar

Geçmişe dönük çalışmalara baktığımızda, Watson’a benzer sonuçlar ifade ediyorlar. 2015’te Nature’daki makaleye göre antioksidan verilen farelerde kanserin yaşama süresinin arttığını ve metastazların daha çok görüldüğü belirlenmiştir.

Antioksidan alımını abartmamalıyız

Watson, raporunu, önemli bir notla bitirdi: “Antioksidan alımını düşüremezsek, 10-20 yıl sonra kanser, bugün olduğu gibi zor tedavi edilecek bir hastalık olacak”

Sonuç

Kanser gibi zorlu bir hastalıkla mücadele ediyorsanız, modern tıp dışındaki tedavilere muhtaç olduğunuzu düşünürsünüz. Bu durumda en önemli olan nokta mevcut tedaviyi bırakmamak ve antioksidan gibi gıda takviyelerini başta doktorunuz olmak üzere eczacılara danışarak almanız gerektiğini unutmamanızdır.

Kaynak

1. DNA pioneer James Watson takes aim at “cancer establishments”. (2020). Retrieved 15 July 2020, from reuters.com/article/us-usa-cancer-watson/dna-pioneer-james-watson-takes-aim-at-cancer-establishments-idUSBRE90805N20130109

2. Emrah Çaylak Hayvan ve bitkilerde oksidatif stres ile antioksidanlar Tıp Araştırmaları Dergisi: 2011

3. https://www.drozdogan.com/antioksidanlar-kanseri-oldurmuyor-tetikliyor/

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz