Kolajen Nedir ve Faydaları Nelerdir? Kolajene Neler Zarar Verir?

0
891

Kolajen, cildi nemlendirerek, kırışıklıkları azaltarak ve cilt elastikiyetini düzenleyerek yaşlanmanın etkilerini azaltmada yardımcı olan bir proteindir.

İnsan vücudu doğal olarak kolajen oluşturur. Bununla birlikte, zamanla, bu proteinin üretimi yavaşlar. Sonuç olarak bir kişinin cildi, “esneklik” olarak adlandırılan bu yeteneğinin bir kısmını kaybetmeye başlar. Bu da cilt kırışıklıklarının oluşmasının bir nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kolajen nedir?

Kolajenler, insan vücudundaki proteinlerin üçte birini oluşturan sert ve lifli bir yapıda proteinlerdir. Çoğu kollajen tipi, uzun ve ince fibriller oluşturmak için bir araya gelirler. Bunlar destekleyici yapılar olarak işlev görür ve hücreleri birbirine bağlarlar. Cilde güç ve elastikiyet verirler. Ayrıca hareket sistemimizin; özellikle kemik, kıkırdak, lifler ve eklemlerin yapı taşlarını oluştururlar. Vücudumuzda kemik yapımızın güçlü olması için çok önemlidir. 

En az 16 farklı kollajen türü vardır, ancak bunların yüzde 80 ila 90’ı tip 1, 2 ve 3 kolajene aittir. Bu farklı türlerin farklı yapıları ve farklı işlevleri vardır.

Elastin vücuttaki başka bir protein türüdür. Elastin ve kolajen cildimizde bulunan proteinlerdir. Cilde elastikiyet ve şekil vermek için birlikte çalışırlar. Hem kollajenin hem de elastinin sağlıklı bir cilde sahip olmamızda önemli rolü vardır.

Kolajenlerin görevi nedir?

Kolajen, çeşitli hücreler tarafından, esas olarak bağ dokusu hücreleri tarafından üretilir. Bu, karmaşık bir makromolekül ağıdır. 

With age, collagen weakens, leading to wrinkles and cartilage problems.
Yaşla birlikte, kolajen zayıflar, kırışıklıklara ve kıkırdak sorunlarına yol açar. Fotoğraf: medicalnewstoday

Dermiste veya cildin orta tabakasında bulunan kolajen, fibroblastlar adı verilen lifli bir hücre ağı oluşturulmasına yardımcı olur. Ölü cilt hücrelerinin restore edilmesinde de rol oynar.

Yaşla birlikte vücut daha az kolajen üretir. Cildin yapısal bütünlüğü azalır. Kırışıklıklar oluşur ve eklem kıkırdağı zayıflar. Kadınlar menopozdan sonra kollajen sentezinde azalma yaşarlar. 60 yaşına gelindiğinde, kollajen üretiminde önemli bir düşüş normaldir.

Dermokozmetikte kullanımı

Endojen kolajen, vücut tarafından sentezlenen doğal kollajendir. Ekzojen kolajen sentetiktir. Takviyeler, kremler veya losyonlar gibi kaynaklardan dışarıdan alınır. Ekzojen kolajen, vücut dokularının onarımı da dahil olmak üzere birçok nedenle kullanılır.

Kolajenler, insanlardan, ineklerden, domuzlardan veya koyunlardan elde edilebilirler.

Cilt dolgusu maddeleri

Kolajen içeren dolgular, yüzdeki çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için kozmetik olarak kullanılabilir. Ayrıca yara izlerini de iyileştirebilir. Nispeten yüzeysel olarak cildi doldurabilir. Daha geniş boşluklar genellikle yağ, silikon veya implantlar gibi maddelerle uygulanabilir.

Yara iyileşmesi

Kolajen, yara bölgesinde yeni cilt hücrelerinin oluşumunu etkileyerek, yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Cildin canlandırılması

Collagen creams are unlikely to work, as collagen molecules are too large to pass through the skin.
Kollajen molekülleri deriden geçemeyecek kadar büyük olduğu için kolajen kremlerinde büyük etki beklemek olası değildir.

Kremler veya tozlar dahil olmak üzere kolajen içeren birçok ürün, vücuttaki kolajen seviyelerini arttırarak cildi canlandırdığını iddia ederler.

Bununla birlikte, bu olası değildir, çünkü kolajen molekülleri ciltten emilemeyecek kadar büyüktür. Herhangi bir fayda muhtemelen bu ürünlerin nemlendirici etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Bu tür tedaviler ayrıca ilaç olarak sınıflandırılmaz, bu nedenle etkinliklerine ilişkin herhangi bir iddianın bilimsel olarak kanıtlanması gerekmez. Bu ürünleri kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Sağlıklı bir diyet vücudun kolajen üretmesine yardımcı olabilir.

Kolajen oluşumunu destekleyebilecek besinler şunlar:

  • Prolin: Yumurta akı, et, peynir, soya ve lahanada.
  • Proantosiyanidinler: Böğürtlen, yaban mersini, kiraz ve ahududularda.
  • C Vitamini: Portakal, çilek, biber ve brokolide.
  • Bakır: Kabuklu deniz ürünlerinde, fındıkta, kırmızı ette
  • A Vitamini: Hayvansal kaynaklı gıdalarda ve bitkisel gıdalarda beta-karoten olarak bulunur.

Ayrıca diyetle yeterince alamıyorsanız, kolajen seviyelerinizi oral (ağızdan) preperatlar veya krem, losyon şeklinde ürünlerle destekleyebilirsiniz.

Kolajene neler zarar verir?

Bazı faktörler vücuttaki kolajen seviyelerini azaltarak etkileyebilir.

Yüksek şeker tüketimiYüksek şekerli bir diyet, proteinlere zarar verir ve kolajeni kuru, kırılgan ve zayıf hale getirebilir.

Sigara içmek: Tütün dumanında bulunan birçok kimyasal deride hem kolajen hem de elastine zarar verir.

Nikotin ayrıca cildin dış katmanlarındaki kan damarlarını daraltır. Bu, cilde besin ve oksijen verilmesini azaltarak cilt sağlığını tehlikeye atar.

Güneş ışığıGüneş ışığındaki ultraviyole ışınları kollajenin daha hızlı parçalanmasına, kollajen liflerine zarar vermesine ve anormal elastinin birikmesine neden olur.

Güneş ışığındaki UV ışınları dermisteki kollajene zarar verir ve kırışıklıklar oluşturur.

Otoimmün bozukluklar: Bazı otoimmün bozukluklar antikorların kollajenlere saldırmasına neden olur.

Genetik değişiklikler hücre dışı matrisi etkileyebilir. Üretilen kollajen daha düşük olabilir veya işlevsiz, mutasyona uğramış kollajen olabilir.

Yaşlanma süreci, kollajen seviyelerinin zamanla vücutta tükenmesine neden olur. Bunu önlemenin bir yolu yoktur.

30 yaş sonrasında kolajen üretimi yılda yaklaşık yüzde 1 ile yüzde 2 oranında düşer. 40 yaşına gelindiğinde ise kolajenin yüzde 10 ile yüzde 20’si kaybedilir.

Sigaradan ve aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçınmak, sağlıklı bir diyet ve egzersiz rejimini takip etmek, görünür yaşlanmayı azaltmaya ve kollajeni korumaya yardımcı olabilir. Cildi, kemikleri, kasları ve eklemleri daha uzun süre sağlıklı tutar.

Células madre: efecto reperador, regenerador y Antienvejecimiento ...
Kısacası yaşlanmak ve çeşitli dış faktörler biraz da daha az kolajen üretimi, daha hızlı kolajen kaybı demektir. Bu durumda bedenin kolajen üretimini desteklemek gerekebilir.

Sağlıkla ve Sevgiyle Kalın!

Kaynak

Collagen: What is it and what are its uses?. (2020). Retrieved 3 June 2020, from https://www.medicalnewstoday.com/articles/262881#overview

Top 6 Benefits of Taking Collagen Supplements. (2020). Retrieved 3 June 2020, from https://www.healthline.com/nutrition/collagen-benefits


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz