Aromaterapiler Cilt Üzerine Nasıl Etki Eder?

0
1111

Aromaterapi tek bir etkisi olmayan bütünsel bir terapidir. İçsel ve dışsal bir canlanmayı, cilde ışıltı ve dinamiklik katarak güzelliği ve ruh halini iyileştirir. Peki Aromaterapiler Cilt Üzerine Nasıl Etki Eder?

Uçucu Yağlar üç yoldan etki ederler

Uçucu yağ moleküllerinin vücuda girmesinin ve etki göstermesi üç yolla gerçekleşir: inhalasyon yoluyla, deriden emilimle ve oral olarak yutulmasıyla. Genel anlamda aromaterapi dokulara kan akışını arttırır, bu da hücrelerin çoğalmasına ve yenilenmesine yardımcı olur, oksijenizasyonu ve lenfatik dolaşımı artırır. Ek olarak, özel uçucu yağların belirli cilt koşulları üzerinde doğrudan bir etkisi olabilir.

Deri vücut yüzeyinde olduğu ve kolayca görülebildiği için uçucu yağların üzerindeki etkisi kolaylıkla gözlemlenebilir; ancak vücuda girdikten sonra, uçucu yağların hormonlar, sinirler, dokular ve organların yanı sıra zihin ve duygular üzerinde de etkisi vardır. Aromaterapiye bütünsel terapi denir. Çünkü bir kişiyi aynı anda birçok farklı mekanizmayla etkileyebilir.

HOW ESSENTIAL OILS WORK ITALIAN CLASSES Ottawa — STEFANIA BORRELLI Italian  Courses Ottawa
Aromaterapiye bütünsel terapi denir. Çünkü bir kişiyi aynı anda birçok farklı mekanizmayla etkileyebilir.

İnhalasyon: Uçucu yağları soluduğumuzda solunum yollarında absorbe olurlar. Bu şekilde kan dolaşımına girebilirler.

Koku duyusu: Uçucu yağların duygular üzerinde bariz bir etkisi vardır, çünkü koku mekanizması, koku alma organları aslında beynin önemli bir parçasıdır ve koku beyinde ani bir reaksiyon başlatır.

Örneğin, tanıdığınız bir kişinin veya yabancının düzenli olarak aynı parfümü veya kolonyasını sıkarak sizin yanınızdan geçerse, bilinçaltınızda o kişiyi hatırlatacak ve anında onu düşüneceksiniz. Tanıdık bir kokuyu kokladığımızda, belirli bir koku ile ilişkilendirdiğimiz kişiyle ilişkili duygularımızı hatırlarız.

Cilt ve Yapısı

Deri, insan vücudunun en büyük organıdır ve birçok görevi yerine getirir:

• vücudu dış kuvvetlere karşı korur;

• sebum üreten yağ bezlerinin bariyer oluşturma aktivitesi sayesinde cilde su geçirmez koruma sağlar;

• vücuttaki hayati sıvıların tutulmasına yardımcı olur;

• sıcaklığı düzenler; sıcakken vücudu soğutur ve soğukken ısıyı korur: sıcakken ter bezleri ter üretir ve kan damarları ısıyı dağıtmak için genişler (genişler); soğuk olduğunda kan damarları vücut ısısını korumak için daralır (daralır);

• iç organları güneşin zararlı ışınlarından korur

• bakteri, virüs, diğer mikroorganizmalar ve kimyasal kirleticilere karşı bir bariyer sağlar;

• dokunma, ağrı, basınç, kaşıntı gibi olayları tanımlayan birçok hücre içerir

• atık ve toksinleri atar.

Deri birkaç katmandan oluşur

Deri birkaç katmandan oluşur ve cilt altı yağ ile kaplı bir kas tabakasının üzerinde bulunur. Bu yağ tabakasında kan damarları, saç kökleri ve ter bezleri bulunur. Epidermis, cildin sert dış tabakasıdır. Dermisten çok daha incedir. Epidermisten geçenler, cilt yüzeyindeki gözenekleri oluşturan saç kökleri ve ter bezleridir.

Epidermisin hücreleri yaklaşık 28 gün süren sürekli bir değişim sürecindedir ve yenilenir. En içteki canlı hücreler, epidermisi sertleştiren sert bir protein olan keratin üretir. Bu hücreler bu aşamada çok hızlı bölünür, sonunda yavaşlar ve iç ve dış epiderm arasında bir geçiş oluşturur.

Son olarak, bu geçiş hücreleri ölür ve alttaki aktif hücreler tarafından yüzeye doğru itilir. Vücut yüzeyindeki tüm cilt hücreleri ölüdür ve sürekli olarak dökülür. Ev tozunun yüzde %90’ını ölü deri hücreleri olduğu söyleniyor.

Dermis, canlı derinin içteki daha kalın tabakasıdır. Sinirler ve diğer hücrelerle serpiştirilmiş bağ dokusundan yapılmıştır. Dermisten geçen, kan kılcal damarları, saç kökleri, yağ bezleri, ter bezleri ve sinirlerdir. Transdermal uygulama (patchler), deriden ve alttaki kan damarlarına geçebildiği için cilde yapıştırılarak ilaç üreticileri tarafından kullanılır. Nikotin bantları, bu ilaç verme sisteminin belki de en iyi bilinen örneğidir.

Esansiyel yağların cilde birkaç şekilde nüfuz ettiği düşünülmektedir. Saç köklerinden veya ter bezlerinden girebilir ve kılcal damarlar yoluyla sistemik dolaşıma geçebilirler. Bitkisel yağda veya başka bir taşıyıcıda seyreltildiğinde ve cilde uygulandığında, yalnızca çok küçük uçucu yağ molekülleri cilde geçer.

Yağlı katmanlara (lipofilik olarak) nüfuz edebildikleri ve interstisyel sıvıdan geçebilecekleri için dokudan çok verimli geçtikleri düşünülmektedir. Daha küçük moleküllü bazı uçucu yağlar, doğrudan geçebilir.

Uçucu yağların vücut dokusunda dolaşma yeteneği iyi bir şekilde bildirilmiştir ve masajla uygulanan uçucu yağ bileşenlerinin idrar, dışkı ve ter gibi atıklarda ve dışarıya verilen nefeste tespit edilebildiği gösterilmiştir.

Uçucu yağların bu nüfuz etme yeteneği, tıbbi araştırmacıları, uçucu yağların üzerinde vücut içinde taşınabilen farmasötik ilaçların eklenebileceği sistemler olarak uçucu yağları kullanma olasılığını keşfetmeye teşvik etmiştir.

Endokrin Sistemin Etkisi

Vücutta birçok mekanizma, büyük ölçüde hormonlar tarafından düzenlenir. Hipofiz bezi, tiroid, paratiroid, adrenal korteks, yumurtalıklar, testisler ve pankreas dahil olmak üzere birçok hormon bezleri, endokrin sistemi tarafından üretilir.

Hormonlar ayrıca sinir uyarılarının iletilmesiyle üretilir ve hatta kalp kendi hormonlarını üretir. Bazı uçucu yağlar, bu bitki maddelerinin (fito-) bazı açılardan insan hormonlarının aktivitesini taklit edebileceğini gösteren ‘fito hormonlar’ olarak bilinir.

Essential oil contamination and scent alteration by improper use
Örneğin (fito-östrojenler). Cilt, hormonal aktiviteden etkilenir.

Bazı kadınlar cilt durumlarının adet döngüsünün farklı zamanlarında veya menopoz sırasında değiştiğini fark ederler; istisnai bir hormonal aktivite dönemi olan ergenlik döneminin başlangıcı ise lekelere veya sivilceye neden olabilir.

Güzellik terapisinde bazı uçucu yağların kullanılması, hormonların uyumlu hale getirilmesi görevi görebilir ve cilt durumunun iyileşmesine yol açabilir. Önerilen yağlar şunlardır: adaçayı, rezene, sardunya ve ylang-ylang.

Referans

Worwood, V. (2007). Aromatherapy for the beauty therapist

  • Ekibimiz tarafından türkçeye çevrilerek aktarılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz