Rusya COVID-19 denklemini çözdü mü? Meflokin nedir, tedavide yeri var mı?

0
486

Meflokin, parazitlerin neden olduğu bir hastalık olan sıtmayı tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç, insan vücudunun kırmızı kan hücrelerindeki parazitlerin büyümesine müdahale ederek çalışır.

Sıtmaya neden olan parazitler tipik olarak bir sivrisinek ısırığı ile vücuda girer. Sıtma Afrika, Güney Amerika ve Güney Asya gibi bölgelerde yaygındır. Meflokin, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA) internet sitesinden yaptığı açıklamada Fransa ve Çin tecrübelerinden yola çıkarak sıtma hastalığında kullanılan mefloquine tabanlı bir ilaçtan oluşan tedavi yöntemi geliştirildiği vurgulandı.

Meflokin, 1970’lerde Vietnam savaşının bitiminden kısa bir süre sonra Walter Reed Ordu Araştırma Enstitüsü’nde (WRAIR) formüle edildi. Meflokin, 1970’de kininin sentetik analoğu olarak geliştirilmiş bir bileşiktir.

COVID-19 tedavisinde meflokinin yeri var mı?

Bugün Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA), yeni tip Corona Virüsü tedavi edecek ilacın geliştirildiğini iddia etti. Sputnik’te yer alan habere göre, FMBA’nın yeni tip koronavirüsü tedavi etmek üzere sıtmaya karşı kullanılan Meflokin bazlı yeni ilacı tanıttığı belirtildi.

Açıklamada, “Rusya FMBA’ya ait ‘Farmzashchita’ Araştırma ve Üretim Merkezi, Çin’in ve Fransa’nın deneyimlerini göz önünde bulundurarak, sıtmaya karşı kullanılan Meflokin ilacının koronavirüs enfeksiyonunun tedavi şemasını geliştirdi” ifadelerine yer verildi. İlacın, “salgının pik noktasının aşılmasını ve gelecekte de kontrol altında tutulmasını sağlayacağını” ileri sürüldü.

Russia presents trial to fight against Covid-19
Meflokin, koronavirüs tedavi denemeleri denince, akla ilk gelen ilaçlardan biri kesinlikle değil!

Klorokin’in kendisi ve Hidroksiklorokin ve Meflokin gibi türevleri, günümüzde koronavirüse karşı kullanılan ilaçlar arasında birinci konumdadır.

Bu maddelerin tümü etki mekanizmaları bakımından benzer. Hücre kültürlerinde Meflokin’in etkinliği doğrulanmıştı.

Hidroksiklorokin için Çin ve Fransa’daki koronavirüs hastaları üzerinde klinik testler yapılmış, bu ilaçların soru işaretleri olsa da hastaların durumunu iyileştirdiği belirlenmiş ancak ilaçların tam olarak nasıl etki ettiğinin belirlenmemişti.

Yukarıdaki tabloda bir yeni koronavirüsü için, çeşitli düzey çalışmalarla değerlendirilen ilaçları görüyoruz. Ancak bilinmesi gerekir ki yeni koronavirüs dışında insanlarda hastalık yapan başka virüsler için de benzer uzun bir liste mevcut.

Yan etkileri

Meflokin, elektrokardiyogramlarda görülebilen kalp ritimleriyle anormalliklere neden olabilir. Meflokin ile kinin veya kinidin gibi benzer etkilere neden olan diğer ilaçlarla birleştirmek bu etkileri artırabilir. Meflokin ile halofantrin kombinasyonu, QT aralıklarında önemli artışlara neden olabilir .

Meflokinin yeni koronavirüsteki çalışma sayısının çok az olduğu görülmektedir;

Chinese Medical Journal adlı dergide yayınlanan çalışmada, pangolin in vitro hücre kültürleri (ilgili hücrelerin bir laboratuvar düzeneğinde çoğaltılması) üzerinde denenmiş ve meflokin adlı ajanın koronavirüs hücreleri üzerine etkili olduğu belirtilmiş.

Sonuç olarak meflokinin, “insanlarda” yeni tip koronavirüsün tedavisinde etkili olduğuna dair bilimsel kanıt değerinde elde edilen veri bulunmamaktadır. Sadece invitro hücre kültüründe yapılmış çok az sayıda çalışması mevcut olup, bir sonraki basamak olan hayvan çalışması dahi bulunmamaktadır.

Kaynakça

Andersen, P. I.; Ianevski, A.; Lysvand, H.; Vitkauskiene, A.; Oksenych, V.; Bjørås, M.; Telling, K.; Lutsar, I.; Dumpis, U.; Irie, Y.; Tenson, T.; Kantele, A.; Kainov, D. E. (2020). “Discovery and development of safe-in-man broad-spectrum antiviral agents”. International Journal of Infectious Diseases : Ijid : Official Publication of the International Society for Infectious Diseases93: 268–276. doi:10.1016/j.ijid.2020.02.018

Chinese Medical Journaldoi:10.1097/CM9.0000000000000797

Andrew Roth in Moscow
Coronavirus delays Russian vote on Putin staying in power.
theguardian.com – Published onWed 25 Mar 2020

en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_drug_repurposing_research

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz