Moderna mRNA-1273 Aşısı: Çalışmalar Sona Yaklaşıyor mu?

0
895

Moderna başkanı, aşının en az yüzde 70 etkili olduğunu kanıtlarsa Moderna’nın yüksek riskli gruplar için acil kullanım yetkisi arayacağını belirtti.

Moderna, 2020 yılı sonuna kadar 20 milyon doz aşı yapmayı hedefliyor. (REUTERS)

Johnson & Johnson, Covid-19 aşısı klinik denemesinin üçüncü aşamasını duyururken, ABD Başkanı Donald Trump, dört Covid-19 aşı adayının son aşamada olduğunu söylemişti.

Moderna Aşı Adayı: mRNA-1273

Koronavirüs aşısının Faz III denemesine 30.000 kişiye yakın katılımcıyla sonuçlamaya yaklaşıyor. Şirket, aşının etkili olduğu kanıtlarsa yüksek riskli gruplar için acil durum izni almayı planlıyor.

Beklenen: Moderna, 2020’nin sonuna kadar 20 milyon doz aşı yapmayı hedefliyor.

Moderna, temmuz ayında aşı verilen sağlıklı yetişkinlerin aşıyı genel olarak iyi tolere ettiklerini ve yanıt olarak hepsinin nötralize edici antikorlar ürettiğini duyurmuştu.

Daha sonra ABD’de on binlerce kişi üzerinde yapılacak aşı deneylerinin ilk etabı biyoteknoloji şirketi Moderna’nın aşı adayı üzerinden başlamıştı. İlk etap denemelere 30 bin gönüllü katılması hedeflenmişti.

Geçtiğimiz günlerde Moderna, koronavirüs mRNA 1273 aşısı için Faz III klinik denemesinin ayrıntılarını yayımladı ve 30.000 katılımcı hedeflenen çalışmaya 25.000’den fazla kişinin kaydolduğunu söyledi.

Şirket, aşının %60 etkili olmasının büyük olasılıkla yeterli olacağını belirten çalışma protokolünü kamuoyuna açıkladı. FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) ise, kurumun onayını dikkate alması için bir koronavirüs aşısının en az %50 etkili olması gerektiğini söyledi.

Ancak, denemelerin bir aşamasında aşının daha yüksek bir etkiye sahip olduğu (en az yüzde 70) kanıtlanırsa, Moderna’nın icra kurulu başkanı, şirketin yüksek riskli gruplar için acil kullanım yetkisi arayacağını söyledi.

AstraZeneca, katılımcılardan birinde bir hastalığı incelemek için denemesini duraklatmasına rağmen, Moderna’nın aşısı, ABD’de son aşama denemelerine ulaşan üç aşıdan biri. Koronavirüs aşısının tarihi ise en çok tartışılan bir konu olarak hala gündemde.

CDC (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi) başkanı ise, bir aşının muhtemelen önümüzdeki yılın “ikinci veya üçüncü çeyreğine” kadar halkın kullanımına sunulmayacağını belirtti.” Ancak kritik gruplar için aşılama, Ekim ayı kadar yakın olabilir.

Referans

Moderna’s Coronavirus Vaccine Trial Enrollment Nears Completion Cecelia Smith-Schoenwalder, Staff Writer Sept. 17, 2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz