Krill yağı nedir? Balık yağından farkları ve sağlık etkileri nelerdir?

0
418

Krill yağı, geleneksel balık yağı gibi takviyeleri tercih etmeyen kişiler için alternatif bir çeşit sağlıklı yağ asitleri kaynağı olarak pazarlanmaktadır.

Birçok insan omega-3’lerini krilllerden almayı tercih ediyor. Çünkü besin zincirinin en altındalar. Bu yüzden kirlilikten de uzaklar.

Ayrıca balık yağları gibi kötü kokuda olmadıklarından da tercih edilebiliyorlar.

Krill yağının; birçok rahatsızlığa da iyi geldiği de söylenmekte.

Peki bunlar doğru mu? Gelin bu konuyu inceleyelim.

Krill yağı nedir?

Krill, Kuzey Kutbu ve Güney Antarktik kutup denizlerinde yaşayan küçük kırmızı renkli bir kabuklu canlıdır. Krill sözcüğü, balina yemeği anlamına gelen Norveç dilinde bir terimdir. Balinalar, tropik dev balıklar ve balina köpek balıkları krilli beslenmelerinde tüketirler.

Krill, Antarktika zooplankton topluluğunda biyokütlesi dünyanın en büyüklerinden biri olan canlılar topluluğudur; yaklaşık 300 ila 500 milyon ton arasındadır.

Soğuk suda yaşayan balıklar, zengin omega-3 kaynağı olarak bilinir.

Balık, endojen olarak omega yağ asitleri üretmez. Bu bileşenler, balıkların tükettiği algler tarafından üretilirler.

Krill yağı, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekzaenoik asit (DHA) gibi zengin türde omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

Krill yağı, ağırlığına göre % 25 kadar balık yağına benzer miktarda omega-3 yağ asidine sahiptir.

Balık yağı içindeki EPA ve DHA trigliserit formunda saklanır; bu yağ asitleri klinik olarak önemli olduğu düşünülen fosfolipitler olarak kril yağında depolanır.

Krill yağı satışlarındaki öne çıkan pazarlama özellikleri aşağıdaki gibi özetlenebilir:

1. Krill yağının EPA içeriğinin balık yağlarındakinden çok daha yüksek olduğuna düşünülür. Balık yağı, 1: 1 EPA ila DHA arasında bir orana, kril yağı ise 2: 1 EPA ila DHA’ya sahiptir.

Fosfolipitlerin emilimi, trigliserit yapılara göre daha yüksektir.

2. Balık yağlarındaki EPA ve DHA yağ asitleri trigliserit şeklinde depolanır, buna karşın krill yağında bu yağ asitleri baskın olarak fosfolipitler şeklinde depolanır. Fosfolipidler çoğu hücre zarının yapısını veya omurgasını oluşturarak, fosfolipid bazlı yağ asitli krill yağı bağırsak duvarında geçişi sağlayarak krill yağının emilimini artırdığı ileri sürülmektedir.

3. Krill yağı, oksidatif hasara karşı, yağ asitlerindeki doymamış bağları koruyan güçlü bir antioksidan olan karotenoid ve astaksantin içerir.

4. Krill yağı, duruma göre çok gerekli olabilen bir besin olan kolin kaynağıdır. Kolin, nörotransmitterlerin (asetilkolin), fosfolipitlerin, sfingomiyelinin sentezlenmesinde, lipidlerin taşınmasında ve homosisteinin azaltılmasında önemli bir rol oynar. Vücut sınırlı kolin sentezini yapabilir, ancak tüm vücudun gereksinimi için yeterli olmayabilir.

5. Krill yağının, balık yağı takviyelerine göre daha kokusuz olduğu söylenir.

Sadece Amazon adlı elektronik ticaret sitesinde; krill yağı ile ilgili 1000’den fazla ürün satılmaktadır ve krill yağı klasik balık yağı kapsüllerine daha pahalıdır.

İddia çok, peki araştırma var mı?

Krill yağı ile ilgili; 22 klinik çalışma içeren 163 yayın bulunmaktadır. Buna karşın balık bağları hakkında yaklaşık 3000 klinik çalışma içeren 30.000 balık yağı yayını bulunmaktadır. Yani krill yağı, sağlık iddialarının çokluğuna rağmen hakkında çok az araştırma yapılmış bir alandır.

Krill yağı kalp sağlığını destekler mi?

Krill yağının kalp-damar sağlığına etkileriyle ilgili sistematik bir inceleme çalışması yapılmıştır. Meta analizde 662 katılımcı ile toplam 7 deneme yapılmış. Bu meta-analiz çalışmasında kötü kolesterol LDL ve trigliseritlerde anlamlı bir düşüş ve kolesterolde anlamlı olmayan bir düşüş gösterilmiştir.

Kalp-damar hastalıklarında krill yağı ile ilgili sahip olduğumuz tek veri; hastalığın belirteçleri (kolesterol düzeyleri) ile ilgilidir, gerçek klinik sonuçları değil. Amerikan Kalp Derneği, omega-3 konusundaki araştırmaların genel olarak sorunlu / çelişkili olduğunu, ancak omega-3 takviyeleri alan insanlar için bunun güvenli olduğunu belirtmektedir.

Krill yağı yan etkileri var mıdır?

Çalışmalara göre krill yağının şimdilik gözlenen olumsuz etki seviyesi %5’tir. Bununla beraber 2014’te yapılan bir çalışmaya göre de krill yağı ürünlerinin orta seviyede kalıcı organik kirletici olarak kabul edildiğini bilmekte fayda var. Yani krill yağı yan etkisizdir denilemez.

Sonuç

Krill yağı çalışmaları omega yağları hakkındaki araştırmaların küçük bir kısmını içeriyor. Amerikan Kalp Derneği bile omega yağları konusundaki çalışmaların “sorunlu” olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte krill yağı ile yağlı balıklardan elde edilen yağlar aynı içeriğe sahip değildir ve bu nedenle balık yağı çalışmaları zaten krill yağına genellenemez. Hakkında çok az araştırma bulunan ve süslü ifadelerle pazarlanan krill yağını önermek için gerçek kanıtlara ihtiyacımız var. Herkese haftada iki kez balığın kendisini yemelerini öneriyoruz.

Kaynaklar

1. Fish oil and krill oil supplementations differentially regulate lipid catabolic and synthetic pathways in mice.
Tillander V, et al. Nutr Metab (Lond). 2014

2. Supplementation with a blend of krill and salmon oil is associated with increased metabolic risk in overweight men.
Randomized controlled trial
Albert BB, et al. Am J Clin Nutr. 2015

3. Effects of krill oil and lean and fatty fish on cardiovascular risk markers: a randomised controlled trial.
Rundblad A, et al.
J Nutr Sci. 2018

4. Effects of long-term intake of Antarctic krill oils on artery blood pressure in spontaneously hypertensive rats.
Zhou DY, et al. J Sci Food Agric. 2017

5. A meta-analytic review of polyunsaturated fatty acid compositions in patients with depression.
Lin PY, et al. Biol Psychiatry. 2010

6. A reexamination of krill oil bioavailability studies.
Salem N Jr, et al. Lipids Health Dis. 2014

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz