Saç dökülmesine karşı etkili vitaminler neler?

0
1043

13 temel vitaminin tamamını içeren dengeli bir diyet yemek veya doğrudan dışarıdan vitaminler almak saç dökülmesine karşı etkili ve saç sağlığının korunmasında etkili olabilir.

Tek tek vitaminlerin saçların daha hızlı büyümesini teşvik edebileceğini gösteren hiçbir kanıt olmamasına rağmen, belirli vitaminlerdeki eksiklikler saç dökülmesine veya ince, kırılgan saçlara neden olabilir.

Saç Dökülmesine Karşı Tüketmeniz Gereken 5 Önemli Vitamin - Keratin Bakım - Saç Bakım ve Besleyici Keratin Ürünleri | Liquid Keratin
Bu makale, bu ve diğer vitaminlerin güçlü ve sağlıklı saçları nasıl destekleyebileceği hakkında bazı bilgiler sağlar.

Saç Dökülmesine Karşı Etkili Vitaminler

Araştırmacılar, aşağıdaki vitaminlerin saç büyümesini nasıl destekleyebileceği ve saç dökülmesine karşı etkili vitaminler olabileceği konusunda çalışmalar yaptılar:

 • D vitamini
 • E vitamini
 • B kompleks vitaminleri

Bu makale, bu ve diğer vitaminlerin güçlü ve sağlıklı saçları nasıl destekleyebileceği hakkında bazı bilgiler sağlar.

D vitamini

D vitamini takviyesi, saç büyümesi ile doğrudan bağlantılı olmayabilir, ancak eksikliğin olması saç sağlığını etkileyebilir.

Bir 2019 incelemesi, D vitamini eksikliği ile alopesi areata arasında ciddi saç dökülmesine neden olabilecek bir bağlantı öneren kanıtlar buldu. İncelemedeki çalışmaların çoğu, alopesi areatalı kişilerde düşük D vitamini seviyeleri buldu. Alopesi areata, otoimmün bir durumdur.

İncelemeye göre, bazı araştırmalar alopesi areata semptomlarının düşük D vitamini seviyesine sahip kişilerde daha şiddetli olabileceğini de öne sürüyor.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 55.929 kadından bilgi toplayan 2016 çalışmasının yazarları, toplam D vitamini alımı ile alopesi areatada saç dökülmesi arasında güçlü bir bağlantı bulamadı. Ayrıca D vitamininin saçların yeniden uzamasına neden olabileceğini gösteren çok az kanıt vardır.

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? D vitamini eksikliği bakın nelere yol açıyor... - - Sağlık Haberleri

Yeterli D vitamini almak

Diyet Takviyeleri Ofisi, yetişkinlerin günde 600 uluslararası birim (IU) veya 15 mikrogram (mcg) D vitamini almasını önermektedir.

Bununla birlikte, birçok uzman, bu günlük tavsiyenin, optimal kan seviyelerine ulaşmak için muhtemelen çok düşük olduğu konusunda hemfikirdir ve çoğu uzman, mililitre başına 30 ila 60 nanogram (ng / ml) arasında olduğu konusunda hemfikirdir.

Kişiler, doktorlarından kan testi isteyerek D vitamini düzeylerini ve eksik olup olmadıklarını öğrenebilirler.

Çok az yiyecek önemli miktarda D vitamini içerir, ancak aşağıdaki yiyecekler en iyi kaynaklar arasındadır:

 • somon veya kılıç balığı gibi balıklar
 • mantarlar
 • yumurta sarısı
 • kuvvetlendirilmiş portakal suyu

B vitaminleri

B vitaminleri metabolizma ve sinir sistemi işlevi için gereklidir.

B kompleks vitaminleri, metabolizmanın düzenlenmesine ve merkezi sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Pek çok web sitesi ve güzellik uzmanı, B12 gibi popüler B vitaminlerinin saçı güçlendirmeye ve şekillendirmeye yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Aşağıdaki bölümler araştırmanın ne dediğine bakacaktır.

B kompleks vitaminleri

Araştırmacılar , B kompleks vitaminleri ile saç dökülmesi arasındaki bağlantıya baktılar, ancak henüz bir bağlantı olduğunu doğrulamadılar.

B kompleks vitaminleri:

 • B1 veya tiamin
 • B2 veya riboflavin
 • B3 veya niasin
 • B5 veya pantotenik asit
 • B6 veya piridoksin
 • B7 veya biotin
 • B9 veya folat
 • B12 veya kobalamin

Diyetteki vitaminleri tüketmek en iyisidir. B kompleks vitaminlerinin bazı besin kaynakları şunları içerir:

 • tam tahıllar
 • koyu yeşil yapraklı sebzeler
 • sığır karaciğeri ve kümes hayvanları gibi et
 • balık
 • bütün yumurtalar
 • fasulye ve baklagiller
 • Fındık
 • Avokado

B vitaminleri suda çözünür, yani vücut bunları depolayamaz. Vücut, kullanmadığı her şeyi idrarla dışarı atar. Bu nedenle insanlar suda çözünen vitaminleri günlük olarak tüketmelidir.

Diyet kaynakları en iyisi olsa da, birçok insan ihtiyaçlarını karşılamak için B kompleks takviyesine ihtiyaç duyabilir.

B12 vitamini

Bazı kaynaklar, B12 vitamininin saç sağlığında rol oynayabileceğini öne sürdü. Bununla birlikte, birkaç çalışma, B12 seviyelerindeki değişiklikler ile saç dökülmesi veya tutulması arasında bir bağlantı olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadı.

B12 eksikliği saç dökülmesine yol açabilse de araştırmalar, eksikliği olmayan kişilerin ek kullanarak saç uzamasını iyileştirebileceğini önermiyor.

Bununla birlikte, genel sağlık için yeterli miktarda B12 vitamini almak çok önemlidir. İyi B12 vitamini kaynakları arasında et, süt ürünleri ve diğer hayvansal gıdalar bulunur. Takviyeler de mevcuttur.

B12 eksikliğinin belirtileri arasında anemi ve yorgunluk yer alır.

Hastalık Önleme ve Sağlığın Geliştirilmesi Dairesi yetişkin günde vitamin B12 2.4 mcg almak olduğunu göstermektedir. Hamile insanların günde 2,6 mcg’ye ve emzirenlerin günde 2,8 mcg’ye ihtiyacı vardır.

B7 vitamini

Düşük B7 vitamini veya biotin seviyeleri saç dökülmesine neden olabilir .

Saç Dökülmesi ve Biotin

541 kadında yapılan bir 2016 araştırması, saç dökülmesi yaşayan katılımcıların %38’inde biotin eksikliği buldu.

E vitamini

Araştırmacılar, E vitamini ve tokotrienol ile ilgili bazı çalışmalar yaptılar. E Vitamini , vücutta güçlü bir antioksidan görevi gören bir besindir .

Bir 2013 çalışması, alopesi areata hastalarının kanlarında, durumu olmayanlara göre önemli ölçüde daha düşük E vitamini konsantrasyonlarına sahip olduğunu buldu.

Bir kişi buğday tohumu, ıspanak, balık ve badem yiyerek diyetine E vitamini ekleyebilir.

Bazı insanlar, hücre yenilenmesini hızlandıracağına inanarak E vitamini yağını doğrudan ciltlerine veya saç derisine sürmeyi seçerler. Ancak bilimsel kanıtlar bunu henüz desteklemiyor.

E vitamini eczanelerde de mevcuttur, kapsül formunda veya sıvı olarak.

Saç Dökülmesi İçin Vitamin Ampulleri – Yaptım Biliyorum!

Bununla birlikte, yağda çözünen E vitamini ile aşırı takviyenin saç dökülmesine ve diğer olumsuz yan etkilere neden olabileceğini belirtmekte fayda var.

Diğer temel vitaminler

D, B ve E vitaminlerinin saç üzerindeki etkilerine dair çok az çalışma yapılmış ve daha da azı diğer temel vitaminlerin saç uzatma faydalarına bakmıştır.

Aşağıdaki liste, diğer bazı temel vitaminlere ve saçı nasıl etkileyebileceklerine bakar:

Multivitaminler: Bir multivitamin, tüm temel vitaminlerin diyet kaynaklarını tamamlayabilir. İyi bir vitamin kaynağı almak genel sağlığı iyileştirir ve ayrıca saçın korunmasına yardımcı olabilir. Multivitaminlerçevrimiçi satın alınabilir.

C Vitamini: C vitamininin saç dökülmesini önleyebileceğine dair kanıt olmamasına rağmen saç sağlığının korunmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Kırmızı biber, yapraklı yeşil sebzeler ve turunçgillerin hepsi.

A Vitamini: Retinol olarak da bilinen A vitamini saç sağlığına katkıda bulunur. Saç kırılmasını önleyen bir madde olan sebumun salgılanmasını destekler. Bununla birlikte, bazı araştırmalar, çok fazla A vitamini almanın saç dökülmesine neden olabileceğini bulmuştur.

Diyette besin dengesini korumak ve bilinen beslenme eksikliklerini desteklemek saç sağlığını desteklemenin en iyi yoludur.

Diğer saç dökülmesi ilaçları

Vitaminler ve diğer besinler saç sağlığı için önemlidir, ancak bazı evde bakım stratejileri de yardımcı olabilir.

Örneğin, 2017 yılında yapılan bir araştırma, stresin saç dökülmesine yol açabileceğini gösteren kanıtlar buldu .

Saç dökülmesi nasıl önlenebilir?

Saç sağlığını korumak ve saç dökülmesini önlemek için şunlar yapılabilir:

 • Saç jellerini kullanmayı, saçı fön ile kurutmayı ve ıslakken saçı fırçalamayı kesin.
 • Haftada en az 150 dakika orta-yoğun egzersiz yaparak stresi azaltın .
 • Günde 6 ila 8 bardak su için.
 • Sağlıklı, besleyici yoğun bir diyet uygulayın.
 • Saçı sürekli olarak geri çekmenin veya belirli saç şekillendirme tekniklerini kullanmanın alopesi şiddetlendirebileceğini de unutmamak gerekir.

Reçetesiz satılan takviyeler

Birkaç takviye ve topikal jel, saç dökülmesini durdurmaya veya yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Bu ürünlerin çoğu aktif bileşen minoksidil içerir. Kortikosteroidler de yaygın içeriklerdir.

Ayrıca, minoksidil ve finasteride gibi saç uzatma ürünlerinin etkinliğine yönelik çoğu klinik denemenin erkek katılımcıları kullandığını belirtmek gerekir.

Referanslar

Best vitamins for hair growth: Vitamin D, B complex, biotin, and more. (2020). Retrieved 10 October 2020, from https://www.medicalnewstoday.com/articles/318403#b-vitamins

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz