Miyostatin Nedir? Miyostatin Baskılayıcıları Ne Yapar?

0
12034

Miyostatin, aşırı kas büyümesini engelleyen bir tür büyüme faktörüdür. Anormal artışı, kas kütlesi kaybına neden olabilir. Güvenliği tartışmalı olsa da miyostatin blokajı kas büyümesini artırabileceğinden sporcular ve vücut geliştiriciler arasında popülerdir. En son veriler ile miyostatin inhibisyonunun neler yapabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Miyostatin nedir?

Miyostatin (GDF-8) transforme edici büyüme faktörü β (TGF-β) ailesinden olan ve iskelet kaslarında büyüme ve farklılaşma olaylarında görev yapan bir proteindir. [ 1 ].

Transforme edici büyüme faktörü β ailesi hücre büyümesi ve farklılaşmasında rol oynayan geniş bir ailedir. Bu ailenin bir üyesi olan miyostatin, iskelet kasları üzerinde negatif bir düzenleyici role sahiptir [ 1 ].

İskelet kasında protein sentezini düzenleyen iki temel sinyal yolağı vardır. Bunlar kas kütlesinin düzenlenmesinde rol oynayan;

  • Pozitif regülatör olarak; IGF1–PI3K–AKT–mTOR sinyal yolakları ve
  • Negatif regülatör olarak; Miyostatin – Smad 2/3 sinyal yolaklarıdır.

İnsanın doğasında adeta her şeyin bir sınırı vardır. Bildiğiniz üzere sınırsız çoğalma yeteğine sahip hale gelen hücreler, sağlıklı hücreler olmaktan çıkıp kanserli hücre adını alabilirler. İnsanın doğasında olan sınırlardan birisini de kas büyümesini kontrol eden miyostatin oluşturur.

  • Miyostatin, aktivin reseptör tip IIB’ye (ActRIIB) bağlanarak Smad 2/3 aktivasyonuna neden olur. Böylece, IGF1 / PI3K / Akt sinyal yolağını inhibe eder ve kaslarda protein sentezini – kas büyümesini engeller.
  • Akt aktivasyonunu engelleyerek FoxO ve ubikitin ligazlardan MuRF1 ve MAFbx’ları aktive eder. Böylece kas yıkımının da başlatılmasını sağlar.

Hem insanlarda hem de hayvanlarda miyostatin, kasların büyümesini engelleyerek bir tür “fren” görevi gören büyüme faktörüdür.

Belirli bir boyuttan sonra kaslara daha fazla kütle eklemek onları daha güçlü yapmayacağı gibi, kaslar daha da savunmasız hale gelir. Ayrıca aşırı gelişmiş kaslar, diğer önemli organların boyutlarını küçültebilir ve işlevlerini bozabilir. [ 1 , 2 , 3 , 4 , 5  ].

İnsanlarda, miyostatin seviyeleri de sıklıkla yaşla birlikte artar ve bu da yaşlanma sırasında kas kütlesi kaybına katkıda bulunabilir [ 6 ].

Kas zayıflığına ve kas güçsüzlüğüne neden olan kalıtsal ve sonradan kazanılmış hastalıklar vardır. Miyostatin, önemli kas kaybına neden olan amiyotrofik lateral skleroz (ALS), Huntington, Duchenne musküler distrofi, multipl skleroz ve kaşeksi gibi hastalıklarda daha yüksek seviyelerdedir. Bazı genetik kas hastalıklarında terapötik hedef olarak miyostatinin inhibisyonu üzerine klinik çalışmalar hala yürütülmektedir [ 7 ].

FDA yakın zamanda, nadir hastalıklardan olan, Spinal musküler atrofi (SMA) hastalığı için bir miyostatin inhibitörü olan SRK-015’i yetim ilaç statüsüne (orphan drug status) aldı. Bu ilacın, spinal kas atrofisi olan kişilerde kas gücünü ve motor fonksiyonunu iyileştirmesi amaçlanmıştır. SRK-015 şu anda faz 2 klinik denemelerden geçmektedir [ 8 ].

Miyostatin, kalbin kas dokusu tarafından da üretilir ve iskelet kaslarında atrofiye neden olur. İnhibisyonu, kalp yetmezliği olan farelerde iskelet kası atrofisini azaltır. Ancak bu hipotezi doğrulamak için klinik araştırmalar henüz gerçekleştirilmemiştir [ 9 ].,

İleri okuma: Kaslar Nasıl Gelişir? Kaslarda Büyüme Nasıl Düzenlenir?

Miyostatin Baskılayıcıları Ne Yapar?

1) Kas Dejenerasyonunu Önleyebilir

İlk olarak, miyostatin inhibisyonunun, uzun süre hareketsizlikte kas zayıflamasını önleyebileceğini göstermektedir. Örneğin miyostatin inhibisyonu, 21 gün boyunca arka ayaklarını kullanmaları engellenen farelerde kas kaybını azalttığı bulunmuştur [ 10 , 11].

Fare modellerinde yapılan bazı çalışmalar, miyostatin inhibisyonunun hem akciğer hem de cilt kanserinde kaşeksiye bağlı kas kaybını önleyebileceğini düşündürmektedir [ 12 , 13 , 14 ].

Duchenne kas distrofisi (DMD), kas dokusu kaybına neden olan tedavi edilemez bir hastalıktır. Miyostatin inhibisyonunun DMD’li köpeklerde ve farelerde kas kütlesini artırabilir. Ayrıca Huntington hastalığında kas güçsüzlüğünü de engelleyebilir. [ 7 , 15 ,16].

2) Kas Yapmaya Yardımcı Olabilir

Bir vaka çalışması, kas hipertrofisinin alışılmadık derecede yüksek olduğu bir çocuk hasta belirledi ve bunun çok düşük miyostatin seviyelerinden kaynaklandığını gösterdi [ 17 ].

Bir başka çalışma, epikateşin içeren bileşiklerin insanlarda miyostatini engelleyerek kas gelişimi arttırabileceğini öne sürdü [ 6 ].

Sağlıklı yetişkin farelerde miyostatini inhibe etmek, genel kas kütlesini ve kavrama gücünü arttırdığı gösterildi [ 3 , 18 ].

Ayrıca bazı çalışmalarda, miyostatin kodlayan genlerde mutasyonların normalden %20 ila %25 daha fazla kas lifine sahip olan “çift kaslı” sığırlara yol açtığı ve aynı zamanda farelerde miyostatin silinmesi sonucunda yağ kütlesinde artışa neden olmadan kas hipertrofisine neden olduğu gözlemlendi [ 19 , 20 , 21 , 22 ].

Belçika Mavisi – Atafen Blog
Normalden %20 ila %25 daha fazla kas lifine sahip olan “çift kaslı” sığırlar – Belçika mavisi

3) Yağ Kazanımını Azaltabilir

Miyostatin inhibisyonu vücutta yağ kazanımının azaltabilir. Bu etki çoğunlukla miyostatini inhibe eden doğal bir hormon olan follistatin üzerinde yapılan hayvan çalışmalarında görülmüştür [ 23 , 24 ].

Bazı bilim adamları, obezite ve diyabeti potansiyel olarak önlemek için miyostatinin inhibisyonunun daha fazla araştırılması gerektiğini düşünüyor [ 23 , 24 ].

Miyostatini Durdurabilecek Besinler

Bazı insanlar, vücuttaki miyostatinin aktivitesini azaltabilecek besinler açısından zengin yiyecekler yiyerek ve takviyeler alarak miyostatinin inhibe edilebileceğini iddia ediyor. Bununla birlikte, bu yaklaşımklinik veriler eksik olduğundan tamamen teorik kalıyor.

Kas kütlesini güvenli bir şekilde korumanın en iyi yolu, düzenli egzersiz yapmak ve yeterli protein içeren sağlıklı bir diyettir.

Kreatin, potansiyel bir miyostatin inhibitörüdür. Direnç egzersizine eklenen kreatin, kasların büyüme potansiyelini artırabilir. Sağlıklı 27 erkek üzerinde çift kör yapılan bir çalışmada kreatin, miyostatinin artışını önlemiştir [ 25 ].

Miyostatini inhibe etme hakkında bir diğer yöntem, flavonoid ailesinin bir üyesi olan epikateşinin zengin olduğu besinler tüketmektir [ 6 ].

Yaşlı farelerde, günlük epikateşin enjeksiyonları genel kas gücünün artmasına neden oldu. 6 insan denekte aynı tedavi, sadece 7 gün sonra el kavrama gücünü arttırdı. Ancak bu çalışmalardan geçerli sonuçlar çıkarmak imkansızdır [ 6 ].

Epikateşin birçok gıdada bulunabilir: [ 26 , 27 ] 

  • yeşil çay
  • kakao tozu
  • bitter çikolata
  • böğürtlen
  • nar

Bazı “takviyeler”, miyostatini bloke eden bir bileşik olan follistatin içerir. Follistatinin etkileri ve güvenliği ile ilgili insan çalışmaları eksiktir [ 28 ].

Follistatin içeren bir egzersiz takviyesi, yumurta sarısından MYO-X’tir. MYO-X’in günde 10 ila 30 gram alındığında, üniversite çağındaki 37 sağlıklı erkek atlette kas kütlesini arttırdığı bulunmuştur [ 29 ].

Kreatin ve follistatin takviyeleri, tıbbi kullanım için FDA tarafından onaylanmamıştır. Takviyeler genellikle sağlam klinik araştırmalardan yoksundur. Yönetmelikler onlar için üretim standartları belirler ancak bunların güvenli veya etkili olduğunu garanti etmez. Takviye almadan önce bir sağlık uzmanına danışın.

Miyostatin Baskılamanın Potansiyel Yan Etkileri

Güvenlik verilerinin olmamasına rağmen, miyostatin inhibitörleri, hızlı kas büyümesi için kullanılan popüler atletik takviyeler haline gelmiştir. Bununla birlikte, miyostatin inhibisyonunun birkaç potansiyel dezavantajı vardır. İlk dezavantaj, hiçbir klinik araştırmanın yapılmamış olmasıdır. 

Diğer bir potansiyel endişe, artan kas büyümesinin, kas lifleri üzerindeki artan stres nedeniyle yaralanma riskine yol açacağıdır.30 ].

Miyostatin inhibitörlerinin diğer olası yan etkileri arasında tendon kopması olasılığının artması, kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliğine yol açan kas liflerinin bozulması olan rabdomiyoliz yer alır [ 31 , 32 ].

Sporda Miyostatin Baskılayıcıları

“Gen Dopinginin” Tehlikeleri

Miyostatin inhibisyonunun hile olarak görülmesinin yanı sıra, atletik güçlendirme için olumsuz etkileri hakkındaki bilimsel araştırmalar seyrektir. Daha fazla araştırma yapıldığında çeşitli miyostatin inhibitörleri tehlikeli olabilir [ 33 ].

İnsanların miyostatini engelleyebileceklerini düşünmelerinin bir yolu, kasları daha kolay büyütmek için insan DNA’sının doğrudan değiştirildiği “gen dopingi” dir.

“Gen dopingi” hakkında hiçbir şey bilmediğimiz ciddi sağlık sonuçları olabileceğinden, bu genellikle dünya çapında yasaklanması nedeniyle gizli olarak yapılır [ 33 ].

Gen dopinginden” kesinlikle kaçınılmalıdır. Potansiyel olarak yaşamı tehdit eden ve öngörülemeyen sonuçları olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz