COVID-19 Belirtileri Neler? En Bulaşıcı Olduğu Dönem

0
1042

Çin’in 31 Aralık 2019’da Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ), “nedeni bilinmeyen zatürre” vakaları bildirmesinin üzerinden sadece 70 gün geçti ve COVID-19 adını alan yeni koronavirüs hastalığı nedeni ile DSÖ 11 Mart’ta pandemi ilan etti. Artık COVID-19, dünya genelinde her yaş grubu etkileyebilen yeni bir viral solunum yolu hastalığı olarak milyonları etkisi altına almaya başladı. Bugünkü yazımızda belirtileri ve en bulaşıcı olduğu dönemden bahsedeceğiz.

Karşı karşıya olduğumuz yeni SARS-CoV-2 virüsü;

  • grip etkeni olan influenzadan daha bulaştırıcı (belirtiler başlamadan dahi bulaştırıyor ve hastalığı en çok bu kişiler yayıyor),
  • daha öldürücü (hastalığı sonuçlananlarda ölüm oranı %13.9, Dünya Sağlık Örgütü’nün tüm vakalar için tahmini ölüm oranı %3.4) ve
  • bağışıklık sistemimizin daha önce hiç karşılaştırmadığı bir virüs.

Başlangıçta soğuk algınlığı olarak düşünebilirsiniz, olabilir de; fakat yeni koronavirüs hastalığı COVID-19 olma ihtimaliniz de var.

COVID-19 hastalığının belirtilerinin görülmesi virüsle ilk karşılaşmadan itibaren 2 ila 14 gün içerisinde gerçekleşir. Bunlar soğuk algınlığı veya mevsimsel grip belirtilerine benzeyebilir. Çoğu hasta (yaklaşık %50 kadarı) ilk başlarda ateşlenir.

Dünya Sağlık Örgütü ve Çin müşterek misyonunun gözlemlerine göre, “hastaneye yatan” COVID-19 hastalarının yaklaşık %88’inde ateşlenme görüldü. Çin dışındaki başka bir çalışmada ise hastanelere başvuran hastaların sadece %44’ünde ateşlenme görüldü, fakat devamında %89’u ateşlenme belirtileri gösterdiler.

Bu süre zarfında ortaya çıkabilecek diğer semptomlar halsizlik, boğaz ağrısı, baş ağrısı ya da kas-eklem ağrıları ve burun akıntısıdır. Ayrıca bir hastanın hastaneye gitmesi genellikle 7. günü bulabilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), Çin’de gerçekleştirdiği COVID-19 çalışmalarına göre 20 Şubat 2020 tarihinden itibaren laboratuvar ortamında onaylanmış olarak vakalarının;

  • %80’i hafif ve orta dereceli,
  • %14’ü ciddi ve
  • %6’sı da kritik olarak görülmüştür.

Açıkçası hafif derecede geçirilen COVID-19 hafif derecede geçirilen soğuk algınlığı gibi değildir. Belirtileri ciddi olacaktır. Takviye oksijene ihtiyacınızı gerektirmesi dışındaki tüm semptomlar sizi bu kategoriye (hafif-orta derece) koyacaktır. Ciddi vakalar oksijen desteğine ihtiyaç duyacaklar, kritik vakalar ise solunum veya çoklu organ yetmezliği yaşayanlar olarak sınıflandırılmışlardır.

COVID-19 (Koronavirüs) Enfeksiyonu ile İlgili Sıkça Sorulan ...
Hastalığa neden olan SARS-CoV-2 virüsü ile enfekte olan hastalar, semptomları olmadan önce ve sonra koronavirüs testi pozitif çıkabilirler.

Sosyal mesafeyi arttırma, gerekli olmadıkça evden çıkmama, hijyen kurallarına uyma, gerekli kişiler için izolasyon ve karantinaya dikkat etme salgının daha fazla yayılmaması ve ölümlerin artmaması için hayati önem taşımaktadır.

COVID-19’un Bulaşıcılığı Üzerine Yapılan Bir Araştırma

Almanya’da virüs tespit edilen 9 kişiyle yapılan ve 8 Mart 2020’de yayımlanan yeni bir çalışma, semptomlar olmadan ve hastalığın ilk haftasında insanların çoğunlukla bulaşıcı olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, bulaşıcılığı incelemek için; ilk hafta boyunca burun ve boğazdan örnek alarak bulaşıcı virüsleri izole etti.

Hastaların burun ve boğazlarında milyonlarca virüs tespit edildi ki bu SARS hastalarında üretilenin yaklaşık 1000 katı kadardır!

Bu araştırma, yeni koronavirüsün neden bu kadar bulaşıcı olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

Hafif hasta olduğunuzda veya hiçbir belirti göstermediğinizde bile çok fazla virüs yayıyorsunuz, yapılan araştırma da virüsün neden bu kadar kolay yayıldığını açıklıyor. Bu yüzden sosyal mesafeyi korumak çok önemlidir.

Araştırmada umut verici haberler de var. Çalışmadaki hastalar, semptomların başlamasından 6 ila 12 gün sonra virüse karşı antikor geliştirmeye başladılar. 

Antikor üretimi başladıktan, yani enfekte olduktan yaklaşık 10 gün sonra, insanlara bulaştırma olasılığınız çok daha düşük olur.

Ayrıca çalışmada hasta bir kişinin 1 kez hapşırmasının, ortamdaki diğer kişiye veya kişilere bulaştırma için yeterli olduğu bulundu. Bu, yeni koronavirüsünün bulaşıcılık aktivitesinin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor.

COVID-19 Sıkça Sorulan Sorular - Hisar Intercontinental Hospital
Bu nedenle karantina için 14 gün güvenlidir ve bu basit öğütü tutmamız gerekir. COVID-19 ciddiye alınmalıdır!

Sağlıklı ve Mutlu Kalın!

Kaynak

R. Wöfel et al. Clinical presentation and virological assessment of hospitalized cases of coronavirus disease 2019 in a travel-associated transmission cluster. medRxiv.org March 8, 2020.

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz