Bağırsak hareketleri kilo kaybına neden olabilir mi?

0
881

Bağırsak hareketleri nedeniyle, kendi ağırlığımızda küçük değişiklikler gerçekleşebilir. Uzun bir süreçte kilo kaybınızı gözlemlemek için bu kilo kaybı değişikliklerini çok az önemsemelisiniz. Uzmanlar, barsak hareketlerine dayanan kilo verme uygulamalarına güvenmeyi tavsiye etmemektedir.

Uzmanlar, barsak hareketlerine dayanan diyetin yerine çok miktarda lif içeren sağlıklı bir diyet benimsenmesini önermektedir.

Araştırmacılar lif bakımından zengin diyetlerin uzun süreli kilo kaybından olumlu sonuçlar oluşturduğunu göstermektedir. Ayrıca bu diyet bir kişinin daha sık kaka yapmasına neden olabilir. Böylece kabızlığın giderilmesi için de iyi bir seçenek haline gelir.

Kabızlık, dışkının bağırsaklarda birikmesine neden olduğundan rahatsız edici bir durumdur. Bir kişinin ekstra ağırlık taşıyormuş gibi hissetmesini sağlayabilir.

Bu makale, bağırsak hareketinden sonra bir insanın ne kadar kilo verebileceğini ele almaktadır.

Bağırsak hareketleri ve kilo kaybı

Bir insan bağırsak hareketi nedeniyle önemsiz miktarda kilo kaybedebilir.

Barsak hareketleriyle ilişkilendirilen kilo kaybı geçicidir. Bunun nedeni vücudun sürekli aldığı besinleri işlemesidir.

Vücudun gıdaları tamamen sindirmesi ve dışkı olarak vücuttan atması için geçen süreyi tahmin etmek zordur. Her madde için aynı süre olmasa da tahminen midenin boşalması yaklaşık 4-5 saat ve içeriğin emilip atılması yaklaşık 30-40 saat sürer.

Vücut ne kadar dışkı oluşturur?

Bir kişinin lif alımı dışkısının ağırlığını etkileyebilir.

Herhangi bir zamanda vücutta tam olarak ne kadar dışkı olduğunu belirlemek mümkün değildir. Tahminen, bir yetişkinin günde oluşturduğu dışkı miktarı ortalama 128 gramdır.

Bazı faktörler bir kişinin dışkı miktarını değiştirebilir:

  • beslenme tarzı, özellikle lif alımı bakımından
  • barsak hareketlerinin sıklığı
  • vücut kütlesi
  • sıvı alımı

Diyetle daha fazla lif alınması dışkı ağırlığını artırma eğilimindedir.

Uzun boylu veya daha ağır olan insanların daha ağır dışkıya sahip olma olasılığı yüksektir. Ek olarak, daha fazla sıvı içmek dışkının ağırlığını arttırır.

Diyetler Bağırsak hareketlerini teşvik eder mi?

Sağlıklı kilo verme diyetleri genellikle bol miktarda meyve, sebze ve kepekli tahıllar içerir. Bunların hepsi lif bakımından yüksektir ve daha düzenli bağırsak hareketlerini teşvik edebilir.

Bu nedenle, zayıflamak için diyeti yapan bir kişinin daha sık bağırsak hareketleri olabilir. Bununla birlikte, gördükleri herhangi bir kilo kaybının, öncelikle bağırsak hareketlerindeki artıştan değil, diyetin diğer yönlerinden kaynaklandığını hatırlamak önemlidir.

Birçok kilo kaybı diyeti, daha fazla protein yemeyi önerir. Et yaygın bir protein kaynağıdır, ancak diğer gıdalardan daha sindirimi zor olabilir. Dolayısıyla bu diyetler vücudun ihtiyaç duyduğu kadar lif içermeyebilir.

Lif bakımından zengin ve barsak hareketlerini sağlayan diyetler şunlardır;

  • vegan diyet
  • vejetaryen diyet
  • akdeniz diyeti

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) dengeli bir diyet ve sağlıklı bir beslenme planı izlenmesini önerir.

Dengeli bir diyet; meyve ve sebzeleri, tam tahılları, yağsız etleri, balıkları, yumurtaları, baklagilleri ve kabuklu yemişleri içermelidir. Doymuş yağları, işlenmiş gıdaları ve yüksek miktarda tuz ve şekeri sınırlandırmalıdır.

Vücudun sadece ihtiyaç duyduğu kaloriyi almak ve her gün egzersiz yapmaya çalışmak, sağlıklı bir kilonun korunmasında etkili yollardır.

Kilonuzu doğru bir şekilde ölçmek, bir kilo verme diyetini takip ederken de yardımcı olabilir.

Sağlıklı bağırsak hareketleri için ipuçları

Hafif bir egzersiz bağırsak hareketini teşvik etmeye yardımcı olabilir. 

Rahatlayın ve bir bağırsak hareketi için zaman ayırın. Her gün aynı saatte bunu denemek, örneğin kahvaltıdan sonra, işe yarayabilir.

Ancak, herkesin her gün bir bağırsak hareketi olmaz. Bir aralık verirsek, günde üç kez ve haftada üç kez arasında olmalıdır.

Hafif bir egzersiz bağırsak hareketini teşvik etmeye yardımcı olabilir. Sağlıklı bir diyetin yanı sıra, fiziksel olarak aktif olmak sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olabilir ve düzenli bağırsak hareketlerini teşvik edebilir.

Diğer ipuçları, yeterli miktarda sıvı içmeyi ve diyete yeteri kadar lif eklemeyi içerir.

Kabızlık, tedavi gerektirebilir. Bazen, altta yatan bir sağlık sorunu da olabilir. Kabızlık diyet ve egzersiz değişiklikleri ile düzelmezse, tıbbi yardım alın.

Özet

Bir bağırsak hareketi kilo kaybına neden olursa, kişinin kilosunda geçici ve önemsiz bir değişiklik olur. Bunun nedeni, vücudun her zaman gıda işlemesi ve atıkları geçirmesidir.

Sonuç olarak, insanlar bağırsak hareketlerini kilo verme yöntemi olarak düşünmemelidir.

Diyette daha fazla lif bulunması, düzenli bağırsak hareketlerini teşvik edebilir. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olabilir. 

Kaynak

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326647.php

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz