COVID-19: Sağlık çalışanları nelere dikkat etmeli?

0
1025

Birçok sağlık çalışanı, COVID-19 ile enfekte olduklarında ciddi enfeksiyon veya ölüm riskini artıran koşullara sahiptir. Bu yazımızda sağlık çalışanlarının evde ve çalışma koşullarında alması gereken önlemleri ele aldık.

COVID-19 (SARS-COV-2) nasıl korunulur?

Kaynak: drozdogan.com 2020 Sağlık çalışanları nasıl korunmalı?

Yeni koronavirüs hastalığının (COVID-19) belirtileri nelerdir?

COVID-19 hastalığının belirtilerinin görülmesi virüsle ilk karşılaşmadan itibaren 2 ila 14 gün içerisinde gerçekleşir. Bunlar soğuk algınlığı veya mevsimsel grip belirtilerine benzeyebilir.

Belirtiler yaygın olarak ateş öksürük ve solunum sıkıntısıdır.

Belirtiler- Sağlık çalışanları dikkat etmeli

Sağlık çalışanları, artan enfeksiyon riskini mesleklerinin bir parçası olarak kabul etse de, genellikle yakınlarının sağlığı için endişe duyarlar.

Sağlık çalışanlarının ev içindeki yaşam alanlarının ve banyoların ayrılmasının yanı sıra ev içinde koruyucu önlem almaları endişelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Görevden sonra eve dönüldüğünde yapılması planlanan protokoller arasında ayakkabı çıkarmanın, kıyafetleri çıkarmanın ve yıkamanın, eve girdikten hemen sonra duş almanın faydaları da dahil olmak üzere birçok konu belirtilebilir. Ancak uzun çalışma saatleri, ev önlemlerini bir zorluk haline getirir. Ev önlemlerine uyarak süreci iyi bir şekilde yönetmek çalışanların endişelerini azaltabilir.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) hastaları tedavi ederken alınması gereken önlem yönergelerine uyulması güvenliği artırır.

COVID-19’lu hastaları tedavi ederken enfeksiyon riskini minimuma indirmek için CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri), önlük, eldiven ve N95 solunum cihazı artı yüz koruması / gözlük, hava temizleyici bir solunum cihazı (PAPR) dahil olmak üzere kişisel koruyucu ekipman kullanılmasını önermektedir. Ancak N95 maskeleri veya PAPR olmadan da hastalıktan korunmak mümkündür. Bunun için sağlık çalışanları kişisel koruyucu ekipmanlarını eksik etmemeli ve kişisel hijyen koşullarına uymalıdır. Ayrıca gerekli kişisel hijyen koşulları sağlanmadığında, kullanılan bariyer yöntemleri çalışanları hastalıktan korumayacaktır.

Özellikle yüksek riskli bölgelerde ve klinik ortamlarda birçok ek soru ve endişe hala akılda kalmaktadır

Bu sorulardan birisi, kalabalıklaşmanın büyük bir endişe olarak tanımlandığı acil serviste yer almaktadır. Solunum hastalığı olan tüm hastalar için önerilen önlemlerin uygulanmasında titizlik özellikle önemlidir.

Solunum belirtileri olan hastaya yaklaşım

  • Hasta karşılandığında, hastaya bir yüz maskesinin yerleştirilmesi, peçete/mendil sağlanması, öksürük görgü kurallarını teşvik edilmesi, el hijyeni ve yüzey temizliğinin sağlanması önemli adımlardır.
  • COVID-19’dan şüphelenilen hastalar hızlı bir şekilde triaj edilmeli (uygun bölüme yönlendirilme) ve bir izolasyon odasına yerleştirilinceye kadar diğerlerinden en az 6 metre uzağında, iyi havalandırılmış bir alanda ve mümkünse genel topluluktan ayrılmalıdır.
  • Solunum hastalığı olan herhangi bir hastayla ilgilenen sağlık çalışanları, tavsiye edildiği gibi gözlüklü bir maske ve eldiven giymelidir.
  • COVID-19’dan şüphelenilmediğinde bile, bu önlemlerin rutin olarak kullanılması ile çevresel (yüzey temizliği) ve kişisel hijyenin artırılması tavsiye edilir.

Kılavuzlara sıkı sıkıya bağlı kalmak sağlık çalışanlarının korunması için büyük önem taşımaktadır.

Sağlıklı ve Mutlu Kalın!

Kaynakça


Centers for Disease Control and Prevention. Interim infection prevention and control recommendations for patients with confirmed coronavirus disease 2019 (COVID-19) or persons under investigation for COVID-19 in healthcare settings. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/infection-control/control-recommendations.html

Mustafa Özdoğan
Koronavirüs (COVID-19) salgınında sağlık çalışanları neden ve nasıl desteklenmeli?
drozdogan.com, 19 Mart 2020.

Adams, J. G., & Walls, R. M.
Supporting the Health Care Workforce During the COVID-19 Global Epidemic.
JAMA, 12 March 2020.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2020. Report of the WHO-China Joint Mission on Coronavirus Disease 2019 (COVID-19)

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz