Evde Maske Takmak Aile Bireylerini COVID-19’dan Koruyabilir

0
1192

Evde sosyal mesafeyi korumadan önce; evde maske takmanın ve halk sağlığı kurallarına uymanın retrospektif bir çalışmada aile bireylerini COVID-19’dan koruyabildiği gösterildi.

Zorlu bir süreç olan şu günlerde, Türkiye’de vakalar azalma eğiliminde olsa da malesef bitmiş değildir. COVID-19’un sonlanması için onaylanmış bir ilaç veya geliştirilmiş bir aşı bulunmamaktadır. Bu zorlu süreçte, olabildiğince sosyal mesafe kurallarına ve halk sağlığı uygulamalarına uymamız gerektiğini unutmamak gerekir. Ayrıca ikinci bir dalgalanmayı yaşamak istemiyorsak daha da dikkatli olmalıyız.

28 Mayıs’ta BMJ Global Health’de yayımlanan bir çalışmada birincil presemptomatik (ön belirtileri olan) hastalar ve aile fertlerinin bulunduğu 124 aile incelenmiştir.

A family of four on the couch wearing protective masks and using various digital devices
Evde maske takmak sosyal mesafe önemsenmeksizin SARS-CoV-2’den korunmada etkili olabilir. Fotoğraf:Medpagetoday

Çalışmanın detayları

Çalışmada 124 aile incelenmiş. Bazı aileler, çalışma şartlarına uygun olmadığı için çalışmanın dışında bırakılmak zorunda kalmışlardır. Çin’de gerçekleştirilen çalışmada, hasta kriterleri, presemptomatik hastalar olarak belirlenmiş olup bunlar başta ateş ve belirli solunum yolları sıkıntılarından oluşan semptomları içermektedir. Ayrıca Wuhan’da COVID-19’lu kişilerle son 14 gün içinde yakın temas halinde bulunmuş presemptomatik hastalar da katılımcı kriterlerine dahil edilmişlerdir.

Çalışma retrospektif (geriye dönük) kohort bir çalışmadır. 28 şubat – 8 mart tarihleri arasındaki COVID-19’lu hastalar ve hasta yakınları çalışmada incelenmiştir. Çalışmada aile fertlerinin sayısı, kalabalıklığı, göz önüne alınmamıştır. Birincil vakalar olarak adlandırılan, ilk COVID-19 ‘a yakalanmış aile ferdi ve diğer aile bireyleri ile görüşmeler yapılmıştır.

Yang ve arkadaşları, COVID-19’a yakalanmış aile ferdinin, yakalandıktan 4 gün öncesi ve yakalandıktan 24 saat sonrası verilerini incelemişlerdir. Eğer ailede bu süreçten sonraki 14 gün ek süre içerisinde hastalığa yakalanmış olan aile ferdi varsa sekonder bulaşın görüldüğü aile olarak değerlendirilmiştir.

Çalışmanın sonuçları

Çalışma kriterlerini karşılayan 124 aile incelenmiştir. 42 ailede, birincil bulaş görülmesinden sonraki 14 gün içerisinde sekonder bulaşın olduğu gösterilmiştir. 83 ailede ise sekonder bulaş görülmemiştir. Ailelerde sekonder bulaş oranı %23 olarak gösterilmiştir.

En az bir aile ferdinin yüz maskesi taktığında, aile içi bulaşma olasılıkları olan sekonder bulaşının %79 oranında azaltıldığı gösterilmiştir.

Ayrıca, sekonder bulaşın yetişkinlerde (18 yaşından büyük) görülme oranı %69 iken 18 yaşın altındaki çocuklarda bu %36,1 olarak belirtilmiştir. Araştırmacılar bu farkın anlamlı bir fark olduğunu bildirmişlerdir.

Çalışma bize ne ifade ediyor?

Çalışma, ev halkında görülen sekonder bulaşın semptom başlangıcından önce olma riskini doğrulamaktadır. Evde maske kullanımı, dezenfeksiyon ve sosyal mesafeyi koruma gibi uygulamaların pandemi sırasında COVID-19 bulaşmasını önleyebileceğini teyit etmektedir. Ayrıca bu çalışma; aile fertlerinin, evde dezenfeksiyon ve sosyal mesafeden önce maske kullanımının etkinliğini doğrulayan ilk çalışmadır.

Sağlık çalışanları, işe gidip gelmek zorunda olanlar, kalabalık ortamlarda bulunanlar veya karantinaya alınan bireyler için evde maske takmanın önemini gösteren önemli bir çalışma olarak gösterilebilir.

Sonuç

Birincil vaka bir aile ferdinde görülmüşse ve herhangi bir önlem alınmamışsa SARS-CoV-2’nin diğer aile fertlerine taşınma olasılığı yüksektir. Herkesin evde maske takması zor olsa da SARS-CoV-2 ile enfekte olma riski taşıyan aile fertlerinin bulaş riskini azaltmak için evde maske takması, hastalıktan korunmak için doğru olandır.

Kaynak

Wang Y, et al “Reduction of secondary transmission of SARS-CoV-2 in households by face mask use, disinfection and social distancing: a cohort study in Beijing, China” BMJ Global Health 2020; DOI: 10.1136/bmjgh-2020-002794.

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz