Sağlıklı ve Hızlı Kilo Aldıran Yiyecekler Neler?

0
1109

Uzmanlar genellikle zayıf kişilere kilo almalarını önerir. Ayrıca vücut geliştiriciler ve diğer sporcular da kas kütlesini arttırarak kilo almayı isteyebilir. Peki, Sağlıklı ve Hızlı Kilo Aldıran Yiyecekler Neler?

Kilo alma programı istiyorsanız, bunu doğru uygulamak önemlidir. Gazlı içecekleri veya börekleri bol bol tüketmek hızlı kilo alma yollarından biri olabilir. Ama aynı zamanda sağlığınızı da bozabilir. Hızlı kilo almanın yanında bunun sağlıklı bir diyetten gelmesi de önemlidir.

Zayıf olan bir kişinin çeşitli sağlık sorunları yaşaması muhtemeldir:

 • kısırlık
 • gelişimsel sorunlar
 • zayıflamış bir bağışıklık sistemi
 • osteoporoz
Kilo almak için ne yapmalıyım - Kartal 24

Kilo almak zor olabilirken aşağıdaki yiyecekler kilo almaya yardımcı olabilir. Ayrıca kas kütlesini artırabilir ve genel sağlığı iyileştirebilirler.

Sağlıklı ve Hızlı Kilo Aldıran Yiyecekler

1. Süt

Protein insanların kolayca kilo almasına yardımcı olabilir ve egzersizden kısa bir süre sonra içilmesi en etkili olduğu zamandır.

Süt; yağ, karbonhidrat ve protein bakımından zenginidir.

Aynı zamanda kalsiyum dahil mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

Sütün protein içeriği, kas geliştirmeye çalışan insanlar için onu iyi bir seçim haline getirir.

Bir çalışma, direnç antrenmanından sonra, yağsız süt içmenin soya bazlı bir üründen daha etkili bir şekilde kas oluşturmaya yardımcı olduğunu buldu.

Direnç eğitiminde kadınları içeren benzer bir çalışma, egzersiz yaptıktan sonra süt içenlerde daha iyi sonuçlar gösterdi.

2. Protein tozları

Protein tozları, bir kişinin kolay ve verimli bir şekilde kilo almasına yardımcı olabilir. Antrenmandan kısa bir süre sonra içildiğinde kas yapmada en etkili olduğu zamandır.

Bununla birlikte, önceden hazırlanmış olanların genellikle fazladan şeker ve kaçınılması gereken diğer katkı maddeleri içerdiğine dikkat etmek önemlidir. Etiketleri dikkatlice kontrol edilmelidir.

3. Pirinç

Bir fincan pirinç yaklaşık 200 kalori içerir ve aynı zamanda kilo alımına katkıda bulunan iyi bir karbonhidrat kaynağıdır.

Pek çok insan, pirinci protein ve sebze içeren öğünlere dahil etmeyi kolay buluyor.

4. Kırmızı et

Kırmızı et tüketmenin kas geliştirmeye ve kilo almaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Kırmızı et, kas kütlesini artırmada önemli bir rol oynayan besinler olan hem lösin hem de kreatin içerir. Kilo alımını destekleyen hem protein hem de yağ bakımından zengindir.

Bir kişiye alımını sınırlaması tavsiye edilirken, kırmızı etin daha yağsız kesimleri kalp için daha yağlı kesimlere göre daha sağlıklıdır.

Bir çalışma, 60-90 yaşları arasındaki 100 kadının diyetlerine yağsız kırmızı et eklemenin, direnç eğitimi alırken kilo almalarına ve güçlerini yüzde 18 artırmalarına yardımcı olduğunu buldu.

Fun cooking with kids - La Reserva Blog

5. Fındık ve fındık yağı

Düzenli olarak fındık tüketmek, bir kişinin güvenli bir şekilde kilo almasına yardımcı olabilir. Kuruyemişler harika atıştırmalıktır ve salatalar dahil birçok öğüne eklenebilir. Çiğ veya kuru kavrulmuş kuru yemişler en fazla yarara sahiptir.

İlave şeker veya yağ içermeyen fındık ezmeleri de yardımcı olabilir. Bu yağlardaki tek bileşen fındıkların kendileri olmalıdır.

Tam tahıllı ekmekler, kilo alımını artırabilen kompleks karbonhidratlar ve tohumlar içerir.

6. Tam tahıllı ekmekler

Bu ekmekler, kilo alımını teşvik edebilen karmaşık karbonhidratlar içerir. Bazıları ayrıca faydalı bitkisel tohumlar içerir.

7. Diğer nişastalar

Nişastalar, kas büyümesini ve kilo alımını artırmak için halihazırda listelenen yiyeceklerin bazılarına yardımcı olur. Yemeklere eklenirler ve alınan kalori sayısını artırır -.

Nişasta bakımından zengin diğer yiyecekler şunları içerir:

 • Patates
 • Mısır
 • Fasulyeler
 • Kabak
 • Yulaf
 • Baklagiller
 • Makarna
 • Tam tahıllı ekmekler
 • Tahıl barları

Nişastalar kalori eklemenin ötesinde glikoz şeklinde enerji sağlar. Glikoz vücutta glikojen olarak depolanır. Araştırmalar, glikojenin egzersiz sırasında performansı ve enerjiyi artırabileceğini gösteriyor.

8. Protein takviyeleri

Kilo almak isteyen sporcular, direnç antrenmanı ile birlikte kas kütlesini artırmak için protein takviyeleri kullanırlar.

Protein takviyeleri çevrimiçi olarak satın alınabilir. Daha fazla kalori tüketmenin ve kilo almanın ucuz bir yolu olabilirler.

Somon, sağlıklı yağlar, omega-3 ve protein açısından zengindir.

9. Somon

1 porsiyon somon yaklaşık 240 kalori içerir ve somon da sağlıklı yağlar açısından zengindir, bu da kilo almak isteyenler için iyi bir seçimdir.

Somon nasıl yapılır? Somon nasıl pişirilir?

Aynı zamanda omega-3 ve protein de dahil olmak üzere birçok besin içerir.

10. Kurutulmuş meyveler

Kurutulmuş meyveler besinler ve kalori açısından zengindir.

Birçok insan kurutulmuş ananas, kiraz veya elmayı tercih eder. Kurutulmuş meyveler internette yaygın olarak bulunur veya bir kişi taze meyveyi evde kurutabilir.

11. Avokado

Avokado, kalori ve yağ yanı sıra bazı vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

12. Bitter çikolata

Bitter çikolata, yüksek yağlı, yüksek kalorili bir besindir. Aynı zamanda antioksidanlar içerir.

Kilo almak isteyen bir kişi kakao içeriği en az yüzde 70 olan çikolatayı seçmelidir.

13. Tahıl barlar

Tahıl barlar, tahılın vitamin ve mineral içeriğini daha uygun bir biçimde sunabilir.

Kişi tam tahıllar, kabuklu yemişler ve meyveler içeren barları aramalıdır.

Aşırı miktarda şeker içerenlerden kaçının.

14. Tam tahıllılar

Pek çok tahıl, vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiştir.

Bununla birlikte, bazıları çok fazla şeker ve az sayıda karmaşık karbonhidrat içerir. Bunlardan kaçınılmalıdır.

Bunun yerine, tam tahıllar ve kabuklu yemişler içeren tahılları seçin. Bunlar sağlıklı karbonhidrat ve kalori seviyelerinin yanı sıra lif ve antioksidanlar gibi besinler içerir.

15. Yumurta

Yumurta iyi bir protein, sağlıklı yağ ve diğer besinler kaynağıdır. Besinlerin çoğu yumurta sarısında bulunur.

16. Katı ve sıvı yağlar

Zeytin ve avokadodan elde edilenler gibi yağlar kalori ve kalp sağlığına uygun doymamış yağlara katkıda bulunur. Bir çorba kaşığı zeytinyağı yaklaşık 120 kalori içerir.

17. Peynir

Peynir iyi bir yağ, protein, kalsiyum ve kalori kaynağıdır. Kilo almak isteyen bir kişi tam yağlı peynirleri seçmelidir.

18. Yoğurt

Tam yağlı yoğurt ayrıca protein ve besin sağlayabilir. Genellikle ilave şeker içerdikleri için aromalı yoğurtlardan ve yağ içeriği düşük olanlardan kaçının.

Bir kişi yoğurdunu meyve veya kuruyemiş ile tatlandırmak isteyebilir. Yulaf ve pekmez de eklenebilir

19. Makarna

Makarna, sağlıklı kilo almaya giden kalori açısından yoğun ve karbonhidrat açısından zengin bir yol sağlayabilir.

Ağartılmış makarnalardan kaçının ve tam tahıllarla yapılanları tercih edin.

Referanslar

19 foods to gain weight quickly and safely. (2020). Retrieved 8 October 2020, from https://www.medicalnewstoday.com/articles/321518#foods-to-gain-weight-quickly

How to gain weight quickly and safely. (2020). Retrieved 8 October 2020, from https://www.medicalnewstoday.com/articles/321982#general-tips

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz