Koronavirüs Aşısı: Endişeler Neler?

0
708

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göre bize en yakın olan üç aşı adayı bulunmaktadır. Bu aşıları merakla beklenilse de bize ulaşacak bir aşının hem etkili hem de güvenilir olması gerekmektedir.

Koronavirüs büyük bir hayati tehdit oluşturmaya devam ederken henüz COVID-19‘a karşı kanıtlanmış bir aşı yoktur. Ancak şu anda Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından takip edilen 170‘den fazla aday aşı ve klinik çalışmalarda yaklaşık 40 farklı koronavirüs aşısı vardır.

Devam eden birkaç koronavirüs aşısı klinik denemeleri, önümüzdeki ay etkinlik ve güvenlikle ilgili sonuçlarını açıklayabilir.

Aşıların etkinlik ve güvenlilik üzerine beklentiler arttıkça, sonuçların ne olacağı ve onay sürecinin siyasetten etkilenip etkilenmeyeceği konusunda endişeler artıyor.

Etkinlik ve Güvenilirlik

Bilindiği üzere 2 hafta önce Oxford Üniversitesi ve ilaç şirketi AstraZeneca tarafından geliştirilen aşı adayının çalışması, güvenlik endişelerini araştırmak için 6 günlük bir aradan sonra yeniden başlamıştı.

Bazı bilim adamları, çalışmalardaki şeffaflık eksikliğinin halkın aşıya olan güvenini sarsabileceğini söylüyor.

Endişeleri gidermek için, Faz III klinik çalışmalardaki önde gelen üç koronavirüs aşısı hakkında – AstraZeneca, Pfizer ve Moderna – klinik denemelerin nasıl yapıldığını açıklayan belgeler yayınladı.

Ayrıca öne çıkan bu en yakın üç aşı adayının etkililik konusunda ne tür sonuçlar elde edileceği önümüzdeki aylarda daha ne olacak. Ancak her şeyden önce bize ulaşacak bir aşı, hem etkili hem de güvenilir olmalıdır.

Şeffaflık

Başlangıçta, medya bir katılımcının olumsuz bir reaksiyonu nedeniyle 6 Eylül’de Oxford aşısının Birleşik Krallık denemesine kaydının duraklatıldığını bildirdiğinde araştırmacılar çok endişeli değildi.

Klinik çalışmalardaki advers reaksiyonlar oldukça yaygındır ve çoğu zaman tedaviyle ilgisizdir. Ancak bazı araştırmacılar muhtemelen Oxford aşısı için geçerli olduğunu düşünüyor. AstraZeneca ve Birleşik Krallık araştırma sponsoru Oxford Üniversitesi, kişinin durumu hakkında bilgi vermemişti.

Bu aşılara halkın ilgisi göz önüne alındığında, şirketlerin ne tür bir şeffaflık sunabileceklerini daha çokça tartışılacak diyebiliriz.

Siyasetin rolü

White House Faces Skepticism Over Prospects for a Vaccine – NBC4 Washington
Trump, seçimden önce bir aşı istiyor.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Kasım ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde bir aşı geliştirileceğini söylemişti. Amerikan halkı, aşılamanın siyasetten etkilenmesi konusunda endişe duyuyorlar.

Referanslar

Kommenda, N., & Hulley-Jones, F. (2020). Covid vaccine tracker: when will a coronavirus vaccine be ready?. Retrieved 29 September 2020, from https://www.theguardian.com/world/ng-interactive/2020/sep/29/covid-vaccine-tracker-when-will-a-coronavirus-vaccine-be-ready

How close are we to a coronavirus vaccine?. (2020). Retrieved 29 September 2020, from https://www.bbc.com/news/health-51665497

COVID-vaccine results are on the way — and scientists’ concerns are growing. (2020). Retrieved 29 September 2020, from https://www.nature.com/articles/d41586-020-02706-6

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz