Kırışıklık Giderici Uçucu Yağlar: Etkililiği için Kanıtlar Var mı?

0
696

Cilt bakım ürünlerinde özellikle kırışıklıkları önlemede veya azaltmada kırışıklık giderici olarak kullanılan önemli uçucu yağlar vardır. Yapılan çalışmalar az olsa da uçucu yağların bütüncül bir etkisinden dolayı, daha iyi bir ruh hali ve daha genç bir cilt görünümü kazandırabileceğine inanılmaktadır. Aynı zamanda tamamen doğal olması da çokça popüler olmasını sağlamaktadır.

Uçucu yağlar nedir?

Konsantre bitki özleri olarak bilinen uçucu yağlar, mekanik presleme veya distilasyon yoluyla elde edilir ve orijinal kaynaklarının doğal kokusunu ve aromasını korurlar. Her yağın kendine özgü bir kimyasal bileşimi olduğundan, farklı yağ türlerinin farklı aromaları, emilim oranları ve vücut üzerindeki etkileri vardır. Tek bir bitki türü bile çeşitli uçucu yağ türleri üretebilir.

Uçucu yağlar, genellikle tamamlayıcı ve alternatif tıpta kullanılan en popüler doğal ürünlerden bazılarıdır. Bazı durumlarda, aromaterapide rahatlama, iyilik hissi ve iyileşmeyi teşvik etmek için aroma solumasını kullanan aromaterapide kullanılırlar.

Uçucu Yağ Çeşitleri ve Faydaları | Kozmela.com
Psikolojik rahatsızlıklar üzerinde kanıtlar oldukça fazladır.

Bazen dermatit ve egzama gibi dermatolojik amaçlar için topikal olarak uygulanırlar. Bazı durumlarda, uçucu yağlar genel cilt bakımı için ve yara izleri, kabuklanma ve kırışıklıklar gibi endişeleri gidermek için kullanılır. Bu gibi tıbbi durumların tedavisinde de etkili olduğu bilinmektedir.

Uçucu yağları cilt bakımında neden tercih etmeliyiz?

Uçucu yağlar, genellikle tamamlayıcı ve alternatif tıpta kullanılan en popüler doğal ürünlerden bazılarıdır. Günümüze kadar uçucu yağların yara izleri, çatlaklar, akne veya sivilce üzerine tıbbi etkileri kırışıklık üzerine etkilerine göre daha çok kanıtlara sahip olmuştur. Ayrıca uçucu yağlar ilk olarak tedavide yara iyileştirici olarak denenmiştir ve de bunun üzerinde sayısız araştırma yapılmıştır.

Kırışıklıklık giderici etkisi üzerinde yapılan araştırmalar az diyebiliriz. Ayrıca son dönemde kırışıklık tedavisinde artan ilgi nedeniyle yeni yapılacak araştırmaların artmasını bekleyebiliriz.

Yüksek antioksidan kapasiteleri hakkında kanıtların çok olması ve nemlendirici özelliklerinin yüksek olması doğallığının yanında onları daha çekici hale getiriyor.

Yüzünüzde erken kırışıklığı önleyin! - Cilt Bakımı Haberleri
Derin kırışıklıklarda büyük etkiler beklemesek de ince çizgilerin ve kırışıkların görünümünü iyileştirmede faydalı olabilir

Nemlendirici özellikleri ile cildin kaybettiği sıvıyı tutabilir böylece yaşlanma süreçlerini uzatabilir. Aynı zamanda cilde ışıltı ve canlılık katarak daha genç gözükmesini sağlayabilir.

Bazı ciltler daha çabuk yaşlanabilir

Genetik olarak insanlar ciltteki yaşlanmaya, endojen kolajende ve elastikiyet kaybına daha yatkın olabilir. Bilim insanlarına göre, insanların ciltlerindeki belirli genlerin ekspresyonunun arttırılmasının cilt yaşlanmasını azaltmak için önemli bir strateji olabileceği öne sürülüyor.

Gelecekteki çalışmalarda sonuçları teyit edilirse, yaşlanma karşıtı kremler ve botoks gibi tedaviler bir gün geçmişte kalmış olabilir. Ancak şimdilik bu yöntemleri kullanamadığımızdan, yaşlanma sürecini daha yavaş bir şekilde yaşamak için doğal uçucu yağlar, oldukça güzel ve muazzam kokulu tercihler olarak rutin cilt bakımında kullanılabilir.

Uçucu yağların kullanımına ilişkin hususlar

Esansiyel yağlar genellikle aromaterapi ve topikal uygulama için güvenli kabul edilirken, bazı insanlar alerjik cilt reaksiyonları dahil olmak üzere olumsuz etkiler yaşayabilir. Uçucu yağı bir sabit yağda seyreltmek, konsantrasyonunu azaltmaya yardımcı olabilir ve yan etki riskini azaltabilir. Aynı zamanda uygulamadan önce bileğinizde deneyerek bir cilt testi yapmanız oluşabilecek alerjilerin önüne geçecektir.

Ayrıca bir sağlık sorununuz varsa veya hamileyseniz, herhangi bir tedaviye başlamadan önce bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

Kırışıklıkları azaltmanın diğer yolları

Bazı insanlar uçucu yağların etkili sonuçlarını gözle görebilirken, herhangi bir uçucu yağın kırışıklıkların görünümünü önemli ölçüde iyileştireceğine dair çok az kanıt vardır. Bununla birlikte, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltma veya kırışıklık giderici etkisi için kişiler ciltlerini uçucu yağlar ile hoşnut edebilirler.

Ayrıca uçucu yağlar tek bir şekilde etkiye sahip terapiler değildir. Bütüncül bir terapidir. Bu terapi, koku üzerindeki yolaklar ile sinir sistemindeki bazı endojen moleküllerin miktarını etkilemesinden lokal olarak cilt üzerindeki etkilerine kadar bir bütün olarak bir etkiye sahiptir.

Yüz Masajı Nedir - Alternatif Terapi
Düzenli bir cilt bakımı rutininin parçası olan yaşlanma karşıtı önlemler kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olabilir

Nemlendirici cildin kurumasını önlemeye yardımcı olur, güneş kremi güneşe maruz kalmayı ve güneş hasarını engellemeye veya azaltmaya yardımcı olur ve retinol (A vitamini) kolajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

C vitamini ve E vitamini gibi topikal antioksidanlar da yaşlanmaya katkıda bulunabilecek serbest radikalleri azaltmaya ve nötralize etmeye yardımcı olabilir.

Daha yoğun kırışıklıkların üstesinden gelebilen çeşitli yöntemler arasında cildi soymak veya yenilemek için kimyasal peelingler, lazerle; enjekte edilebilir ürünler ve cildi dolgunlaştırmak için dermal dolgu maddeleri, kırışıklıkların gelişimini yavaşlatmak için botulinum toksini (Botoks) enjeksiyonları ve kollajeni teşvik etmek için platelet açısından zengin plazma (PRP) bulunur.

Sonuç

Sonuç olarak, uçucu yağların kırışıklık tedavisinde etkilerine dair kanıtlar az olsa da ciltte ve vücutta birçok yararlı etkiye sahip olması, cildi daha genç göstermesinin bir nedeni olabilir.

Referanslar

Ali, B., Al-Wabel, NA, Shams, S., Ahamad, A., Khan, SA ve Anwar, F. (2015). Aromaterapide kullanılan uçucu yağlar: Sistemik bir inceleme. Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, 5 (8), 601–611. doi: 10.1016 / j.apjtb.2015.05.007 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2221169115001033

Essential oils for wrinkles: are they proven to work?. (2020). Retrieved 17 September 2020, from https://www.getroman.com/health-guide/essential-oils-for-wrinkles/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz