Kaslar Nasıl Gelişir? Kaslarda Büyüme Nasıl Düzenlenir?

0
893

Direnç egzersizleri, insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF1), dallı zincirli amino asitler (BCAA) veya hormonlar (büyüme hormonları, testosteron vb.) gibi uyarılar, anabolik olayları tetikleyip katabolik olayları baskılayarak kaslarda hipertrofiyi (büyüme) ve gelişmeyi sağlarlar.

Kaslarda Büyümenin Düzenlenmesi

İskelet kasında protein yapımını düzenleyen, anabolik ve katabolik iki temel sinyal yolağı vardır. Bunlar kas gelişiminde rol oynayan;

  • Pozitif düzenleyici; IGF1–PI3K–AKT–mTOR sinyal yolağı ve
  • Negatif düzenleyici; Miyostatin – Smad 2/3 sinyal yolağıdır.
FitnessGenes
Direnç egzersizleri, büyüme faktörleri, amino asitler veya hormonlar gibi anabolik uyarılar kaslarda büyümeyi teşvik eder Fotoğraf: Fitnessgenes.com

IGF1–PI3K–AKT–mTOR Sinyal Yolağı

IGF1 reseptörünün aktivasyonu sonucunda PI3K tarafından fosforillenen Akt, mTOR’u aktifleştirerek kaslarda protein sentezini uyarır. Akt ayrıca, FoxO fosforilasyonunu önleyerek, kas kaybının temel aracıları olan ubikitin ligazlardan MuRF1 ve MAFbx ‘ın ekspresyonunu bloke edebilen bir serin-treonin protein kinazdır. Böylece protein yıkımı inhibe edilir (engellenir). mTOR’un aktivasyonu ise, miyostatin yolağındaki Smad 2/3’ ü baskılayarak protein yıkımının inhibisyonunda rol oynamaktadır. Böylelikle kas yıkımı veya atrofi önlenir ve kaslarda hipertrofi veya büyüme indüklenir.

IGF1 blokajı, kas gelişimini negatif yönde etkileyerek kas kaybını arttırabilir. Ayrıca sistemik olarak verilen IGF1 kas yapımını arttırıp yıkımını baskılayarak etki edebilir. IGF1 kas geliştirmek için önemli bir büyüme faktörüdür.

The regulation of skeletal muscle growth by the insulin-like growth factor 1 (IGF-1) and myostatin pathways. Black arrows indicate stimulation white red arrows indicate inhibition.
Şekil 1: Kaslarda büyüme ile ilgili sinyal yolakları

İleri okuma: Kas Gelişimi ve Spor İçin En İyi Zaman Nedir?

Miyostatin nedir?

Hem insanlarda hem de hayvanlarda miyostatin, kasların büyümesini engelleyerek bir tür “fren” görevi gören büyüme faktörüdür.

Canlılarda miyostatin ekspresyonu (üretimi) azaltıldığında kas gelişimi ve kas hipertrofisi hızlandığı bulunmuştur. Miyostatinin geninin silinmesi veya inhibisyonu iskelet kası boyutunda bir artışa neden olur. Ayrıca aşırı ekspresyonu veya sistemik uygulanması kas atrofisine (kaybına) neden olmaktadır.

Where are the myostatin inhibitors? | PeterBond.org
Miyostatin inhibitörleri kasların büyümesinde aşırı artışa neden olabilir. Fotoğraf:Peterbond.org

Miyostatin-Smad 2/3 Sinyal Yolağı

TGF-β süper ailesinin bir üyesi olan miyostatin, Akt yolağının negatif düzenleyicisi olarak görev alarak IGF1 / PI3K / Akt sinyal yolağını inhibe edebilir.

Miyostatin Akt sinyal yolağının inhibisyonunu, Smad 2/3 aktivasyonuna neden olarak gerçekleştirir. Böylelikle kaslarda protein sentezini engellemiş olur. Ayrıca ubikuitin-proteazom sisteminin aktivitesini arttırarak kas yıkımına da neden olurlar.

İnsanlarda, miyostatin seviyeleri de sıklıkla yaşla birlikte artar ve bu da yaşlanma sırasında kas kütlesi kaybına katkıda bulunabilir. Miyostatin inhibitörleri bazı kas hastalıklarında kullanılmak üzere onay almıştır. Ayrıca güvenlik verilerinin az olmasına rağmen, miyostatin inhibitörleri, hızlı kas geliştirmek için günümüzde popüler takviyeler haline gelmiştir.

Referanslar

Akin S, Ozerklig B, Turkel I, et al. The molecular mechanisms regulating skeletal muscle mass. Turk J Sports Med. 2019;54(2):133-42

Rodriguez, J., Vernus, B., Chelh, I., Cassar-Malek, I., Gabillard, J., & Hadj Sassi, A. et al. (2014). Myostatin and the skeletal muscle atrophy and hypertrophy signaling pathwaysCellular And Molecular Life Sciences71(22), 4361-4371. doi: 10.1007/s00018-014-1689-x

Glass, D. (2010). PI3 Kinase Regulation of Skeletal Muscle Hypertrophy and Atrophy. Current Topics In Microbiology And Immunology, 267-278. doi: 10.1007/82_2010_78

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz