Dövme mürekkepleri vücudunuzda mı dolaşıyor?

0
1000

Dövme mürekkepleri cildinize enjekte edildiğinde ne olur? Birçoğu oraya sıkıca bağlanmış halde kalır, ancak bazı pigmentler lenf düğümlerine ve hatta vücudunuzda daha uzak olan bölgelere gidebilir. 

Ayrıntılı tasarımlardan ve spor takımı rozetlerinden sevdiklerinin isimlerine kadar her şekil ve boyutta dövmeler yapılır. Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun yüzde 29’unun en az bir dövme yaptırdığını bildirilen çalışmayla birlikte dövmelerin popülariteleri son 20 yılda oldukça arttı.

Dövme mürekkebi tarihi

İlginç bir gerçek şu ki dövmelerde kullanılan mürekkepler aslında insanlarda kullanılmak için geliştirilmemiştir.

Çoğunlukla araba boyası veya matbaa endüstrisi gibi diğer uygulamalar için üretilirler. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) aslında dövmeler için herhangi bir pigmenti onaylamamıştır ve dövmelere cilt reaksiyonları nadir değildir .

Bazı dövme mürekkeplerinin kanserojen içerdiği bilinmesine rağmen, dövme mürekkebindeki kimyasalların kansere neden olabileceğine dair net bir kanıt yoktur .

Kolundaki dövme
Vücut, dövme mürekkebini hücrelerde ve dermisteki kolajen demetleri arasında depolar. Ancak bazı pigment parçacıkları daha uzun bir yolculuğa çıkar.

Katı iğneler, cildin derin katmanına mürekkep yerleştirmek için kullanılır. Vücut dövme pigmentlerini yabancı partiküller olarak tanımlar ve onları makrofajlarla deriden temizlemeye çalışır, ancak dövmelerde kullanılan mürekkebin kimyası bu işlemi vücut için oldukça zorlaştırır. Bu nedenle, rengin çoğu ciltte kalır.

Ama neden bu kadar derinden mürekkep enjekte etmek gerekli?

Dövme mürekkepleri dermise yerleştirilir

Dövme iğne‘si cilt yüzeyinin altında 1,5 ila 2 mm arasında bir bölgede mürekkep biriktirilmesi amacıyla, saniyede 100 kez etrafında cildi deler. Bu penetrasyon derinliğinin nedeni cildin dış katmanını veya epidermisi atlamaktır.

Mürekkebi vücudunuzda kalıcı bir yuva haline getirmek için, dövme iğnesinin epidermisten daha derin bir tabakaya veya dermise doğru ilerlemesi gerekir. Burada sinirler ve kan damarları bulunur, cildiniz kanama eğilimindedir.

Kanama, cildin yaralanmaya karşı doğal savunmasının bir parçasıdır. Böylece bağışıklık hücrelerinin yaralanma bölgesine hücum eder.

Makrofajlar, yabancı partikülleri içine almak ve bunları dokudan çıkarmak olan özel bağışıklık hücreleridir. Ancak bu işlem yalnızca dövme mürekkebi söz konusu olduğunda kısmen başarılıdır.

Her yeni dövme bir miktar pigment kaybı gösterse de, mürekkebin çoğu ciltte kalır. Farelerde yapılan bir çalışma , dövme işleminden 42 gün sonra, boyanın yüzde 68’inin hala enjeksiyon bölgesinde bulunduğunu bildirmiştir.

Peki mürekkebin geri kalanı nerede?

RENKLİ LENF DÜĞÜMLERİ

Çoğu durumda makrofajlar mürekkep parçacıklarını dövmenin bulunduğu yere en yakın olan lenf düğümlerine taşır. Hücreler parçacıkları parçalayamadığı için oraya yerleşir ve lenf bezleriniz adeta dövmenizle aynı renge bürünür.

Dövme mürekkebi partiküllerinin kandan geçebileceğini ve karaciğerde kalabileceğini gösteren bazı kanıtlar da vardır .

Bu yüzden, bir dahaki sefere bir dövme yapmayı seçtiğinizde, sadece cildinizde kalmayacağını unutmayın; Aynı zamanda, iç organlarınız da renkli bir hal alabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz