Aromaterapi ve Kokunun Tarihi: Modern ve Estetik Aromaterapi

0
1303

Kokunun ve güzellikte kullanılan uçucu yağların tarihi oldukça eskiye dayanır. Bu yazımızda aromaterapi ve modern aromaterapinin tarihi gelişimini aktarmış olacağız.

Estetik Aromaterapi

“Estetik” kelimesi “güzel ve güzelliğin takdir edilmesi” anlamına gelir. Aromaterapiye uygulandığında, “estetik”, bir kişinin cildinin, vücudunun ve saçının durumunu iyileştirmek amacıyla çeşitli yöntemlerle esansiyel yağların kullanılması anlamına gelir.

Estetik aromaterapi, yüz ve vücut bakımlarını ve kozmetik ürünlerini içerir, ancak bunlar aromaterapinin yalnızca bir yönüdür. Uzun zamanlardan bu yana hoş kokulu yağlar parfümlerin ana bileşeniydi ve bugün de daha pahalı parfümlerde böyle olmaya devam ediyor. Bu da aromaterapinin diğer bir yönüdür.

Aromaterapi ve Kokunun Tarihi

İlkel dönemlerde insanlar, bazı bitkilerin lezzetli ve hoş kokular ürettiği gerçeğinden etkilenmişlerdi. Onlara dini çağrışımlar yüklenmiştir ve din tarihi aynı zamanda bir koku tarihidir. Mısır, Mezopotamya ve Yahudi kültürlerinde kokulu bitki malzemeleri tütsü olarak yakılırdı.

Roma Katolik ve Ortodoks Hristiyan kiliseleri, ayinler sırasında hala tütsü ve mür yakarken, Asya’daki Budist, Hindu ve Şinto mabetleri, tütsü çubukları veya reçine yakarlardı. “Aromaterapi” nin bu manevi yönü, en az 5000 yıl öncesine dayanan en uzun süregelen geleneğe sahiptir.

Mısırlılar ayrıca bazı kokulu bitki materyallerinin tıbbi ve koruyucu doğasının da farkındaydılar. Ölümden sonra mumyalama onlarsız imkansız olurdu.

Kleopatra'nın güzellik sırları - Olay Gazetesi Bursa
Kleopatra’nın çok zeki bir kadın olduğu ve dokuz dil konuşabildiği söyleniyor.

Mısırlılar ayrıca kokulu bitki özlerini parfüm olarak kullanmaya başladılar ve bunun en büyük savunucusu efsaneye göre mavnasının yelkenlerini gül suyuna batıran Kraliçe Kleopatra idi, böylece müstakbel sevgilisi Mark Anthony gelmeden önce havada süzülen gülün tatlı kokusunu koklayacaktı.

Kleopatra, güzel kokulu bitki materyalleri yetiştirmek için özel olarak inşa edilmiş, güzellik ve baştan çıkarma yöntemlerinde coşkuyla kullandığı devasa bir bahçe tasarlamıştı. Çok güzel olmasa da kendisini yalnızca Mark Anthony için değil, İmparator Julius Caesar’ı da kendisi için karşı konulamaz derecede çekici kılmıştı.

Şu anda metnin sadece parçaları kalmasına rağmen tarifler içeren güzelleştirme üzerine bir kitap yazdı. Çok sıcak ve kuru bir ortamda yaşadıkları için, eski Mısırlılar için ciltlerini yağ kullanarak esnek tutabilmeleri önemliydi.

Uçucu yağlar nasıl elde edilmiş?

Uçucu yağlar, o dönemde hoş kokulu maddelerin sıvı veya katı yağlara batırılmasıyla yapılmıştır (anfloraj); bitkileri sıcak yağlara koyarak ve süzerek (maserasyon); veya özel olarak tasarlanmış ekipman kullanarak malzemeyi (ekspresyon) sıkarak veya bastırarak.

Elde edilen malzemeler soğuk taş kavanozlarda saklandı, yüz ve vücut yağları olarak kullanıldı. Tutankamon’un mezarı ölümünden 2200 yıl sonra açıldığında, bu iyi muhafaza edilmiş yağların bazılarının kokusu hala tespit edilebiliyordu.

MÖ 7. yy Süryaniler de parfümeriyi seviyorlardı, cilt ve saç ürünleri için tarifleri hala varlığını sürdürüyor. MÖ 2500’de, eski Moğol Çin’de bir miktar distilasyonun gerçekleştiğine dair kanıtlar var.

Aromaterapiyi distile edilmiş veya başka şekilde işlenmiş kokulu bitki materyalinin kullanımı olarak tanımlarsak, aromaterapi tarihi kendisi kadar eski olduğunu görebiliriz.

Evde saç, cilt bakımı ve doğal güzellik için 8 yağ önerisi
Dünyadaki çoğu insan, değerli kokuları elde etmeyi istemiştir.

Uçucu yağlar nasıl popülerlik kazanmış ?

Dünyadaki çoğu insan, hayatlarının kalitesini pek çok farklı yoldan iyileştirebilecek değerli kokuları elde etmeyi istemiştir. Tek istisna, Avrupa’da çökmekte olan Roma İmparatorluğu’nun abartılı parfüm kullanımına karşı bir Hristiyan Kilisesi tepkisi olarak başlayan Orta Çağ’a kadar olan bin yıllık bir dönemdi. Bu süre zarfında, parfümlü yağların ve kozmetiklerin kullanımı Arap kültürleri tarafından çok daha canlı tutuldu.

Avrupa’da, 11. ve 12. yüzyıllarda Haçlıların geri dönerek Doğu’dan getirdiği lezzetli kokularla parfümlü malzemelere ilgi yeniden alevlendi.

Ticaret yolları açıldı ve Avrupalılar, Doğu komşuları kadar koku konusunda da hevesli hale geldi. Aslında, 17. yüzyıla gelindiğinde hiçbir İngiliz ailesi, evin kullanımı için parfümler ve güzel kokulu şifalı yağların üretileceği kendi kişisel odası olmadan kalmayacaktı.

Bu nedenle, modern aromaterapi, koku malzemesinin ilk olarak parfüm veya güzellik ürünlerinde kullanıldığı zaman olarak değil de bilimsel araştırmaların 20.yy başlarında, aromaterapiye yeni bir ivme kazandırdığı zaman olarak tanımlanır.

Modern Aromaterapi ve Tarihi

‘Aromaterapi’ kelimesi, Fransız kimyager ve parfümcü René-Maurice Gattefossé tarafından yazılan ve 1937’de yayınlanan Aromathérapie adlı kitabın başlığından gelmektedir. Hikayesi Temmuz 1910’da başlamıştır.

İş kazası efsanesi: Kişisel deneyimlerime göre, bir laboratuvar patlaması ile her iki elim de yanıklarla kaplandı. Lavanta özü ile sadece bir kez durulama, “dokunun kötüleşmesini” durdurdu.

Gattefossé, lavanta esansiyel yağının bu çok ciddi durumla etkili bir şekilde başa çıkabileceği gerçeğinden o kadar etkilendi ki, uçucu yağların kimyasal ve iyileştirici özelliklerini araştırmaya başladı. Ayrıca, Birinci Dünya Savaşı sırasında askerlerin yaralarını iyileştirmede büyük başarı elde edenler de vardı.

Uçucu yağlar hakkında veri toplarken, Gattefossé bunların dermatoloji alanında önemli bir role sahip olduğunu keşfetti ve kendi laboratuvarında uçucu yağların cilt üzerindeki terapötik etkisine yönelik araştırmalar yaptıktan sonra Gattefossé, bu alanda dinamik olduğu için ‘aromaterapinin babası’ olarak anılır. Fransız aromaterapisinin devam eden gelişimi, büyük ölçüde Gattefossé’ye bağlıdır.

Güzellik ve Aromaterapi

MÖ 1550’de eski Mısır’da Eber Papirüsü adlı bir belge çıktı. Birçok ilaç içermesinin yanı sıra 22 kozmetik de listeledi. Biraz daha sonraki bir belge olan Smith Surgical Papyrus, “Yaşlı Adamı Gençliğe Dönüştürmek” adlı bir bölüm içeriyordu.

Tüm eski kültürlerde, güzel kokulu malzemelerin güzelleştirici özellikleri hakkında uzun uzun yazan insanlar vardı. Örneğin antik Roma’da İmparatoriçe Plotina’nın doktoru Kriton, kozmetik üzerine kırışıklık ve çil gidericiler, yüz serumları, pomatlar, parfümlü yağlar, saç çıkarıcılar ve cilt için uçucu yağlar içeren tarifler içeren birkaç kitap yazdı.

Yüzünüze kendi dokularınızla gelen güzellik : Yağ Enjeksiyonu
Zamanla saf uçucu yağların kullanıldığı güzellik terapisi zenginler için ayrıcalıklı hale geldi. Böylece her zamankinden daha nadir hale geldi.

Açıkça görülüyor ki, zaman içinde insanlar daha güzel ve genç görünümlü olmaya çalıştılar ve sıklıkla uçucu yağlar kullandılar.

1970’lere gelindiğinde, terapistler çok yüksek fiyatlar talep edebildiğinden, uçucu yağların cildi güzelleştirme ve vücuda ışıltılı bir ışıltı getirme konusundaki olağanüstü kapasitesini hâlâ çok az insan biliyordu.

Uçucu yağlar, yüz kremleri ve losyonları, peelingler, maskeler ve tonikler, her türlü vücut losyonları, zayıflama tedavileri, bronzlaşma ve güneş koruyucu ürünler, pedikür ve manikür ürünleri dahil her tür güzellik ürününde bulunur.

Piyasadaki Uçucu Yağlar Doğal mı Sentetik mi?

Günümüzdeki pazarlar, doğal bitki materyallerinin yer aldığını iddia eden ürünlerle dolu. Bir ürün “aromaterapi” ve örneğin “uyarıcı” veya “rahatlatıcı” olduğunu iddia ettiğinde, genellikle esansiyel yağları o kadar küçük miktarlarda içerir ki kokusu algılanamaz ve etki için sentetik bir koku eklenir.

Kozmetik Firmalarının Dikkatine - 4M Danışmanlık
Günümüzdeki pazarlar, doğal bitki materyallerinin yer aldığını iddia eden ürünlerle dolu.

Daha da kötüsü, içeriğin uçucu bir yağın kokusunu kopyalayan sentetik bir kimyasaldan fazlası olmaması ve terapötik özelliklerinin hiçbirine sahip olmamasını beraberinde getirir.

Tamamlayıcı Tıp

Aromaterapi doğru kullanıldığında, sağlığı iyileştirmek için güvenli ve etkili bir yöntem sağladığından, bu kadar popüler bir tamamlayıcı tıp şekli haline gelmiştir. Yaygın olarak kullanılan 100 kadar uçucu yağ, aralarında birçok farklı sağlık sorununa yaklaşmanın yolunu sağlar.

Tamamlayıcı olarak aromaterapi, güzellik terapisinde kullanılandan çok daha fazla uçucu yağ kullanır. Genel olarak, güzellik terapistleri yalnızca cilt bakımı ve diğer güzellikle ilgili tedavilerde etkili olan yağları kullanırlar ve farklı uçucu yağlardan elde edilebilen daha geniş tıbbi tedavi özellikleri ile ilgilenmezler.

Referanslar

Worwood, V. (2007). Aromatherapy for the beauty therapist

  • Ekibimiz tarafından türkçeye çevrilerek aktarılmıştır.
Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimime Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ediyorum. YÖK tarafından 100 tematik alan içerisinde yer alan Moleküler Farmakoloji ve İlaç Araştırmaları alanında çalışmaktayım. Aynı zamanda Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Öğrenci Temsilcisi ve Orpheus Başkan Yrd. görevini sürdürmekteyim. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi aktarmayı hedefim olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz