SARS-COV-2 (COVID-19) – Havada ve Yüzeylerde Ne Kadar Süre Hayatta Kalır?

0
677

17 Mart tarihli NEJM adlı dergide yayınlanan çalışma COVID-19’un havada veya çeşitli yüzeylerde kaldığı süre üzerine yapılan ilk kapsamlı çalışmadır.

Şu ana kadar havada ve yüzeylerde ne kadar süre kaldığına dair bilimsel veriler, diğer koronavirüs ailelerine ait bilgiler ve tahminlerdi.

Yapılan çalışmada SARS-COV-2 (COVID-19) ve SARS-COV-1 virüslerinin hava ve çeşitli yüzeyler üzerinde ne kadar süre hayatta kaldığı incelendi.

Yeni koronavirüs; havada saatlerce, yüzeylerde ise günlerce dayanabilir.

Cam, plastik, tahta ve çelikte –> 2-3 gün

Kağıt ve Kartonda –> 24 saat

Alüminyum ve Bakırda –> 2-8 saat

Havada –> 3 saat

Yeni koronavirüs, plastik ve paslanmaz çelik üzerinde en kararlıydı, virüsler 72 saate kadar yaşayabilirdi. Yazarlara göre bu profil SARS-COV-1 profiline oldukça benziyordu.

Peki Neden SARS-COV-1 (eski koronavirüs) pandemi haline gelmezken SARS-COV-2 (yeni koronavirüs COVID-19) pandemi haline geldi?

Yüzeyde kalma süresi her iki virüste de benzer olsa da COVID-19’un reseptörler aracılığıyla hücrelerde tutunma oranının çok daha yüksek olması ve böylece üst solunum yollarında birikerek viral yükü arttırması, virüsün daha hızlı replike olmasını ve vücuda yayılmasını sağlar.

SARS-COV-2’nin belirtisi olmadan bile yayılım göstermeleri ve kişinin hasta olduğunu bilmeden en bulaştırıcı döneminde olması, virüsün, virülans özelliğini ve pandemi oluşturmasını sağlayan en önemli özellikleridir.

Sağlıklı ve Mutlu Kalın!

KAYNAKÇA

Aerosol and Surface Stability of SARS-CoV-2 as Compared with SARS-CoV-1. NEJM. March 17, 2020

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz