Antiparazitik İlaç İvermektin: Koronavirüsü 48 Saat İçinde Öldürüyor

0
2039

Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan eski bir anti-parazitik ilaç olan İvermektin’in, 48 saat içinde laboratuvarda yeni koronavirüs SARS-CoV-2’yi öldürdüğü bulundu.

Melbourne Çalışması

Melbourne’deki Monash Üniversitesi’ndeki Avustralyalı araştırmacılardan oluşan bir ekip, HIV, İnfluenza ve Zika gibi virüslerle etkili bir şekilde savaşmak için kullanılan FDA onaylı bir anti-parazitik ilaç olan İvermektin’in SARS-CoV-2 virüsünü durdurabildiğini buldu.

3 Nisan’da Antiviral Research’te yayınlanan çalışma umut verici olmakla birlikte, ilacın henüz insan vücudu içinde aynı etkiye sahip olduğu henüz gösterilmemiştir, çünkü Avustralya çalışması “in vitro” gerçekleştirilmiştir, yani bir laboratuardaki bir petri kabında gerçekleştirilmiştir.

Monash Üniversitesi liderliğindeki bir çalışma, Ivermectin ilacının hücre kültüründe koronavirüs büyümesini durdurabileceği tek bir dozun göstermiştir.  Dosya görüntüsü.
Monash Üniversitesi liderliğindeki çalışma, İvermektin ilacının hücre kültüründe koronavirüs büyümesini durdurabileceğini göstermiştir. kaynak: 7news.com

Ancak sonuçlar umut vericidir. Monash Üniversitesi liderliğindeki çalışmada, İvermektin adlı ilacın tek bir dozunun hücre kültüründe koronavirüsün büyümesini durdurabildiğini gösterildi. Sadece 48 saat içinde bilim adamları, virüsün tüm genetik materyallerinin ortadan kaldırıldığını söylüyor.

Antiviral Research’te dün yayınlanan çalışmanın baş araştırmacısı ve ortak yazarı Kylie Wagstaff, söz konusu açıklamada . “Tek bir dozun bile tüm viral RNA’yı 48 saat kadar ortadan kaldırabildiğini ve 24 saatte bile gerçekten önemli bir azalma olduğunu keşfettik.” diyor.

İvermektin’in Mekanizması

İvermektin’in virüs üzerinde nasıl çalıştığı bilinmese de, ilaç muhtemelen virüsün konakçı hücrelerini yok etme yeteneğini engeller.

An anti-parasitic drug available throughout the world has been found to kill COVID-19 in the lab within 48 hours.
İvermektin, in vitro olarak COVID-19 yeni koronavirüsün (SARS-CoV-2) bir inhibitörüdür kaynak 7news.com

Bir sonraki adım, bilim insanlarının in vitro kullanılan seviyenin insanlar için güvenli olduğundan emin olmak için doğru insan dozajını belirlemesidir.

Dr. Wagstaff “ŞİMDİ İNSANLARDA KULLANABİLECEĞİNİZ DOZAJIN ETKİLİ OLUP OLMAYACAĞINI BULMAMIZ GEREKİYOR” diyor.

Neden mevcut ilaçlara yöneliyoruz?

Dr. Wagstaff “Küresel bir pandemi yaşadığımız ve onaylanmış bir tedavi mevcut olmadığı zamanlarda, dünyada zaten mevcut olan bir bileşiğimiz varsa, insanlara daha erken yardımcı olabilir.” diyor.

“Gerçekçi olarak, bir aşı yaygın kullanılabilir hale gelmeden önce iyimser rakamlar yaklaşık 12-18 ay gibi bir süredir.” Dünyanın dört bir yanındaki araştırma ekipleri potansiyel aşılar üzerinde hızlı izleme çalışmalarına rağmen, COVID-19 için bir aşı muhtemelen en az bir yıl sürmektedir. Ama bu mahkum olduğumuz anlamına gelmiyor.

İvermektin, koronavirüs ile savaşmak için kullanılmadan önce araştırmacılar hala klinik öncesi testler ve klinik araştırmalar için fon ayırmaya çalışıyorlar. Daha sonra ise araştırmaların kendileri için uzun onay sürecini başlatmaları gerekiyor.

Çalışma Monash Biiyotıp Keşif Enstitüsü ve Peter Doherty Enfeksiyon ve Bağışıklık Enstitüsü’nün ortak çalışmasıdır.

Doherty Enstitüsü’ndeki Victoria Enfeksiyon Hastalıkları Referans Laboratuvarında (VIDRL) ​​kıdemli tıp bilimcisi Leon Caly “Ocak 2020’de Çin dışında SARS-COV2’yi izole eden ve paylaşan ekibin bir parçası olan virolog olarak İvermektin’in COVID-19’a karşı potansiyel bir ilaç olarak kullanılma olasılığından heyecan duyuyorum” diyor.

İvermektin uzun süredir farklı virüsler için araştırılıyor

Dr. Wagstaff, İvermektin’i ve bu ilacın antiviral aktivitesini Monash Biomedicine Discovery Institute’un Profesörü David Jans ile 2012 yılında daha önce de araştırmışlardı. Profesör Jans ve ekibi, İvermektin’i 10 yıldan fazla bir süredir farklı virüslerle araştırmaktadır.

Wagstaff ve Profesör Jans, salgının başladığı bilinir öğrenilmez SARS-CoV-2 virüsü üzerinde çalışıp çalışmadığını araştırmaya başladı.

Dr. Wagstaff, İvermektin’in COVID-19 ile mücadele için kullanılmasının, klinik öncesi testlerin ve sonuçta klinik çalışmaların sonuçlarına bağlı olacağını söyledi.

Özet

Yeni bir çalışma, dünyada zaten mevcut olan bir anti-parazitik ilacın virüsü 48 saat içinde öldürebildiğini göstermiştir. Bilim adamları, ilacın tek bir dozunun, İvermektin’in, hücre kültüründe SARS-CoV-2 virüsünün büyümesini durdurabildiğini buldular. Sonraki adımlar, doğru insan dozajını belirlemektir – virüsü in vitro tedavi etmek için gösterilen dozların insanlar için güvenli olmasını sağlamaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Kaynak

Leon Caly, Julian D. Druce, Mike G. Catton, David A. Jans, Kylie M. Wagstaff. The FDA-approved Drug Ivermectin inhibits the replication of SARS-CoV-2 in vitroAntiviral Research, 2020; 104787 DOI: 10.1016/j.antiviral.2020.104787

Monash University. “Possible coronavirus drug identified: Ivermectin stops SARS-CoV-2 virus growing in cell culture.” ScienceDaily. ScienceDaily, 3 April 2020.

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz