COVID-19: Yüksek Doz C Vitamini Tedavi Etmez!

0
1037

Son zamanlarda, sosyal medyada ve birçok web sitesinde aktif olarak tanıtılan sözde tedavilerden birine bakacağız: yüksek doz C vitamini.

Yüksek dozdan kastedilen günlük 7-10 gram ve üstüdür. Gerçek şu ki, COVID-19’a özgü ve etkili bir tedavimiz yok, ancak binlerce bilim adamı etkili tedaviler bulabilmek için gece-gündüz çalışıyor.

C vitamini keşfedildiği ilk yıllardan beri sağlıklı yaşam için en sık teşvik edilen, en ön planda tutulan gıda içeriklerinden biri olmuştur. Elbette C vitamininin sağlığımız için birçok yararı olduğu doğrudur.

C vitamininin suda çözünen vitaminler grubunda yer alması ve vücutta depolanmaması nedeniyle, yüksek dozlarda alımının bir zararı olmadığı iddia edilse de literatürde bildirilen birçok yan etki ve ilaç etkileşimi mevcuttur. Ancak buna rağmen birçok alternatif tıp uygulayıcısı, bu yöntemi bir mucize gibi sunmakta ve uygulamaktadır.

Birçok alternatif tıp uygulayıcısı, bu yöntemi bir mucize gibi sunmakta ve uygulamaktadır.

C vitamini nedir, görevleri nelerdir?

Askorbik asit olarak bilinen C vitamini, suda çözünen vitaminler grubundan temel bir bileşiktir. C vitamini, çoğu hayvan ve bitki tarafından üretilebilirken; insanlarda üretilemez ve dışarıdan alınması gerekir. C vitamini, vücutta çeşitli enzimlerin işlev görmesi için gereklidir. Dokularda hasara neden olan serbest oksijen ürünlerini etkisiz hale getirmesi nedeniyle, antioksidan olarak kullanılır.

C vitamini ayrıca kollajen sentezinde önemli rol oynayan bir bileşiktir. Bu yüzden C vitamininin şiddetli eksikliğinde diş eti çekilmeleri, halsizlik, uyuşukluk, kolay kanama ve morarmayla karakterize Skorbüt Hastalığı meydana gelir.

C vitamini kaynakları nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), sağlıklı yetişkinler için günlük 45 mg C vitamini alımını önermektedir. Doğada yaygın olarak bulunan C vitaminin en zengin kaynaklarını taze meyve ve sebzeler oluşturur. Meyvelerden özellikle narenciye grubu (limon, portakal, greyfurt), C vitamini bakımından çok zengindir. Sebzelerden ise; kuşburnu, karnabahar, lahana, brokoli, biber, kuru soğan, ıspanak, patates, domates en zengin kaynaklardır.

C vitamini tarihi

İlk olarak 1753’te, turunçgillerin skorbüt hastalığını önlediğinin belirlenmesiyle, C vitamini keşfinin yolu açılmış ve 1912’de Casimir Funk isimli bilim adamı, sebze ve meyvelerde bulunan bu bileşiğe antiskorbütik vitamin adını vermiştir. 1920’de de İngiliz biyokimyacı Jack Drummond, bu bileşik için C vitamini ismini kullanmıştır.

Skorbüt dışında C vitamini ile tedavi çılgınlığı, 2 Nobel Ödüllü bir kimyager olan Linus Pauling ile başladı. Kariyerinin sonlarında, grip olmak üzere birçok hastalık için mucize bir tedavi olarak C vitamini teşvik eden bir kitap yazdı. Bu iddiayı savunmak için çok az kanıtı vardı, ancak Pauling’in iddiaları C vitamininin, başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklarda işe yarayıp yaramadığını test eden yüzlerce çalışmaya yol açtı.

Sonuç: “C vitamini, gribi veya başka bir hastalığı önlemede veya iyileştirmede işe yaramaz” oldu. Hatta Pauling’in yanında 16 yıl çalışan Arthur Robinson’un 1978’de, yüksek doz C vitamini uygulanan farelerde deri kanserini 2 kat arttırdığını raporlaması üzerine Robinson istifaya zorlandı. Bilim hayatı bitirilen Robinson, Linus Pauling Enstitüsü‘ne dava açtı, 1983’te haklı bulundu ve 575 bin Dolarlık tazminat aldı.

Linus Pauling adına kurulan Linus Pauling Enstitüsü, böylesine ciddi bir dünya krizi karşısında fırsatçılığı tercih etmemiş ve bilimsel duruş göstererek yüksek doz C vitaminin COVID-19 tedavisinde yeri olmadığını açık ve net bir şekilde duyurmuştur.

avustralya tedavi idaresi covid 19 yüksek doz c vitamini görüşü
 Linus Pauling Enstitüsü yüksek doz C vitaminin COVID-19 tedavisinde yeri olmadığını açık ve net bir şekilde duyurmuştur.

Linus Pauling Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olan ve C vitamininin vücudu nasıl etkilediğini araştırmak için 20 yıl geçiren Alexander Michels’ın bu konu hakkındaki röportajından bir kısım şu şekilde:

“İnternette C vitamininin koronavirüsü yok edeceğini söyleyen birçok şey gördüm. Son zamanlarda bu sahte bilim ile daha çok karşılaşıyorum. C vitamininin inanılmaz şeyler yaptığını görmek isteyen insanlar arasındayım. Ancak bilimsel literatürde bunun için kesinlikle bir kanıt yok.

Benzer bir şekilde Avustralya Tedavi İdaresi (The Therapeutic Goods Administration, TGA) de 27 Mart’ta COVID-19 tedavisinde damardan yüksek doz C vitamini desteği için bilimsel kanıtın olmadığını duyurmuştur.

FDA, 2017 yılında, C vitamini tedavisi hakkında oldukça abartılı ifadeler kullanan C Vitamini Vakfı’na (The Vitamin C Foundation) sert bir uyarı mektubu göndermiştir.

Hatta uzmanlar, yüksek doz C vitamininin COVID-19 ile savaşmayı bırakın, soğuk algınlığını bile önleyebileceğine dair sınırlı kanıt olduğunu söylüyorlar.

British Nutrition Foundation (İngiliz Beslenme Vakfı), “hiçbir yiyecek veya takviye, sizi koronavirüs (COVID-19) ‘dan koruyamaz. Ancak sağlıklı bir diyete sahip olmamız (Örn. Akdeniz Diyeti) bağışıklık fonksiyonumuzu desteklemede önemli olduğunu ve birçok besinin vücudun savaşma yeteneğini etkileyebilir.” diyor.

Ayrıca uzmanlar; vitaminlerin gıda takviyeleri yerine gıdalardan alınmasını önerir.

Yüksek doz C vitamininin olası yan etki ve riskleri nelerdir?

C vitamininin suda çözünen bir vitamin olması ve vücutta depolanmaması nedeniyle yüksek dozlarda alımının sakıncası olmadığı iddia edilse de literatürde birçok yan etki ve ilaç etkileşimi bildirilmiştir. Yüksek doz C vitamininin, Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği olanlarda hemolitik anemi; böbrek problemleri olanlarda böbrek yetmezliği riskini artırabileceği raporlanmıştır.

C vitamini, hemokromatozis hastalarında (demir depolama hastalığı) kullanımı önerilmemiştir. Ayrıca B12 vitamini ve bakır emilimini de azaltabilmektedir. İdrarı asitleştirdiğinden böbrek taşlarının oluşumuna neden olabilmekte, metabolizması sonucu oluşan oksalik asit nedeniyle de hiperoksalüri durumu ortaya çıkabilmektedir. Hiperoksalüri, idrarda aşırı miktarda oksalat bulunmasıdır ve taş oluşumuna neden olabilmektedir.

Yüksek doz C vitamini tedavisinde kastedilen günlük 7-10 gram ve üstüdür. 2000 yılında yayımlanan bir çalışmada, ilk kez C vitamininin tolere edilebilir üst limiti 2 gram olarak belirlenmiştir.

Hayır, yüksek doz C vitamini koronavirüsü tedavi etmez! Skorbüt dışında FDA onayı yoktur
C vitamininin tolere edilebilir üst limiti 2 gram olarak belirlenmiştir. Kaynak:drozdogan.com

Yüksek doz C vitamini savunucuları neden ısrarcı?

“Peki, yüksek doz C vitaminini gripte işe yaradığını söyleyen bazı çalışmalar var, onlar ne olacak?” Cevap şudur: işe yaramayan bir tedavi ile ilgili yüzlerce çalışma yürüttüğünüzde, olan budur: bunlardan birkaçı, sadece şans eseri, küçük bir olumlu etki gösterecektir. İşte C vitamini ile yaşanan budur. Negatif çalışmaların yayınlanması zordur, ancak olumlu çalışmalar daha kolaydır.

Bugün, herkes COVID-19 için bir tedavi arıyor ve şaşırtıcı olmayarak birçok doktor C vitamininin aradığımız yanıt olduğunu iddia ediyor. Hatta ülkemizde bir doktor, yüksek doz C vitamininin koronavirüsü iyileştireceğini belirtiyor. Bu açıklamalar maalesef ilk anda birçok kişinin C Vitamini almasına, stokçuların harekete geçmesine ve bazı kişilerin de gereksiz damar içi C Vitamini kullanmasına yol açtı. 

Çin’de yoğun bakımdaki COVID-19 hastalarını kapsayan plasebo kontrollü faz-II klinik araştırmanın giriş bölümünden iki cümleyi olduğu gibi paylaşırsak;

“Sepsis ve ARDS’li (ani başlayan solunum yetmezliği sendromlu) hastalar arasında, yüksek doz vitamin grubundaki hastalar daha iyi bir hastalık gidişatı ve klinik sonuçlar göstermedi. Mevcut araştırmada hala bazı kafa karıştırıcı faktörler vardır ve sonuçlar farklıdır.”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), COVID-19 tedavisi için dikkat çeken ve halihazırda mevcut olan 4 ilacın denemelerini başlatmıştı; bu 4 ilacın içinde elbette C vitamini yoktu. Bu 4 tedavi şunları içermektedir: deneysel bir antiviral olan remdesivir; sıtma ilacı hidroksiklorokin; iki HIV ilacının (lopinavir ve ritonavir) kombinasyonu; ve bu kombinasyona interferon-betanın eklenmesi…

Sonuç olarak

Yüksek doz C vitamini, koronavirüs enfeksiyonunu önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olmaz. Keşke bu kadar basit bir çözümümüz olsaydı, malesef yok. Şu anda COVID-19 için yeni tedaviler üzerinde düzinelerce çalışma, pandeminin aciliyeti nedeniyle dikkate değer bir hızla başlatılıyor. Bu yolda yüksek doz C vitamini vb alternatif uygulamalarla kaybedecek vaktimiz yok.

Sağlıklı ve Mutlu Kalın!

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz