Japon grip ilacı Favipiravir koronavirüs tedavisinde etkili mi?

0
674

SARS-CoV-2 virüsü Aralık 2019’da ortaya çıkmış ve daha sonra dünya çapında, özellikle Çin, Japonya ve Güney Kore’ye hızla yayılmıştı. Bilim adamları virüse spesifik antiviral ilaçlar bulmaya çalışıyorlar.

Klorokin, arbidol, remdesivir ve favipiravir gibi çeşitli ilaçlar şu anda Çin’de koronavirüs hastalığı 2019’un (COVID-19) tedavisinde etkinliklerini ve güvenliklerini test etmek için klinik çalışmalara girmektedir; şimdiye kadar bazı umut verici sonuçlar elde edildi.

Favipiravir (Avigan), Japonya’da ve Çin’de influenza (mevsimsel grip) tedavisi için onaylı olan fakat yeni koronavirüs hastalığı COVID-19 için deneysel olarak kullanılan bir ilaçtır. Favipiravir, viral RNA polimeraz inhibitör sınıfından bir antiviral ilaçtır ve bir “prodrug”tır; yani insan vücudunda aktif formuna dönüşür.

Viral RNA polimeraz tarafından favipiravir bir substrat olarak tanınır, böylece RNA polimeraz aktivitesini inhibe eder. Bu nedenle, favipiravir bir RNA virüsü olan SARS-CoV-2 üzerinde potansiyel antiviral etkiye sahip olabilir.

favipiravir ilacı koronavirüs ile ilgili görsel sonucu

Favipiravir, Çin’de 15 Şubat 2020’de yeni grip tedavisi için onaylanmış olup şu anda COVID-19 tedavisinde klinik denemelerden geçmektedir.

Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Tıp Araştırma Merkezi ve Shenzhen Halk Hastanesi tarafından başlatılan COVID-19 tedavisi için favipiravir üzerinde yapılan klinik bir çalışma umut verici sonuçlar elde etti.

Toplam 80 hastanın (deney grubu ve kontrol grubu dahil) ilk sonuçları, favipiravirin lopinavir / ritonavirin ‘den daha güçlü antiviral etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Ayrıca, favipiravir tedavi grubunda anlamlı bir advers reaksiyon görülmemiş ve lopinavir / ritonavir grubundan anlamlı olarak daha az yan etki göstermiştir.

Favipiravir’in COVID-19 üzerindeki antiviral etkisinin ön sonuçları, ilaç şirketi (Fujifilm Pharmaceuticals, Japonya) ilacın etkinliğini doğrulamamasına rağmen, Çin’deki bir çalışmadan ortaya çıkmıştır. ‘Avigan’ ismiyle Japonya ve Çin’de influenza için onaylanmıştır ve COVID-19’da kullanım için araştırılmıştır.

Çin’de gerçekleştirilen bir klinik araştırmaların erken sonuçları, favipiravirin COVID-19 tedavisi için ılımlı bir antiviral etkisi olduğunu düşündürmektedir.

Not:

T. C. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan COVID-19 Erişkin Hasta Yönetimi ve Tedavisi Rehberine göre favipiravir, hastanede yatarak tedavi görmesi gereken COVID-19’lu hastaların ikinci basamak tedavisi olarak önerilmekte, yani sadece ilk uygulanan tedavilere direnç geliştiğinde veya durum daha da ağırlaştığında önermektedir.

Japon basında 13 Mart’ta yapılan bir açıklamada, Çinli tıbbi yetkililerin, Japonlar’ın yeni grip (influenza) vakalarını tedavi etmek için kullandıkları bir ilacın, koronavirüs hastalarında etkili olduğunu ifade ettikleri duyuruldu.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığından bir yetkili Zhang Xinmin, Fujifilm’in bir yan kuruluşu tarafından geliştirilen favipiravirin Wuhan ve Shenzhen’de 340 hastayı kapsayan klinik çalışmalarda dikkate değer sonuçlar ürettiğini söyledi. Zhang, Salı günü gazetecilere verdiği demeçte, “Yüksek derecede güvenli ve tedavide açıkça etkili” dedi.

Yapılan açıklamada, Shenzhen’de favipiravir verilen hastaların, koronavirüs pozitif olduktan sonraki ortalama dört gün sonunda koronavirüs negatife döndüğünü, ilaçla tedavi edilmeyenler için ise 11 gün bir süre sonunda hastaların koronavirüs negatife döndüğünü söyledi.

Ayrıca favipiravin, ateş süresini ortalama 4,2 günden 2,5 güne indirdiğinin tespit edildiği de bildirildi.

Ek olarak, radyolojik görüntülemeler, favipiravir ile tedavi edilen hastaların yaklaşık % 91’inde, bu ilacı kullanmayanların ise % 62’sinde akciğer filmlerinde iyileşme olduğunu doğruladı.

Zhang,15 Şubat’ta yaptığı bir başka açıklamasında, 70 bin kadar ilaç ve kimyasal bileşeni incelendiğini, bunlardan 100’ünün laboratuvar ortamında test edilmek üzere seçildiğini belirtmişti.

Zhang şu ana kadar yapılan çalışmalar sonucunda, “Favipiravir, 2014’den bu yana Japonya pazarında bulunuyor ve ilacın önemli bir yan etkisini gözlemlemedik.” diye konuştu. Açıklamada, Remdesivir dahil diğer ilaçların klinik denemeleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi.

2014 yılında, Avigan olarak da bilinen ilacı geliştiren Fujifilm Toyama Chemical, iddialar hakkında yorum yapmayı reddetti.

Firmanın hisseleri 18 Mart günü Zhang’ın yorumlarının ardından yükseldi ve sabahı % 14.7 artışla 5.207 yen seviyesinden kapadı.

Japonya’daki doktorlar, ilacın hafif ila orta şiddette semptomları (belirtileri) olan koronavirüs hastaları üzerinde yapılan klinik çalışmalarda aynı ilacı kullanıyorlar ve böylece virüsün hastalarda çoğalmasını önleyeceğini öngörüyorlar.

Ancak bir Japon sağlık bakanlığı kaynağı, ilacın daha şiddetli semptomları olan kişilerde etkili olmadığını öne sürdü. Mainichi Shimbun, Avigan’ı 70 ila 80 kişiye verdik, ancak virüs zaten çoğaldığında o kadar iyi çalışmıyor gibi görünüyor dedi.

Aslıda bu, solunum yolunu etkileyen viral hastalıklarda yaygın olarak kullanılan antivirallerin (oseltamivir gibi) bilinen bir özelliğidir, ne kadar erken dönemde alınırsa o kadar etkilidirler.

Aynı sınırlamalar, eklenen HIV ilacı olarak geliştirilen antiretroviral sınıfından ilaçlar olan lopinavir ve ritonavirin bir kombinasyonunu kullanan koronavirüs hastalarını içeren çalışmalarda da tespit edilmiştir.

2016 yılında Japon Hükümeti, Gine’deki Ebola virüsü salgınına karşı acil yardım olarak favipiravir sağlamıştı.

Favipiravir, başlangıçta grip (influenza) tedavisi için geliştirildiği için COVID-19 hastalarında tam ölçekli kullanım için devlet onayına ihtiyaç duyacaktır.

Favipiravirin Mayıs ayı gibi erken bir dönemde koronavirüs tedavisi için Japonya’da onay alabileceği düşünülüyor. Ancak klinik araştırmaların sonuçları ertelenirse, onay da gecikebilir.

Not: Yeni koronavirüse karşı favipiravirin profilaktik (koruyucu) bir etkisi olmadığını, sadece tedavide denenen ajanlardan biri olduğunu hatırlatalım.

Sağlık Bakanlığı’na göre Favipiravir hastanelerde ikinci basamak tedavisi olarak önerilmektedir.

Kaynakça

  1. Dong L, Hu S, Gao J. Discovering drugs to treat coronavirus disease 2019 (COVID-19) Drug Discov Ther. 2020. 14 (1):58-60.
  2. Ozdogan M. Favipiravir nedir? Çin’e göre, Japon grip ilacı koronavirüs tedavisinde etkili drozdogan.com/favipiravir-nedir-japon-grip-ilaci-koronavirus-tedavisinde-etkili/
  3. News. http://www.szdsyy.com/News/0a6c1e58-e3d0-4cd1-867a-d5524bc59cd6.html (accessed February 22, 2020). (in Chinese)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz