Favipiravir yeni koronavirüs tedavisinde etkili mi?

0
1631

Deneysel yeni bir çalışma yakın zamanda COVID-19 tedavisi için favipiravir’in etkinliğini test etmiştir. Grip ilacı favipiravir, yeni koronavirüs ile savaşabilir, ancak insanlar bu sonuçları dikkatle yorumlamalıdır.

Son zamanlarda, Japon anti-grip ilacı favipiravir’in (marka Avigan) SARS-CoV-2’ye karşı etkili olduğu konusunda çok fazla medya spekülasyonu olmuştur. Bu, COVID-19’a neden olan virüstür.

Bunun nedeni Çinli yetkililerin bir basın toplantısında ilacın bu virüsü etkili bir şekilde tedavi edebileceğini duyurmasıydı .

O zamandan beri Çinli yetkililerin belirttiği iki klinik araştırmadan birinin sonuçları elde edildi. Bulgulara bir göz atıyor ve insanların neden bunları dikkatli bir şekilde yorumlamaları gerektiğini açıklıyoruz.

Faviripavir Etki Mekanizması

Favipiravir (Avigan), Japonya’da ve Çin’de influenza tedavisi için onaylı olan fakat yeni koronavirüs hastalığı COVID-19 için deneysel olarak kullanılan bir ilaçtır. Favipiravir, viral RNA polimeraz inhibitör sınıfından bir antiviral ilaçtır ve bir “prodrug”tır; yani insan vücudunda aktif formuna dönüşür.

Favipiravir, Japon şirket Toyama Chemical tarafından RNA virüslerine karşı geliştirilmiş bir antiviral ilaçtır.

Viral RNA polimeraz tarafından favipiravir bir substrat olarak tanınır, böylece RNA polimerazı inhibe eder. Bu nedenle, favipiravir SARS-CoV-2 üzerinde antiviral etkiye sahip olabilir.

favipiravir ilacı koronavirüs ile ilgili görsel sonucu

Favipiravir, Çin’de 15 Şubat 2020’de yeni grip tedavisi için onaylanmış ve klinik denemelerden geçmektedir.

COVID-19 tedavisi için favipiravir üzerinde yapılan klinik bir çalışma umut verici sonuçlar elde etti. Bilim adamları, favipiravir kullanarak SARS-CoV-2 tedavisinin sonuçlarını test etmeye ve etkinliğini lopinavir / ritonavir ile karşılaştırmaya başladılar. İlk sonuçları, lopinavir / ritonavirin ‘den daha güçlü antiviral etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Lopinavir , 2003 yılında SARS salgını için potansiyel bir tedavi olarak ortaya çıkan bir HIV inhibitörüdür. Yarı ömrünü arttırmak ve yan etkilerini azaltmak için lopinavire sıklıkla ritonavir eklenir.

Ayrıca, favipiravir tedavi grubunda anlamlı bir advers reaksiyon görülmemiş ve lopinavir / ritonavir grubundan anlamlı olarak daha az yan etki göstermiştir.

Not:

T. C. Sağlık Bakanlığı COVID-19 Erişkin Hasta Yönetimi ve Tedavisi Rehberine göre favipiravir, hastanede yatarak tedavi görmesi gereken COVID-19’lu hastaların ikinci basamak tedavisi olarak önerilmektedir.

Wuhan ve Shenzhen’de 340 hastayı kapsayan klinik çalışmalarda önemli sonuçlar elde edildi.

Shenzhen’de favipiravir verilen hastaların, ortalama dört gün sonunda iyileştiği, ilaçla tedavi edilmeyenler için ise 11 gün bir süre sonunda hastaların iyileştiği bildirildi. Ayrıca favipiravin, ateş süresini ortalama 4,2 günden 2,5 güne indirdiği de ifade edildi.

Ek olarak, favipiravir ile tedavi edilen hastaların yaklaşık % 91’inde, bu ilacı kullanmayanların ise % 62’sinde akciğer filmlerinde iyileşme olduğunu doğruladı.

Bu nedenle, bilim adamları, favipiravir kullanarak SARS-CoV-2 tedavisinin sonuçlarını test etmeye ve etkinliğini lopinavir / ritonavir ile karşılaştırmaya başladılar.

Ancak, ilacın daha şiddetli semptomları olan kişilerde etkili olmadığı öne sürüldü. Mainichi Shimbun, Favipiraviri 70 ila 80 kişiye verdik, ancak virüs zaten çoğaldığında o kadar iyi çalışmıyor gibi görünüyor dedi.

Aslıda bu, antivirallerin (oseltamivir gibi) bilinen bir özelliğidir, ne kadar erken dönemde alınırsa o kadar etkilidirler.

Dikkat edilmesi gerekenler

Her iki gruptaki kişilerin sağlık özellikleri çalışmanın başlangıcında istatistiksel olarak karşılaştırılabilir olsa da, aralarında bu sonuçlardan şüphe uyandıran önemli farklılıklar vardı.

Örneğin, favipiravir grubundaki daha fazla katılımcı daha genç ve zayıftı ve semptomların başlamasından kısa bir süre sonra tedavi gördü. Öte yandan, bu gruptaki katılımcıların daha azında ateş vardı.

Bu küçük çaplı çalışma, potansiyel olarak heyecan verici bazı sonuçlar vermektedir, ancak randomizasyon eksikliği, hastalığın ciddiyetindeki farklılıklar, iki grubun yaşlarındaki farklılıklar ve sonuçların araştırmacılara kör olmaması, bulgular hakkında şüphe uyandırmaktadır.

Doktorlar bu ilacı klinik uygulamada bu amaç için kullanmadan önce iyi yürütülen randomize kontrollü çalışmalar gereklidir.

Sağlık Bakanlığı’na göre Favipiravir hastanelerde ikinci basamak tedavisi olarak önerilmektedir.

Kaynakça

  1. Ozdogan M. Favipiravir nedir? Çin’e göre, Japon grip ilacı koronavirüs tedavisinde etkili drozdogan.com/favipiravir-nedir-japon-grip-ilaci-koronavirus-tedavisinde-etkili/
  2. News. http://www.szdsyy.com/News/0a6c1e58-e3d0-4cd1-867a-d5524bc59cd6.html (accessed February 22, 2020). (in Chinese)

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz