Covid-19 Pandemisi: Antiviral Bitkiler Etkili Bir Seçenek Midir?

0
1271

Aşağıdaki yazı, “geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin” dünya genelinde önde gelen ismi olan Profesör Dr. Edzard Ernst tarafından kendi bloğunda yayımlanan bir makaleden çevrilmiştir. Geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tedaviler konusunda neredeyse aynı düşündüğümüz ve çok benzer sorularla karşılaştığımız için yazısını paylaşmak istedik. Yazıda, yeni koronavirüs tedavisinde popüler tedavilerden biri olarak antiviral bitkilerin kullanımı değerlendirilmektedir.

Dünya çapında yüzlerce bitki halk tıbbında önemli bir yere sahiptir. Tıbbı bitkiler üzerine yapılan araştırmalarda, mikrobiyal enfeksiyonların tedavisi ve ekstrelerinin in vitro antimikrobiyal aktivitesi mikrobiyoloji laboratuvarlarında kolayca değerlendirilebilir. Bu şekilde test edilen birçok bitkinin bir dizi mikroorganizmaya karşı inhibe edici (önleyici) etkiler gösterdiği bildirilmektedir. 

Laboratuvar ortamlarında (hücre kültürleri) bildirilen etkiler, genellikle onları tedavi edici seçenekler olarak tanıtmak için yeterli bir neden olarak gösterilirler. Ayrıca ileri araştırmalar yapılmaya gerek duymadan da bu işin pazarına gıda takviyeleri olarak çabucak girebilirler.

COVID-19 hastalığının pandemi halini alması ile birlikte, birçok alternatif tıp uygulayıcıları (homeopatlar, kolloidal gümüş pazarlayıcıları, uçucu yağ satıcıları veya idrar satıcıları gibi) bir ticaret yarışına girdiler. Nedeni çok açık: Birçoğu, pandemiyle ilgili tüketicilerin endişesinin arkasındaki nakit akışını iyileştirmeye çalışarak bir nevi şarlatanlık yapıyorlar. Eğer internette araştırma yaparsanız birçok örnek bulacaksınız.

İddia Edilen Koronavirus Üremesini Durdurabilecek Bitkiler

Laboratuvar testleri en iyi ihtimalle nispeten ucuz ve hızlı bir tarama olurken, in vivo (canlı üzerinde) testler çok maliyetli ve zaman alıcıdır. 

Antiviral bitkiler üzerine çalışmalar

Bu doğrultuda, laboratuvarlarda, hayvanlarda ve insanlarda antiviral özellikler açısından test edilmiş bitki veya bitkileri incelemek için 2003 yılındaki Ernst ve ekibinin bir çalışmasının özeti:

Günümüzde halen klinik kullanımda olan birçok antiviral bileşik, dar bir aktivite spektrumuna (çeşitlilik), sınırlı terapötik (tedavi) etkiye ve değişken toksisiteye (zararlılık) sahiptir. Bazı virüslerin çeşitli direnç göstermesi problemleri de zamanla ortaya çıkabilir. Bu çalışma, antiviral aktiviteye sahip bitkiler ve bunlar hakkındaki taranmış literatürleri, laboratuar ortamındaki değerlendirmelerini ve klinik etkinliğinin kanıtlarını incelemek amacıyla yapılmıştır.

Antiviral aktiviteye sahip yüzlerce bitkisel preparat tanımlandı. Ancak sadece 11 türden elde edilen ekstraktlar bu derlemenin kriterlerini karşıladı.

images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51tonS...
Andrographis paniculata

Taranan klinik çalışmaların çoğu antiviral bitkisel ilaçların kullanımından bazı faydalar bildirmiş olsa da, aksi çalışmalar hiç yayınlanmamış olabilir. Etkinlikleri hakkında kesin kanıt sağlamak için daha büyük, sıkı bir şekilde tasarlanmış, randomize klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.

Araştırmalarda özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları için bazı umutlar vaat eden bitkisel ilaçlardan biri Andrographis paniculata idi. 

Bu umut vaat eden bitki yine aynı ekibi, Ernst ve ekibini 2004’te özellikle bu bitki üzerine odaklanmış sistematik bir derleme yapmaya itmişti. İşte özeti :

Andrographis paniculata (Burm. F.) Wall ex nees (Acanthaceae) yaprakları bulaşıcı hastalıkların tedavisinde antiviral tıbbi bir bitki olarak kullanılabilir. 

Akut solunum yolu enfeksiyonları, antibiyotiklerin aşırı reçete edilmesinin önemli bir nedenini temsil eder. 

7 çift kör ve kontrollü çalışma (n = 896) etkililiğin değerlendirilmesi için ekibin kriterlerini karşılamıştır. Toplu olarak, veriler karmaşık olmayan üst solunum yolu enfeksiyonunun subjektif semptomlarını hafifletmede A. paniculata‘nın plasebodan üstün bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. 

Ayrıca A. paniculata uygulamasını takiben bildirilen advers etkiler genellikle hafif-seyrek ve adverse etkilerin raporları da oldukça azdı. A. paniculata, komplike olmayan üst solunum yolu enfeksiyonu semptomlarının hafifletilmesi için güvenli ve etkili bir tedavi olabilir.

Şimdi A. paniculata‘nın takviye olarak almak için acele etmeden önce, bu konuya açıklık getirmemize izin verin; kanıtlar en iyi ihtimalle düşündürücü, ancak kesin olarak doğrulayıcı değil.

Koronavirüse Karşı Etkili Olduğu İddia Edilen Antiviral Bitkiler

Koronavirüse Karşı Etkili Olduğu İddia Edilen Antiviral Aktiviteli Bitkiler

Yukarıdaki tabloda, sarımsak (garlic) hariç diğerlerinde anti-koronavirüs aktivitesi vardır. Etkili fakat listelenmeyen bir bitki ısırgan otudur.

Tavsiyemiz, koronavirüs veya bu konuda başka bir sağlık sorunu hakkında endişeleriniz varsa, lütfen bir aktara gitmeyiniz. Bitki konusunda destek almak istiyorsanız, bu konuda eczacılarınıza danışmanız çok daha doğru olacaktır. Ancak bildiğimiz kadarıyla, herhangi bir bitkisel ilacın COVID-19 enfeksiyonlarını önlemede veya tedavi etmede etkili olduğuna dair sağlam bir kanıt yoktur.

Kaynak

Ernst E. Covid-19 Pandemic: are antiviral herbs an effective option? (two of my own systematic reviews) 31 March 2020

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz