Moderna mRNA-1273 Aşısı: Erken Sonuçlar Umut Verici

0
1144

FDA (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi) 12 Mayıs’ta Moderna mRNA-1273 aşısının, Faz-II klinik testlerine geçebilmesi için onay vermişti. Şirket kısa süre içerisinde daha geniş katılımlı insan denemelerine başlayacağını bildirdi.

Aşılar şu anda dünya çapında yaklaşık beş milyon insanı etkileyen 315.000’i öldüren ve tüm ülkeleri adeta hapseden bir hastalığı durdurma veya hatta yavaşlatma umudu olarak görülüyor.

Düzinelerce şirket ve üniversiteler, koronavirüs aşıları oluşturmak için çabalıyor. Pfizer ve ortağı BioNTech , Çin şirketi CanSino ve AstraZeneca ile çalışan Oxford Üniversitesi de dahil olmak üzere birçoğu için insan klinik denemeleri başlatıldı .

Uzmanlar, birden fazla aşı geliştirmenin gerekli olduğunu kabul ediyorlar, çünkü milyarlarca doza acil küresel ihtiyaç, herhangi bir üreticinin üretim kapasitesini çok aşacak ve bu da küresel aşılamanın önünde engel oluşturacak. Ancak bilim adamları arasında acil bir şekilde aşıları onaylamanın güvenliği tehlikeye atabileceği ve hastalara zarar verebilen bir aşı ile sonuçlanabileceği konusunda yaygın bir endişe var.

Moderna headquarters in Cambridge, Mass.
Cambridge’deki Moderna merkezi Maddie Meyer/Getty Images

Moderna mRNA-1273: Kısaca

Çinli bilim adamları tarafından virüsün genetik dizisi çabucak yeni teknolojiler sayesinde yayınlandı. Yayınlanır yayınlamaz da yeni koronavirüs üzerindeki çalışmalar Ocak ayında başladı. Moderna ve Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’ndeki araştırmacılar , virüsün insan hücrelerine yapışan, virüsün onları istila etmesine yardımcı olan, yüzeyindeki bir proteini kodlayan dizinin bir bölümünü belirlediler.

Moderna aşısının arkasındaki fikir, başak (diken) proteininin bir kısmı için mRNA’yı enjekte etmekti. Bu protein, bağışıklık sistemi için kırmızı bir bayrak gibi hareket etmeli ve kişi virüse maruz kalırsa, enfeksiyonu önleyecek antikorlar üretmesi için bağışıklık sistemini uyarmalıydı.

Moderna, aşı yapmak için genetik materyal – mRNA (haberci RNA) – kullanıyor ve şirketin, çeşitli aşamalarda araştırmada yer alan bundan başka 8 tane daha aşı çalışması vardır. Ancak dikkat çekmek gerekir ki, bu teknolojiyle yapılan hiçbir aşı henüz onaylanmadı.

Moderna’nın şu ana kadar mRNA teknolojisi kullandığı dokuz aşı adayı:

Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı aşılar

  • Yaşlı yetişkinler için RSV aşısı (mRNA-1777 ve mRNA-1172 veya V172)
  • Küçük çocuklar için RSV aşısı (mRNA-1345)
  • hMPV ve PIV3 aşısı (mRNA-1653)
  • Yeni koronavirüs (SARS-CoV-2) aşısı (mRNA-1273)
  • Grip H7N9 (mRNA-1851)

Anneden bebeğe bulaşan enfeksiyonlara karşı aşılar

  • Sitomegalovirüs (CMV) aşısı (mRNA-1647)
  • Zika aşısı (BARDA ile mRNA-1893)

Çok yaygın viral enfeksiyonlara karşı aşılar

  • Epstein-Barr virüsü (EBV) aşısı (mRNA-1189)

Moderna mRNA-1273: Faz-II’ye yolculuk

Moderna’nın mRNA aşı teknolojisi yaklaşımının potansiyel gücü, hızlandırılmış bir zaman çizelgesinde ilerlemesinde bu yeni teknolojisinin büyük bir önemi var. Şirket, 600 kişinin yer alacağı Faz-II klinik test aşamasını, temmuz ayında binlerce sağlıklı insanın dahil olduğu üçüncü bir aşama olan Faz-III klinik testlerinin takip edeceğini söyledi.

FDA (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi) Moderna için hemen bu ayın başında 12 Mayıs’ta, ikinci aşamaya geçmesi konusunda yeşil ışık yakmıştı.

Dr. Tal Zaks, bir röportajında, Faz-II ve Faz-III klinik denemelerinin de yolunda gitmesi sonucuyla, bu yılın sonunda veya 2021 başlarında yaygın kullanıma sunulabileceğini söyledi.

Pazartesi günü açıklanan Moderna’nın Faz-I çalışmasındaki sonuçlarda, aşılanan insanlar 18 ila 55 yaşları arasında sağlıklı gönüllülerdi. Daha sonra laboratuvarda enfekte olmuş hücrelere karşı test edildiğinde bağışıklık sistemleri etkili bir şekilde antikorlar oluşturdu ve virüsün çoğalmasını durdurabildi. Nötralize edici antikor seviyeleri, toplumdaki iyileşen hastalarda bulunan seviyelerle eşleşti veya aştı.

NYU Langone Aşı Merkezi Müdürü Dr. Mark J. Mulligan, Moderna bulgularını “oldukça umut verici” olarak nitelendirdi. “Çok az katılımcı vardı, ama gerçekten iyi bir başlangıç ​​gibi görünüyordu.” dedi. Ayrıca Mulligan testlere dahil değildi, ancak Moderna aşı araştırmasının daha sonraki bir aşamasına katılması bekleniyor.

Şirket, çocukları aşılamalara dahil etme planlarından bahsetmedi. Ancak Dr. Mulligan, genç yetişkinlerde bir aşının güvenli olduğu gösterilinceye kadar çocuklarda testlerin sıklıkla ertelendiğini söyledi.

Üç doz aşı test edildi

Düşük, orta ve yüksek dozda üç doz aşı test edildi. Bu ilk klinik sonuçlar düşük ve orta dozların testlerine dayanmaktadır. Bu dozlardaki tek adverse (olumsuz) etki, bir hastanın kolundaki kızarıklık ve ağrıydı.

Yüksek dozda adverse etki ise, üç hastada ateş, kas ağrısı ve baş ağrısı olarak belirlendi. Ancak, daha düşük dozlar iyi etki ettiği görüldüğü için, şuan yüksek doza ihtiyaç duyulmamaktadır.

Dr. Zaks, “Doz ne kadar düşük olursa o kadar çok aşı yapabiliriz,” diyor.

moderna-nin-asi-calismalari-uc-doz-halinde-denendi-iste-sonuc-733205-1.
Dr. Zaks, “Doz ne kadar düşük olursa o kadar çok aşı yapabiliriz,” dedi.

Özet

Moderna, 8 sağlıklı gönüllüde gerçekleştirdiği ilk klinik denemelerin güvenli olduğunu teyit etmesinin ardından kısa süre içerisinde daha geniş katılımlı insan denemelerine başlayacağını bildirdi. Üretici firma, insanlarda yapılan ilk denemelerde aşının güvenli ve virüse karşı bağışıklığı harekete geçirmesi açısından etkili göründüğünü duyurdu. Araştırma bulguları, her biri Mart ayından başlayarak iki doz aşı alan ilk sekiz kişiden gelen sonuçlara dayanıyor.

Şu anda, farklı teknolojiler kullanılarak insanlarda test edilen yaklaşık sekiz aşı var. Halk sağlığı uzmanları, önümüzdeki yıllarda COVID-19’dan mümkün olduğunca çok insanın aşılanması ve korunması için küresel talebi karşılamak için birden fazla aşıya ihtiyaç duyulabileceğine inanmaktadır.

Kaynak

Moderna Coronavirus Vaccine Trial Shows Promising Early Results nytimes.com/2020/05/18/health/coronavirus-vaccine-moderna 18 Mayıs 2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz