En Sağlıklı Diyetlerin Listesi – 2020

0
1754

Dünya genelinde sayısı 100’ü bulan bir diyet karmaşası var. “Ne istersen ye! Yağlar bir gecede erir!” söyleminden “Kansere karşı mucizevi diyet!” söylemine kadar diyetler onlarca sloganlarla “pazarlanıyor”… Peki işin aslı ne? Gerçekten mucize bir diyet var mı veya iyi ve kötü (abartılı) diyetler hangileri?

Yeryüzünde yaşayan tüm insanların akıllarındaki ortak sorulardan birçoğu beslenme şekilleri hakkındadır. İşte bu sorulara cevap vermek için US News & World Report, güçlü bir bilim insanı ve beslenme uzmanı kadrosu ile diyetleri özelliklerine ve becerilerine göre 10 yıldır sınıflandırıyor.

Her yıl yirmiden fazla sağlık profesyoneli tarafından, binlerce bilimsel makale taranıp EN İYİ DİYETLER listesi oluşturulmaktadır. Bu liste U.S. News tarafından düzenli olarak güncellenmekte ve BEST DIETS OVERALL adı ile yayımlanmaktadır.

35 diyetin yer aldığı listede diyetler, güvenlik, etkililik, uygulanabilirlik, kilo verme ve hastalıklardan korunma gibi özelliklerine göre sınıflandırılmaktadır.

Listenin ilk ikisini Akdeniz Diyeti ve Modifiye bir Akdeniz Diyeti olan DASH Diyeti oluşturuyor. kaynak:drozdogan.com

EN SAĞLIKLI DİYETLER!

#1 Akdeniz Diyeti

Akdeniz Diyeti, artık en sağlıklı diyet! Bunun en önemli sebebi, yeni bilimsel kanıtların, bu diyetin birçok kronik hastalığa karşı koruma sağlamasının yanında, “uzun yaşamaya” da katkı sağladığını göstermesidir.

#2 DASH Diyeti

Tuz miktarının azaltılarak modifiye edildiği bir Akdeniz diyeti olan DASH, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp sağlığı için en iyi diyet olarak anlımaktadır.

#3 Flexitarian Diyet

Flexitarian iki kelimenin birleşimidir: esnek ve vejetaryen. Bu terim ve diyet, 2009’da bir kitap ile anlatılmıştır. Bu diyette çoğu zaman vejeteryan beslenilir, ama arada et de yenilebilir.

#4 WW (Weight Watchers) Diyet

WW diyeti, üyelerin daha sağlıklı yemelerine ve daha fazla hareket etmelerine yardımcı olmak için bütüncül bir yaklaşım benimser. 2019’un sonlarında başlatılan yeni myWW programı, WW’nin SmartPoints sistemini temel alarak her yiyecek ve içeceğe bir puan değeri veriyor ve her bir üyeyi programı takip etmenin üç kapsamlı yolundan biriyle eşleştirmek için yiyecek tercihleri ve yaşam tarzlarıyla ilgili ayrıntıları kullanıyor. Bu program için uzman desteği gerekiyor.

LİSTENİN SONLARINA DOĞRU EN SAĞLIKSIZ DİYETLER!

#32 Atkins Diyeti

Atkins diyeti vücudumuzu yağ yakım makinesine dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Bu diyette amaç kendimizi karbonhidrattan çok aç bırakarak vücudumuzun enerji için yağ yakmaya başlaması hedeflenmektedir. İlk aşamada zengin protein, 20-25 g yağ ve düşük karbonhidrat alımı ile hızlı kilo verme amaçlanmaktadır.

#33 Whole30 Diyet

Bu diyetin arkasındaki teori, sivilceden depresyona birçok rahatsızlığın gıdalarla alakalı olması, fakat tam olarak hangi gıdaların buna yol açtığını bilemeyişiniz. Bu nedenle 30 günlük çok sıkı bir eliminasyon diyeti sonrası kademeli olarak eski besinler tekrar denenir.

#34 Keto Diyet

Ketojenik diyet, yüksek yağ ve düşük karbonhidrat alımı olarak özetlenebilir. Hızlı kilo vermek isteyenlerin tercihidir, fakat güncel çalışmalar ketojenik diyetin özellikle kalp sağlığını olumsuz etkilediğini göstermektedir.

#35 Dukan Diyet

Dukan diyeti düşük karbonhidrat yüksek protein tüketimine bağlı diyettir. 4 aşama boyunca öğünlerde kısıtlama yoktur. Bu diyette asıl önemli olan plana sadık kalmaktır. Birinci aşama katı yağsız protein diyetinden oluşmaktadır.

Not: Yukarıdaki “özet” listede yer almamakla birlikte, Vejetaryen diyetin 9. sırada, Vegan diyetin 17. sırada, Alkali diyetin 28. sıradaPaleo diyetinin 29. sırada ve Atkins diyetin 37. sırada yer aldıklarını belirtelim.

Her bir diyet;

 • uygulamak ne kadar kolay,
 • kısa vadede kilo verdirme,
 • uzun vadede kilo verdirme,
 • besinsel bütünlük,
 • besinsel güvenlik,
 • diyabet,
 • kalp hastalığını önleme ve yönetme potansiyeli

olmak üzere 7 kategoride değerlendirilmiştir.

Peki bu kategoriler değerlendirilirken temel alınan esaslar nelerdir?

Sağlıklı beslenme için en iyi diyetler

Sağlıklı bir diyet yeterli kaloriyi tüm besin gruplarına yer vererek sağlamalıdır. Beslenmenin bütünlüğünü ve güvenilirliğini birleştirerek sağlıklı kilo vermenin güvenliğini iki katına çıkarır. Tatilden sonra veya yaz başlarken hızlı sonuçlar önemlidir ancak bir diyetin gerçek testi, yıllarca sürüp süremeyeceğidir.

Özellikle aşırı kilolu veya obez olanlar için durum böyledir. Diyetin sağlık açısından güvenilirliği bu kategoride iki kez önemlidir çünkü hiçbir diyet tehlikeli olmamalıdır.

En sağlıklı diyetler hangileridir?

 1. Akdeniz diyeti
 2. DASH diyeti
 3. Flexitarian diyet

En iyi zayıflama diyetleri hangileridir?

Bu kategori de kısa ve uzun vade de kilo verme sonuçları birleştirilerek değerlendirilir. Diyet yaparken bazı insanlar hızlı kilo kaybetmek isterken bazıları yavaş ve istikrarlı olmayı hedefliyor. Bu kategorideki sıralama şu şekildedir.

 1. Weight watchers diyeti
 2. Volumetric diyet
 3. Vegan diyeti

Diyabete en iyi gelen diyetler hangileridir?

Ortalama diyabet derecelendirmesine dayanarak sıralanmıştır.

Sıralama şu şekildedir:

 1. Akdeniz diyeti
 2. DASH diyeti
 3. Flexitarian diyet
 4. Mayo kliniği diyeti
 5. Vegan diyet

Sağlıklı yaşam sanıldığından çok daha yakın: Akdeniz Diyeti

Kalp-sağlığı için en iyi diyetler hangilerdir?

Ortalama kalp sağlığı derecelendirmelerini kullanır.

 1. Ornish diyet
 2. Akdeniz diyeti
 3. DASH diyeti

Uygulanması en kolay diyetler hangileridir?

Panelistlerin her diyetin tat çekiciliği, hazırlama kolaylığı ve aç hissettirmeme hakkındaki ortalama kararlarını temsil eder. Sıralama şu şekildedir.

 1. Akdeniz diyeti
 2. Flexitarian diyet
 3. Weight watchers diyeti
 4. MIND diyeti

En hızlı kilo verme diyetleri hangileridir?

Kısa süreli kilo verme oranlarına dayanır.

Sıralama şu şekildedir:

 1. HMR diyet
 2. Optavia diyeti
 3. Weight watchers diyeti
 4. Atkins diyeti
 5. Ketojenik diyet
 6. Jenny craig diyeti

En iyi bitki bazlı diyetler hangileridir?

En sağlıklı diyetlerle aynı yaklaşımı kullanır. Bitkisel besinleri ve minimal işlenmiş gıdaları esas alır. Sırala şu şekildedir.

 1. Akdeniz diyeti
 2. Dahs diyeti
 3. Ornish diyeti
 4. Vejetaryen diyet
 5. Nordik diyet
Akdeniz Diyeti Beslenme Piramidi

Akdeniz diyeti, bu yıl da sağlıklı beslenme başta olmak üzere birçok diyet kategorisinde ilk sırada yer aldı. Geçtiğimiz senede 2019’da dünyada en iyi diyet sıralamalarında AKDENİZ Diyeti ikinci sıradaydı. İlk sırada ise modifiye bir Akdeniz Diyeti olan DASH Diyeti yer almaktaydı.

Yapılan araştırmalarda Akdeniz Diyeti’ni uygulayan Akdeniz ülkelerinde yaşam sürelerinin daha uzun olduğu ve bireylerin daha sağlıklı bir yaşam sürdükleri görülmüştür. Blue Zone (Mavi Bölge) olarak adlandırılan bu bölge insanlarının yaşam tarzları Akdeniz Diyeti’ne oldukça yakın olduğu görülmektedir.

Akdeniz Diyeti’nde amaç, bireylerin sağlıklı kilolarının korunması ve ortaya çıkabilecek şeker, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkların ve kanser riskini azaltılmasıdır.

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz