Aromaterapi Nedir? Uçucu Yağların Faydaları Nelerdir?

1
4494

Aromaterapi veya uçucu (esansiyel) yağ tedavisi, uçucu yağlar ve diğer aromatik bitki bileşiklerini kullanan bir dizi geleneksel, alternatif veya tamamlayıcı tedavi (GETAT) türünü ifade eder.

Uçucu yağlar, bir kişinin sağlığını veya ruh halini iyileştirmek amacıyla yaklaşık 6.000 yıldır kullanılmaktadır.

1997 yılında, Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), esansiyel yağı “bitkisel hammaddeden, su veya buhar distilasyonu yoluyla veya mekanik bir işlemle veya kuru distilasyon ile elde edilen bir ürün” olarak tanımladı .

Uçucu yağların, antimikrobiyal ve antiviral, nematisit, antifungal, insektisit(böcek öldürücü) ve antioksidan özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Aromaterapi masaj, topikal (cilt üzerine) ve inhalasyon(soluma) ile etkilidir.

Bununla birlikte, kullanıcılar “doğal” ürünlerin de bir çeşit kimyasal olduğunu ve yanlış kullanıldıklarında tehlikeli olabileceklerinin farkında olmalıdır. Uçucu yağları kullanırken eğitimli bir profesyonelin tavsiyelerine uymak önemlidir.

Aromaterapi Kullanımı

[uçucu yağlar]
Uçucu yağlar, sağlık seviyesi artırmaya ve iyi hissetmeye yardımcı olabilir.

İnhalasyon – Solunma Yoluyla 

Bir buhar banyosu yardımıyla hoş bir koku vermenin yanı sıra, aromaterapi yağları dezenfektan, dekonjestan ve psikolojik faydalar sağlar.

Uçucu yağların solunması, beynin burun ve beyin de dahil olmak üzere olfactory bulb (koku alma sistemini) uyarır .

Buruna veya ağza giren moleküller akciğerlere ve oradan vücudun diğer bölgelerine geçer.

Moleküller beyne ulaştıklarında, kalp atış hızına, kan basıncına , nefes almaya, hafızaya, strese ve hormon dengesine bağlı limbik sistemi etkilerler. Bu şekilde, uçucu yağlar vücut üzerinde bütünsel bir etkiye sahiptir.

Topikal uygulamalar :

Masaj yağları, banyo ve cilt bakım ürünleri ciltten emilir. Yağın uygulanacağı alana masaj yapmak emilimi artırabilir. 

Uçucu yağlar asla doğrudan cilde uygulamaz. Her zaman bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir. Genellikle, 30 gr taşıyıcı yağın içinde 3-6 damla uçucu yağ bulur. En yaygın taşıyıcı yağlar tatlı badem yağı veya zeytinyağıdır.

İleri okuma: Aromaterapi: Taşıyıcı Yağlar Nelerdir?

Alerji testi yapmak için:

 • Uçucu yağı, kullanmayı planladığınız konsantrasyonun iki katında bir taşıyıcı yağda seyreltin
 • Karışımı bileğin iç kısmında bir alana sürün 24 ila 48 saat içinde alerjik cevap yoksa, kullanımı güvenli olmalıdır.

Bazı durumlarda birçok kez kullandıktan sonra da alerji gelişebilir. Yeni bir alerjik yanıt ortaya çıkarsa, kişi hemen kullanmayı bırakmalı ve kokusundan kaçınmalıdır.

Maksimum yüzde 5’lik bir konsantrasyon genellikle yetişkinler için güvenli kabul edilir. Yüzde 5 seyreltme için, 30 gr taşıyıcıya 30 damla uçucu yağı ekleyin.

Uçucu yağların yutulması veya yutulması önermez. Ağız yoluyla alınan yağlar karaciğere veya böbreklere zarar verir.

Ayrıca diğer ilaçlarla etkileşime neden olabilirler ve bağırsakta beklenmedik değişikliklere uğrayabilirler.

Aromaterapi Faydaları Nelerdir?

Aromaterapi tamamlayıcı bir tedavidir. Hastalıkları kesin olarak tedavi etmez, ancak çeşitli durumların geleneksel tedaviyi destekler.

[vapor bath with essential oil]
Okaliptüs buhar banyosu soğuk algınlığı veya grip semptomlarını hafifletebilir.

Aşağıdakileri azalttığı gösterilmiştir:

Bazı sedef türleri uzman kontrolünde aromaterapi ile kısa sürede iyileşebilir.

Sindirim sorunları için nane yağı etkili, ancak yutulmamalıdır.

Diş ağrısı ve ağız yaralarında karanfil yağı etkili, ancak bu da sadece topikal olarak.

Çok çeşitli rahatsızlıklar üzerinde aromaterapi iyi yanıt verdiği iddia ediliyor. Ancak kullanımları bilimsel kanıtlarla desteklenmiyor.

Aromaterapi : Uçucu yağlar ne için kullanılır?

Farklı yağların farklı kullanımları ve etkileri vardır.

 • Fesleğen esansiyel yağı bazı depresyon belirtilerini hafifletmek için etkili. Baş ağrısı ve migreni rahatlatır. Hamilelik sırasında kaçınılmalıdır.
 • Bergamot uçucu yağının idrar yolu ve sindirim sistemi için yararlıdır. Okaliptüs yağı ile birleştirildiğinde, stres ve suçiçeği nedeniyle oluşan cilt problemlerini hafifletmeye yardımcı olur.
[rosemary essential oil]
Biberiye esansiyel yağı, sinir ve dolaşım sistemlerine fayda sağlayabilir.
 • Karabiber esansiyel yağı kas ağrıları için etkili.
 • Zencefil esansiyel yağı ile birlikte, artrit ağrısını azaltmak için etkili.
 • Papatya esansiyel yağı egzama için etkili.
 • Citronella esansiyel yağı limon otu(lemongrass) ailesindendir ve böcek kovucu görevi görür.
 • Karanfil esansiyel yağı, diş ağrısı için yaygın olarak kullanılan topikal bir analjezik veya ağrı kesicidir. Aynı zamanda antispazmodik bir antiemetik olarak mide bulantısını önlemek için ve bağırsakta gazı önlemek için bir karminatif olarak etkili. 
 • Okaliptüs esansiyel yağı, soğuk algınlığı veya grip sırasında hava yollarını rahatlatmaya yardımcı olur. Genellikle nane ile kombine verir. Birçok insanın okaliptüsa alerjisi vardır, bu yüzden dikkatli olunmalıdır.
 • Sardunya esansı stresi azaltmak ve bir sivrisinek kovucu olarak etkili.
 • Yasemin esansiyel yağı afrodizyak olarak tanımlanmıştır. Bir uyarıcı olarak, penil kan akışını arttırır
 • Lavanta esansiyel yağı, küçük kesikler ve yanıklar için ve uykuyu arttırmak için etkili. Baş ağrısı ve migren semptomlarını hafifletir.
 • Limon esansiyel yağının ruh halini iyileştirdiği ve stres, depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.
 • Biberiye esansiyel yağı saç çıkarmayı teşvik edebilir, hafızayı artırabilir, kas spazmlarını önleyebilir, dolaşım ve sinir sistemlerini destekler.
 • Sandal ağacı esansiyel yağının bazıları tarafından afrodizyak niteliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.
 • Çay ağacı esansiyel yağının antimikrobiyal, antiseptik ve dezenfektan özelliklerine sahiptir. Akne, yanık ve ısırıkları tedavi etmek için şampuanlarda ve cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. Ağız çalkalamalarında kullanır. ancak toksik olduğu için asla yutulmamalıdır.
 • Kekik esansiyel yağının yorgunluğu, sinirliliği ve stresi azaltmaya yardımcı.
 • Civanperçemi uçucu yağı, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını tedavi etmek ve eklem artritini azaltmak için etkili.

Aromaterapist ne yapar?

Aromaterapist, kapsamlı bir tıbbi öykünüzü ve yaşam tarzınızı, diyet ve mevcut sağlık durumunuzu almalıdır.

Aromaterapi bireyin fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarına uygun olmalıdır. Bu ihtiyaçlara dayanarak, aromaterapist tek bir yağ veya bir karışım önerir.

Hasta ihtiyaçlarına ve tercihlerine bağlı olarak, uygulayıcı tek bir yağ veya bir karışım önerir.

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne (NCI) göre, aromaterapi ürünleri, belirli bir hastalığı tedavi ettikleri iddiası olmadığı sürece FDA onayına ihtiyaç duymaz .

Riskler

Her uçucu yağın kendi kimyasal özelliği ve kullanım nedeni vardır, bu nedenle iyileşme amacıyla bir uygulamadan önce deneyimli bir aromaterapist, doktor, fizyoterapist veya eczacı ile konuşmak önemlidir.

Eğitimli bir profesyonel, uygulama veya seyreltme hakkında uygun talimatlar verip her ürünü nasıl kullanacağınızı öğretir.

Tüketiciler ayrıca ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin(FDA) aromaterapi ürünlerini izlemediğinin farkında olmalıdır, bu nedenle bir ürünün saf olup olmadığını, kontamine veya gerçek olup olmadığını bilmek zor olabilir.

Uçucu yağlar kullanılırken dikkat edilmeli

Uçucu yağlar vücutta reaksiyonlara neden olduğundan, tüm yağlar herkese fayda sağlamaz. İçindeki kimyasal bileşikler, ilaçlarla kombine edildiğinde olumsuz etkiler üretebilir. Geleneksel ilaçların etkinliğini azaltabilir veya bireydeki sağlık koşullarını şiddetlendirebilirler.

Kanser tedavi sürecinde kullanımı

Kanser tedavi sürecinde rahatlama ve mide bulantısı gibi yan etkileri hafifletmek için de denenmektedir. Aromatik yağların kimyasal bileşimi, bitkinin yetiştirme koşullarına ve bitkinin hangi kısmından üretildiğine göre değişir.

Bazı laboratuvar çalışmaları sonucunda, bitkisel aromatik yağların anti-kanser özelliği olduğunu iddia edilmektedir. Fare modellerinin kullanıldığı birkaç hayvan çalışmasında aromatik yağların anti-kanser özelliklere sahip olduğu raporladı. Bazı aromatik yağların tümör büyümesini inhibe ettiği belirtti.

Aromatik yağların laboratuvar ortamında gösterdiği anti-kanser özellikler, kaspaz bağımlı apoptozis (programlı hücre ölümü) ile açıkladı. Bazı aromatik yağ bileşenlerinin, laboratuvar ortamında kanser hücrelerinin kemoterapiye olan duyarlılığını artırdığı raporladı.

Bununla birlikte laboratuvar çalışmaları umut vadeden birçok bitkisel ürün gibi aromatik yağlar da insanlarda görülen kanserlerde ancak bazı yan etkileri azalttı. Bu nedenle, aromatik yağların kanser üzerine etkilerini öngörmeye çalışan laboratuvar veya hayvan çalışmalarından elde edilen bulguların insanlarda işe yarayıp yaramayacağı bilinmemektedir.

Bitkisel ürünlerin insan kanserlerinde işe yaramamasının veya zayıf kalmasının en önemli iki nedeni, tümör mikroçevresi ve ilaç direnci olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sonuç

Aromaterapi bazı durumları hafifletmeye yardımcı olur, ancak gözetim altında doğru şekilde kullanılmalıdır. Şu ana kadar aromaterapistler için lisans kurulları bulunmadığını da bilginize sunarız.

Sağlıklı ve Mutlu Kalın

Kaynaklar

Aromatherapy. (2011, August 9)
umm.edu/health/medical/altmed/treatment/aromatherapy

Aromatherapy and essential oils – health professional version. (2016, April 21)
cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/hp/aromatherapy-pdq

Aromatherapy: Uses, benefits, oils, and risks https://www.medicalnewstoday.com/articles/10884.php
Bitkisel aromatik yağlar ve kanser https://www.drozdogan.com/bitkisel-aromatik-yaglar-ve-kanser/

Methods of application. (n.d.) Retrieved from
naha.org/explore-aromatherapy/about-aromatherapy/methods-of-application/

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz