SARS-COV-2 (COVID-19) – Havada ve Yüzeylerde Ne Kadar Süre Hayatta Kalır?

0
391

17 Mart tarihli NEJM adlı dergide yayınlanan çalışma COVID-19’un havada veya çeşitli yüzeylerde kaldığı süre üzerine yapılan ilk kapsamlı çalışmadır.

Şu ana kadar havada ve yüzeylerde ne kadar süre kaldığına dair bilimsel veriler, diğer koronavirüs ailelerine ait bilgiler ve tahminlerdi.

Yapılan çalışmada SARS-COV-2 (COVID-19) ve SARS-COV-1 virüslerinin hava ve çeşitli yüzeyler üzerinde ne kadar süre hayatta kaldığı incelendi.

Yeni koronavirüs; havada saatlerce, yüzeylerde ise günlerce dayanabilir.

Cam, plastik, tahta ve çelikte –> 2-3 gün

Kağıt ve Kartonda –> 24 saat

Alüminyum ve Bakırda –> 2-8 saat

Havada –> 3 saat

Yeni koronavirüs, plastik ve paslanmaz çelik üzerinde en kararlıydı, virüsler 72 saate kadar yaşayabilirdi. Yazarlara göre bu profil SARS-COV-1 profiline oldukça benziyordu.

Peki Neden SARS-COV-1 (eski koronavirüs) pandemi haline gelmezken SARS-COV-2 (yeni koronavirüs COVID-19) pandemi haline geldi?

Yüzeyde kalma süresi her iki virüste de benzer olsa da COVID-19’un reseptörler aracılığıyla hücrelerde tutunma oranının çok daha yüksek olması ve böylece üst solunum yollarında birikerek viral yükü arttırması, virüsün daha hızlı replike olmasını ve vücuda yayılmasını sağlar.

SARS-COV-2’nin belirtisi olmadan bile yayılım göstermeleri ve kişinin hasta olduğunu bilmeden en bulaştırıcı döneminde olması, virüsün, virülans özelliğini ve pandemi oluşturmasını sağlayan en önemli özellikleridir.

Sağlıklı ve Mutlu Kalın!

KAYNAKÇA

Aerosol and Surface Stability of SARS-CoV-2 as Compared with SARS-CoV-1. NEJM. March 17, 2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz