Genç Sporcular Anabolik Steroidlere Nasıl Ulaşıyorlar?

0
1041

Anabolik steroidler (AAS) tıbbi amaç dışı kullanımı gençlerde giderek artmaktadır. Yetersiz bilinçlenme, çevrenin ve ebeveynlerin olumsuz etkisi suistimale açık olmasına sebep oluyor.

Şu ana kadar yapılan birçok araştırma AAS’lerin vücutta birçok kalıcı hasara neden olduğunu göstermiştir. Pediatrics dergisinde yayınlanan bir rapor, gençlerin steroid kullanarak sağlıklarını riske attıklarını bildiriyor. 

Anabolik steroidlerin etki mekanizması

AAS’ler kan dolaşımına girdikten sonra kaslardaki androjen reseptörlerine bağlanarak etki gösterirler. Reseptörleri hücre içinde çekirdek üzerindedir. Hücrenin DNA’sı ile etkileşime girerler ve protein sentezini uyararak hücre büyümesini sağlarlar.

Best Oral Anabolic Steroids For Cutting Or Bulking
AAS’leri sporcular, yasa dışı bir şekilde doping olarak kullanılırlar. Fotoğraf: Strongchap

Anabolik steroidler ne yapar?

  • Kas kütlesindeki artış
  • Saç dökülmesinde artış ve yağlı saç oluşumuna neden olma,
  • Akne oluşumu
  • Kilo artışı
  • Uykusuzluk 
  • Karaciğer hasarı ve
  • Agresiflik yapabilir.

AAS kullanımının beyin hücrelerinde hipereksitabiliteye (aşırı uyarılma) neden olarak beyin hücrelerine zarar verebildiği, bu sebepten dolayı da kullanan kişinin agresif ve hırslı olabileceği çalışmalarda gösterilmiştir.

Yapılan bir çalışma

Amerika’da 14 yaşındaki 2700’den fazla gence yapılan bir anket çalışmasında; kas geliştirmek için steroid, protein tozu veya kreatin benzeri ürünleri kullanmayı tercih eden gençler araştırılmıştır.

Anabolik steroidlerin zararları neler? - Sağlık son dakika haberler
Genç kızlarda AAS kullanımının yaygınlığı, erkeklere oldukça yakın.

Anket sonuçları, erkeklerin % 5.9’unun kızların % 4.6’sının reçetesiz olarak yasa dışı anabolik steroid kullandığını göstermiştir. Kızlarda erkeklere çok yakın olarak göze çarpan bu oran aslında kızların arasında da AAS’lerin kullanımının oldukça popüler olduğunu göstermektedir.

Ayrıca gençlerin %5 ila 10’un herhangi bir steroid olmayan ürün kullandıkları da araştırmada belirtilmiştir. 

Steroid Paylaşım Merkezi: Anabolik Steroidler Nasıl Çalışır ?
Gençler anabolik steroid kullanımı konusunda gerek medyadan gerek de çevreden oldukça etkilenmektedirler.

1) Ebeveynler anabolik steroidleri teşvik edebilir

Araştırmacılar medyanın yanı sıra ebeveynlerin de gençlerin yasa dışı ürün kullanımı konusunda etkili olduklarını bildirmektedirler. Bunun en önemli nedenleri arasında çocuklarının spor branşlarında daha başarılı olmalarını istemeklerindendir. Günümüzde spor branşlarında başarılı olmak birçok iyi okulun burslarından faydanlanmak anlamına gelmektedir.

AAS’lerin suistimali düzeltilmesi gereken önemli bir konudur. Çünkü erken yaşta kullanıldığında, birçok gencin, hormon regülasyonunu (düzenleme) etkileyerek kalıcı hasarlara neden olan bu ürünler, birçok adverse (olumsuz) etkileri de beraberinde getirmektedirler.

İleri okuma: Sporda Doping: Buna Değer mi?

2) Sporcu çevresi anabolik steroidleri teşvik edebilir

Herhangi bir spora ilgi duyan gençlerin, büyüklerinin tavsiyeleri nedeniyle veya yarış halinde oldukları yaşıtlarını geçme isteği nedeniyle, anabolik steroid veya steroid dışı ürün kullanımı konusunda büyük ölçüde etkilendiklerini söyleyebiliriz.

Sporcuların etkilendikleri en önemli bir noktalardan birisi de, sporcu koçlarının sporcunun sağlığını göz ardı ederek onlara steroitleri masum ilaçlar gibi göstermesidir. Ayrıca sporcu koçlarının uyguladıkları yöntemler ile AAS’lerin kullanımını tolere edebileceklerini söylemektedirler. Ancak kanıt niteliğinde tolere edebilecek bir yöntem yoktur.

Ek olarak, sporcu sağlığını önemsemeyen ve ticari kaygıları olan doktorlar veya eczacılar sporcuların yasa dışı olarak anabolik steroidlere ulaşımını kolaylaştırabiliyorlar.

Ayrıca AAS’lerin kullanımı, sporcuların akranlarına özenmesi nedeniyle sporcu henüz daha lisedeyken başlamakta ve bu başlama zamanının ortaokula kadar da inebilmesi son derece tehlikeli görünmektedir.

Sonuç

Spora ilgi duyan gençlerin hızlı bir şekilde başarıya ulaşma isteği ve bu konuda çevresinden olumsuz etkilenmeleri sonucu başvurdukları anabolik steroidlerin kullanımı giderek artmaktadır. Esas olarak doktorlar ve ebeveynlerin, gençlere AAS’lerin olumsuz etkileri ve riskleri konusunda uyarmaları ve bilinçlendirmeleri son derece önemli olacaktır.

Kaynak

More Teens Are Turning To Steroids, New Study Reveals. (2020). Retrieved 7 July 2020, from https://www.medicalnewstoday.com/articles/252984#1

Anabolic steroids: Types, uses, and risks. (2020). Retrieved 7 July 2020, from https://www.medicalnewstoday.com/articles/246373

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz