Hayvansal ve bitkisel protein arasındaki farklar neler?

0
1244

Protein, sağlıklı bir diyetin en önemli bir parçalarından biridir. Vücut yapılarını oluşturmaya, onarmaya ve korumaya yardımcı olur. Hayvansal ve bitkisel gıdalar ile protein vücuda taşınabilir. Ancak bunların bazı farklılıkları vardır.

Proteinler vücudun her yerinde, kaslardan organlara ve kemiklere, deriye ve saça kadar vücudumuzun birçok yerinde bulunur. Vücudumuz, diğer makro besinleri depoladığı gibi proteinleri depolamaz. Bu nedenle protein diyetlerden alınmalıdır.

Proteinlerin yapı taşları amino asitlerdir. Bir kişinin vücudunun işlevlerinin yerine getirilmesi için 22 tür amino asidin tümünün belirli bir dengesine ihtiyacı vardır.

Vücut, temel amino asitler adı verilen bu amino asitlerden 9’unu kendisi üretemez.

Alınan besinin; tam bir protein kaynağı olması için, 9 esansiyel amino asitin tümünü içeren bir yiyecek olması gerekmektedir.

Doğru amino asit dengesine sahip olmak, kasları geliştirebilir ve vücudun egzersizden hızla iyileşmesine, rejenerasyonuna, yardımcı olabilir. Bitkisel ve hayvansal proteinlerin arasındaki farklılıkları anlamak, diyetlerin sağlıklı olmasını sağlamak isteyen herkes için önemlidir.

Bu yazıda, hayvansal ve bitkisel proteinler arasındaki farklılıklara bakıyoruz ve sağlık üzerindeki etkilerini araştırıyoruz. Vücut geliştirme için hangi türün daha iyi olduğunu açıklıyor ve her birinin en iyi kaynaklarını listeliyoruz.

BİTKİSEL BESLENMENİN FAYDALARI – İyi Yaşıyorum

Bitkisel ve hayvansal proteinler

Bitkisel ve hayvansal protein, içerdikleri amino asitlerin sayısına göre farklılıklar gösterir. Yani arasındaki temel farklardan biri amino asit içerikleridir.

Amino asitler, proteinlerin yapı taşlarıdır. Vücut, proteinleri sindirdiğinde, onları amino asitlere ayırır. Vücudun farklı zamanlarda farklı amino asitlere ihtiyacı olabilir. Pek çok insan, diyetin 9 temel amino asidin tümünü içeren tam protein kaynaklarını içermesi gerektiğine inanıyor.

Bazı hayvansal ürünler tam protein kaynaklarıdır, örneğin:

 • balık
 • yumurta
 • peynir, süt ve peynir altı suyu gibi süt ürünleri
 • Kırmızı et
 • Tavuk, hindi ve bıldırcın gibi kümes hayvanları

Çoğu bitkisel protein, temel amino asitlerden en az birinden eksiktir.

Bununla birlikte, kinoa ve karabuğday gibi bazı bitki bazlı besinler tam protein kaynaklarıdır.

Vejetaryenlerin ve veganların protein kaynaklarını karıştırmaları ve tüm gerekli amino asitleri aldıklarından emin olmaları önemlidir. Ayrıca, bazı bitki protein kaynaklarının vücut tarafından sindirilmesi ve emilip tüketilmesi için daha uzun zaman alabileceğini unutmamak gerekir.

Vegan ve Vejetaryenler için En İyi 17 Protein Kaynağı

Aşağıdakiler, protein yönünden zengin bitki bazlı yiyeceklerin örnekleridir:

 • Mercimek
 • Fındık
 • Fasulye
 • Baklagiller
 • Avokado
 • Soya
 • Pirinç
 • Bezelye
 • Diğer birçok kabuklu yemiş, tahıl ve sebze de yüksek miktarda protein içerir.

Sağlık için hangisi daha iyidir?

Bitki bazlı besinler, sindirim sistemine faydalı olan lifleri içerir.

Bitkisel ve hayvansal protein kaynakları arasında seçim yaparken, gıdaların sağladığı diğer besinleri hesaba katmak önemlidir.

Protein açısından zengin yiyecekler, çok çeşitli beslenme profillerine sahip olabilir.

Belirli hayvansal protein kaynakları yüksek düzeyde demir ve B-12 vitamini içerebilirken , bazı bitki bazlı yiyecekler bu besinleri içermez .

Öte yandan, bitkisel besinler olarak adlandırılan bitkiye özgü besinler ve bazı antioksidanlar hayvansal protein kaynaklarında bulunmaz.

Hayvansal ürünler, bitki proteini kaynaklarına göre doymuş yağ ve daha yüksek kolesterol seviyeleri içerir. Bir kişi bu nedenlerle hayvansal ürünlerden kaçınmak isteyebilir.

Birçoğumuz kolesterolünün kardiyovasküler hastalıkla ilişkili olduğuna inanırdı. Son kanıtlar önemli bir bağlantı olmadığını gösterse de, Tıp Enstitüsü (IOM) hala diyet kolesterolünün sınırlandırılmasını önermektedir.

Lif başka bir önemli faktördür. Yalnızca bitki bazlı yiyecekler, sindirim sistemini dengede tutmaya yardımcı olan lif içerir.

Daha fazla bitkisel protein yemek, bir kişinin genel sağlığını da iyileştirebilir.

2016 meta-analizinin sonuçları, özellikle işlenmiş kırmızı etten elde edilenler olmak üzere daha fazla hayvansal protein yemenin kardiyovasküler hastalıktan ölüm riskini artırabileceğini öne sürdü.

Ayrıca kırmızı et üzerine yapılan çalışmalarda, inflamasyon riskini artıracağı böylelikle kardiyovasküler rahatsızlıklara neden olabileceğine dair kanıtlara ulaşılmıştır.

Daha fazla bitkisel protein tüketmek bu riski azaltmaya yardımcı olabilir.

Genel olarak, bir kişinin beslenme ihtiyaçlarını karşılamanın en iyi yolu, çok çeşitli yiyecekler yemektir.

Protein tozu zararlı mı?

İleri okuma: Kaslar Nasıl Gelişir? Kaslarda Büyüme Nasıl Düzenlenir?

Kas geliştirmek için hangisi daha iyidir?

Sporcular kas geliştirmeye yardımcı olmak için genellikle peynir altı suyu proteinini seçerler.

Kas kütlesini artırmak ve egzersizden sonra toparlanmak için gereken süreyi azaltmak isteyen sporcular ve diğerleri, protein alımlarına genellikle çok dikkat ederler.

Protein, sıkı bir çalışmadan sonra kasları onarmaya ve oluşturmaya yardımcı olur.

Birçok sporcu kas inşa etmek için peynir altı suyu proteinine yönelir. Bu tip protein, parçalanması ve emilmesi bakımından daha kolaydır, bu da peynir altı suyunu et, yumurta ve sebzeler gibi diğer kaynaklardan daha üstün hale getirebilir.

Peynir Altı Suyu Tozu Nedir? Zengin Besin Değerleri - Nefis Yemek Tarifleri

Bitki bazlı kaynaklarla ilgili olarak, bir çalışma, pirinç protein izolatının peynir altı suyu proteinine benzer faydalar sağlayabileceğini öne sürüyor.

Sonuç

Birçok uzman, antrenmandan sonra bitki kaynaklı proteinlerin bir kombinasyonunu tüketmeyi önerir. Tek bir protein türü yerine, çeşitli yiyecekler yemek daha iyi olabilir. Bu, bir kişinin sağlıklı bir amino asit dengesini sağlamaya yardımcı olur.

Protein gereksinimleri hakkında soruları olan herkes bir diyetisyenle konuşmalıdır.

Referanslar

Animal vs. plant protein: What is the difference and which is best?. (2020). Retrieved 12 October 2020, from https://www.medicalnewstoday.com/articles/322827#which-is-better-for-health

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz