Krill yağı nedir? Faydaları ve Avantajları Nelerdir?

0
1398

Balık yağı, ton balığı, ringa balığı veya sardalya gibi yağlı balıklardan gelir. Krill yağı, krill adı verilen küçük, karides benzeri bir hayvandan gelir. Belirgin bir kırmızı renge sahiplerken, balık yağı takviyeleri tipik olarak sarıdır. Genellikle balık yağından daha pahalıdır.

Her takviye türü omega-3 yağ asitleri içermekle birlikte, her takviye türünü almak çeşitli riskler ve faydalar sağlar. 

Krill yağı nedir?

Krill, Kuzey Kutbu ve Güney Antarktik kutup denizlerinde yaşayan küçük kırmızı renkli bir kabuklu canlıdır. Krill sözcüğü, balina yemeği anlamına gelen Norveç dilinde bir terimdir. Balinalar, tropik dev balıklar ve balina köpek balıkları krilli beslenmelerinde tüketirler.

Kril yağının avantajları neler?

Birçok insan omega-3’lerini krilllerden almayı tercih ediyor. Çünkü besin zincirinin en altındalar. Bu yüzden kirlilikten de uzaklar. Ayrıca balık yağları gibi kötü kokuda olmadıklarından da tercih edilebiliyorlar.

İli yağ da omega-3 yağ asitleri içerirler. En popüler ve faydalı omega-3 yağ asitlerinden bazıları eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asittir (DHA).

Soğuk suda yaşayan balıklar, zengin omega-3 kaynağı olarak bilinir.

Balık, endojen olarak omega yağ asitleri üretmez. Bu bileşenler, balıkların tükettiği algler tarafından üretilirler.

Krill yağı, ağırlığına göre % 25 kadar balık yağına benzer miktarda omega-3 yağ asidine sahiptir.

Balık yağı içindeki EPA ve DHA trigliserit formunda saklanır; bu yağ asitleri klinik olarak önemli olduğu düşünülen fosfolipitler olarak kril yağında depolanır.

Fosfolipitlerin emilimi, trigliserit yapılara göre daha yüksektir.

İleri okuma: Balık Yağı Nasıl Seçilmeli? Kriterler, Avantajlar ve Riskler

Krill yağı satışlarındaki öne çıkan pazarlama özellikleri aşağıdaki gibi özetlenebilir:

1. Krill yağının EPA içeriğinin balık yağlarındakinden çok daha yüksek olduğuna düşünülür. Balık yağı, 1: 1 EPA ila DHA arasında bir orana, kril yağı ise 2: 1 EPA ila DHA’ya sahiptir.

2. Balık yağlarındaki EPA ve DHA yağ asitleri trigliserit şeklinde depolanır, buna karşın krill yağında bu yağ asitleri baskın olarak fosfolipitler şeklinde depolanır. Fosfolipidler çoğu hücre zarının yapısını veya omurgasını oluşturarak, fosfolipid bazlı olduğundan bağırsak duvarında geçişi sağlayarak krill yağının emilimini artırdığı ileri sürülmektedir.

3. Krill yağı, oksidatif hasara karşı, yağ asitlerindeki doymamış bağları koruyan güçlü bir antioksidan olan karotenoid ve astaksantin içerir.

4. Krill yağı, duruma göre çok gerekli olabilen bir besin olan kolin kaynağıdır. Kolin, nörotransmitterlerin (asetilkolin), fosfolipitlerin, sfingomiyelinin sentezlenmesinde, lipidlerin taşınmasında ve homosisteinin azaltılmasında önemli bir rol oynar. Vücut sınırlı kolin sentezini yapabilir, ancak tüm vücudun gereksinimi için yeterli olmayabilir.

5. Krill yağının, balık yağı takviyelerine göre daha kokusuz olduğu söylenir.

Sadece Amazon adlı elektronik ticaret sitesinde; krill yağı ile ilgili 1000’den fazla ürün satılmaktadır ve krill yağı klasik balık yağı kapsüllerine daha pahalıdır.

Omega-3 yağ asitlerinin yararları üzerine yapılan araştırmaların çoğu balık yağı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Şu anda krill yağı hakkında çok fazla araştırma mevcut değildir.

Krill yağının faydaları nelerdir?

Omega-3 takviyeleri almak trigliserit seviyelerini düşürmek ve romatoid artrit semptomlarını azaltmak açısından fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, kanıtlar, kalp hastalığını azaltıp azaltamayacakları veya tüm kardiyovasküler sağlığı bütün balık yemekle aynı ölçüde iyileştirip iyileştiremeyecekleri konusunda kesin değildir.

Bununla birlikte, kanıtlar, kalp hastalığını azaltıp azaltamayacakları veya tüm kardiyovasküler sağlığı bütün balık yemekle aynı ölçüde iyileştirip iyileştiremeyecekleri konusunda kesin değildir.

Kaynaklar

1. Fish oil and krill oil supplementations differentially regulate lipid catabolic and synthetic pathways in mice.
Tillander V, et al. Nutr Metab (Lond). 2014

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz