Nasıl Hızlı ve Sağlıklı Kilo Alınır?

0
886

Obezite önemli bir halk sağlığı riski haline gelirken düşük kilolu olmak da sağlık sorunlarına neden olabilir. Bununla birlikte, hızlı ve sağlıklı kilo almak için doğru yöntemler hakkında hala birçok yanlış anlaşılma var. Peki nasıl sağlıklı ve hızlı kilo alınır?

Bazı kilo alma yöntemlerinin sağlık üzerinde kısa ve uzun vadeli ciddi etkileri olabilir. Bu, kilo almaya ihtiyaç duyan kişiler ve sağlıklı kiloda olup kas yapmak isteyenler için bir zorluk teşkil eder.

Bu makale, kilo almaya çalışırken nelerden kaçınmanız gerektiği de dahil olmak üzere güvenli ve sağlıklı bir şekilde kilo almak için ipuçları sağlar.

Free Photo | Healthy food with exercise equipment; measuring tape and  stethoscope

Nasıl Hızlı ve Sağlıklı Kilo Alınır?

Bir kalori izleme uygulaması kullanmak kilo almaya çalışırken yardımcı olabilir.

Zayıf olan bir kişi için kilo almak gerekli olabilir. Kas inşa etmeyi hedefleyen biri için ölçülebilir bir hedef de olabilir.

Genel olarak, vücudun yaktığından daha fazla kalori tüketmek kilo alımına neden olur. Bunu başarmak için gerekli kalori alımı kişiden kişiye değişecektir.

Bir rehber olarak, günlük olarak vücudun yaktığından 300-500 kalori daha fazla tüketmek, düzenli kilo alımı için genellikle yeterlidir. Daha hızlı kilo alımı için, bir kişinin günde 1.000 kaloriye kadar daha fazla tüketmesi gerekebilir.

Birçok insan her gün tükettikleri kalori miktarını yanlış tahmin eder. 2-3 haftalık bir süre boyunca günlük kalori alımını takip etmek faydalı olabilir. Bu, bir kişinin diyetini yeterli bir hızda kilo almak için nasıl ayarlayacağını anlamasına yardımcı olabilir. Kalori takibine yardımcı olabilecek çevrimiçi olarak kullanılabilen birkaç mobil uygulama vardır.

Kilo almaya çalışan kişiler, tükettikleri yiyecek türlerine de dikkat etmelidir. Örneğin, şeker oranı yüksek yiyecekler yemek, kalori alımını artırmanın kolay bir yoludur, ancak aynı zamanda bir kişinin tip 2 diyabet geliştirme riskini de artırabilir.

Sağlıklı ve Hızlı kilo almak için ipuçları

Aşağıdaki ipuçları, bir kişinin hızlı ve güvenli bir şekilde kilo almasına yardımcı olabilir:

Günde üç ila beş öğün yemek yiyin

Günde en az üç öğün yemek, kalori alımını artırmayı kolaylaştırabilir. Öğün aralarında atıştırmak da diyetteki kalori sayısının artmasına yardımcı olabilir.

Ağırlık çalışması yapın

Haftada en az üç kez ağırlık çalışması, yağsız kas kütlesini kazanmaya ve korumaya yardımcı olacaktır.

Vücut Ağırlığı Antrenmanları İle Kas Gelişimi

Haftada en az üç kez ağırlık çalışması, sağlıklı kilo alımı için çok önemlidir. Bu, yağsız kas kütlesi kazanmaya ve korumaya yardımcı olacaktır.

Yağsız vücut kütlesi kazanmaya devam etmek için, bir kişinin kaldırdığı ağırlığı veya tekrar veya set sayısını artırarak egzersiz programlarını değiştirmesi ve geliştirmesi gerekecektir.

Bileşik hareketler, bir kişinin etkili bir şekilde kas yapabilmesinin bir yoludur. Bunlar arasında deadlifts, squat ve bench press gibi birden fazla kas grubunu içeren ağırlık kaldırma işlemleri bulunur.

Düzenli olarak egzersiz yapan kişiler, vücutlarına yeterli yakıt sağladıklarından emin olmak için kalori alımlarına dikkat etmelidir.

Yeterince protein tüketin

Doğru miktarda protein içeren bir diyet, kas büyümesini destekleyecektir. Düzenli ağırlık antrenmanı ile birlikte, vücut ağırlığının kilogramı başına 0,8-2,0 gram protein tüketmek, kişinin kas kütlesini artıracaktır. Bu, sağlıklı kilo alımı için çok önemlidir.

Protein içeriği yüksek yiyecekler arasında yumurta, et, balık, kuruyemiş ve baklagiller bulunur.

High Protein Diet For Fitness Enthusiasts – FitTalk.com.au

Lifli karbonhidratlar ve sağlıklı yağlarla yemek yiyin

Her öğüne lifli karbonhidratlar ve sağlıklı yağlar açısından zengin yiyecekler dahil etmek, diyetteki hem kalori hem de besin sayısının artmasına yardımcı olacaktır.

Bu yiyecekler, düzenli bir egzersiz rejimini sürdürmek ve kas büyümesini desteklemek için gerekli bir enerji kaynağı sağlar. İnsanlar rafine edilmiş ve işlenmiş kaynaklardan ziyade esmer pirinç ve fasulye gibi karbonhidratların tam besin kaynaklarını kullanmalıdır.

Sağlıklı ve sağlıksız yağları ayırt etmek hayati önem taşır. Sağlıklı yağlar genellikle fındık, avokado, bitkisel yağlar ve balık gibi yiyeceklerde bulunan tekli doymamış veya çoklu doymamış yağlardır.

Lif Nedir, En Sağlıklı Lifli Gıdalar Nelerdir? | Muscle & Fitness Türkiye

Sağlıksız yağlar arasında doymuş yağlar ve trans yağlar bulunur. Sağlıklı bir diyet, doymuş yağları sınırlamalı ve ilave trans yağlardan kaçınmalıdır. Bu tür yağlar, kızarmış ve pişmiş yiyeceklerin yanı sıra sığır eti, domuz eti ve kuzu eti gibi yağlı etlerde bulunur.

İleri okuma: En Sağlıklı Diyetlerin Listesi – 2020

Yüksek kalorili smoothieler veya shake’ler için

İştahı az olan kişiler, yüksek kalorili bir shake veya smoothie’yi büyük bir öğünden daha çekici bulabilir. Bunlar, kişiyi aşırı dolu hissettirmeden besleyici yoğun kaloriler sağlar.

Gerektiğinde uzmandan yardım isteyin

Sağlık ve fitness uzmanları, sağlıklı kilo alımını desteklemek için diyet ve egzersiz planları geliştirmek için motivasyon ve faydalı tavsiyeler sunar.

Benzer şekilde, bir diyetisyen, kalori alımını artırmak için yemek planları sunabilecektir. Ayrıca, bir kişinin güvenli bir şekilde kilo almasını sağlamaya da yardımcı olabilirler.

Kilo alırken kaçınılması gerekenler

Kilo almaya çalışırken, kişi aşağıdakilerden kaçınmaya dikkat etmelidir:

Yetersiz kardiyovasküler egzersiz

Bazı insanlar kilo almaya çalışırken kardiyovasküler egzersiz yapmayı bırakırlar, ancak sağlıklı bir kalp, akciğer ve beyni korumak için gereklidir. Koşmak, yüzmek ve bisiklete binmek kardiyovasküler egzersiz yapmanın iyi yollarıdır.

Kilo almaya hevesli kişiler, kardiyovasküler egzersizi tamamen kaçınmak yerine haftada üç kez yaklaşık 20 dakika ile sınırlamayı deneyebilirler.

Sebzelerden düşük diyet

Birçok sebzenin kalori içeriği düşük. Bununla birlikte, kilo almak için onları diyetin dışında bırakmamak çok önemlidir. Sebzeler hayati bir vitamin ve mineral kaynağıdır ve yeteri kadar yememek yetersiz beslenmeye neden olabilir.

Çok çabuk pes etmek

Güvenli kilo alımı sabır ve kararlılık gerektirebilir. Sonuçları hemen görmek her zaman mümkün değildir. Herkes farklıdır ve bazı insanlar için diğerlerinden daha uzun sürebilir.

Sonuç

Sağlıklı ve hızlı kilo almaya çalışan kişiler yine de dengeli bir diyet yemeyi, ağırlık antrenmanı yapmayı ve yeterli kardiyovasküler egzersiz yapmayı hedeflemelidir.

Referanslar

How to gain weight quickly and safely. (2020). Retrieved 10 October 2020, from https://www.medicalnewstoday.com/articles/321982#general-tips

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz