COVID-19: Toplam vaka sayısı 35 milyona yaklaştı

0
1082
NEW YORK, NY - 17 Nisan: New York'ta 17 Nisan 2020'de bir metro trenine binen bir banliyöde yüz maskesi takıyor.  Vali Andrew Cuomo'nun New Yorkluların sosyal mesafenin mümkün olmadığı zamanlarda yüz örtüleri giymeleri gerektiği yönündeki yeni emrinin ardından, önlem, ölümcül koronavirüsün (COVID-19) yayılmasını durdurmak için atılan bir dizi ortak adımın en sonuncusu.  (Fotoğraf: Scott Heins / Getty Images)
Fotoğraf: Scott Heins / Getty Images.
  • Coronavirüs salgını Aralık 2019 yılında, Çin’in Wuhan kentinde yayılmaya başladı.
  • SARS-CoV-2 olarak bilinen virüs, toplam 34 milyon vaka sayısına ve 1 milyonun üzerinde ölüme de neden oldu.
  • SARS-CoV-2 enfeksiyonu, COVID-19 adı verilen bir solunum hastalığına neden olur.
  • COVID-19 artık Antarktika hariç her kıtada rapor edildi.

COVID-19 hakkındaki güncel verileri buradan takip edebilirsiniz.

COVID-19 Nedir?

COVID-19, koronavirüs hastalığı 2019’un kısaltmasıdır ve hastalığın adıdır. SARS-CoV-2 ise, bu hastalığa yol açan yeni virüsün adıdır. Koronavirüs kelimesi Latince “corona”dan gelmektedir ve “taç” anlamına gelmektedir; bu ismi taca benzeyen protein çıkıntıları nedeniyle almıştır.

Koronavirüsler; SARS, MERS ve COVID-19 gibi, insanlarda solunum yolu hastalıklarına neden olan bir virüs ailesidir; bu hastalıklar soğuk algınlığı, nezle, pnömoni (zatürre) gibi daha ciddi durumlar oluşturabilir.

Yeni koronavirüs genetik materyalinin % 80 ila % 90’ı SARS’a neden olan virüs ile benzerdir. Dolayısıyla Sars-CoV-2 ismini almıştır adı. Her ikisi de bir ribonükleik asit (RNA) zincirinden oluşur. Sivri uçlar, insan akciğer hücrelerindeki reseptörlere bağlanır ve virüsün hücreye girmesine izin verir.

COVID-19 hakkındaki güncel verileri buradan takip edebilirsiniz.

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz