SARS-CoV-2 Mutasyonlar Sonucunda Daha Ölümcül mü? Daha Zayıf mı?

0
1087

SARS-CoV-2 son birkaç aydır çok yavaş bir şekilde mutasyon geçirmektedir. SARS-CoV-2 daha bulaşıcı mı yoksa daha zayıf mı? sorusu bir süre bilim insanlarını meşgul edecektir.

  • Her virüs mutasyona uğrar; virüs yaşam döngüsünün bir parçasıdır. Bu değişimler her zaman önemli olmayabilir.
  • Yeni tip koronavirüs bir RNA virüsüdür.
  • Grip ve kızamık gibi RNA virüsleri, uçuk, çiçek hastalığı ve insan papilloma virüsü (HPV) gibi DNA virüslerine kıyasla değişiklik ve mutasyonlara daha yatkındır.

Yeni koronavirüs SARS-CoV-2 dünya çapında yayılırken, virüsün daha ölümcül bir forma dönüşeceği ve insanlık için daha da korkunç bir tehdit haline geleceği tahminlerinde bir artış olmuştu.

”Mutasyon” kelimesi doğal olarak beklenmedik ve korkutucu değişikliklerden geliyor. Şubat ayı sonlarında Nature Microbiology’de yayımlanan bir çalışma ile SARS-CoV-2 “mutasyon tartışmaları” devam etmişti.

Ancak mutasyonlar mutlaka kötü bir şey değildir. Her virüs mutasyona uğrar; virüs yaşam döngüsünün bir parçasıdır. Bu değişiklikler her zaman önemli olmayabilir. Bazı durumlarda, bu mutasyonlar aslında virüsün daha zayıf bir virüs formuna dönüşmesine neden olabilir. Bununla birlikte, genellikle değişiklikler o kadar hafiftir ki, hastalığın bulaşıcılığı ve ölüm oranlarında belirgin bir fark göstermeyebilir.

Yeni koronavirüs mutasyon geçiriyor; ancak çok yavaş

Yeni koronavirüs bir RNA virüsüdür. Bir RNA virüsü bir konakçı ile temas ettiğinde, diğer hücreleri enfekte edebilecek yeni kopyaları çıkarmaya başlar.

Grip ve kızamık gibi RNA virüsleri, uçuk, çiçek hastalığı ve insan papilloma virüsü (HPV) gibi DNA virüslerine kıyasla mutasyonlara daha yatkındır.

Minnesota Üniversitesi’ndeki Moleküler Viroloji Enstitüsü ile pediatrik bir bulaşıcı hastalık uzmanı ve araştırmacı Dr. Mark Schleiss  “RNA virüsleri dünyasında mutasyon veya değişim normaldir. RNA virüslerinin sık sık değişmesini bekliyoruz. Bu sadece onların doğasıdır, ”diyor.

Ancak virüs çok yavaş bir mutasyon geçirdi. Ve mutasyona uğradığında, yeni kopyalar orijinal virüsten yapıca çok uzakta değildir. Bu yavaş değişim, aslında virüs üzerinde çok tipik değişiklerin olmadığı anlamına gelebilir.

SARS-CoV-2 daha bulaşıcı mı yoksa daha zayıf mı?

Los Alamos Ulusal Laboratuvarı bilim adamlarından yapılan araştırmalar, SARS-CoV-2’nin daha bulaşıcı olabilecek yeni bir forma dönüştüğünü göstermektedir. BioRxiv’de yayımlanan araştırmaya göre mutasyonun, daha bulaşıcı bir türe dönüştürdüğü gibi görünmektedir. Ancak bilim adamları şimdi varyasyonun vücutta nasıl davrandığını anlamaya çalışıyorlar – bu laboratuvar ortamlarından çok farklı olabilir. Ayrıca, çalışma henüz tam olarak hakem tarafından değerlendirilmemiştir.

Arizona State Üniversitesi’nde yapılan 1 Mayıs’ta Journal of Virology’de yayımlanan bir çalışmadayeni tip koronavirüs genomunda 81 nükletotid delesyonu ile karakterize bir mutasyon saptanmış ve bu mutasyonun SARS-CoV-2 virüsünü zayıflatabileceği belirtilmişti. Ancak günümüze kadar izole edilen 16.000 SARS-CoV-2 genetik materyalinin aslında sadece tüm suşların %0,5’ini oluşturduğunu eklemek gerekir.

Yeni mutasyonların, iyileşmeden sonra yeniden enfeksiyonların mümkün olup olmadığı ve değişikliklerin gelişimdeki aşıları ve tedavileri etkileyip etkileyemeyeceği gibi daha fazla veriye ihtiyaç vardır.

Mutasyonlar daha ölümcül veya daha bulaşıcı değil!

Yeni koronavirüs SARS-CoV-2 zaten bir avuç mutasyon geçirdi, bu da birçok insanın mutasyonların daha şiddetli, daha ölümcül bir hastalığa yol açıp açmayacağını merak ediyor. Araştırmalara göre, yeni mutasyonlar, Wuhan’da, Çin’de ortaya çıkan orijinal virüse son derece benziyor ve daha agresif görünmüyor.

Bir virüsün daha agresif olması için mutasyon geçirme şansı çok düşük olsa da, RNA virüslerinin daha zayıf bir virüse dönüşme olasılığı daha yüksektir. Neredeyse tüm mutasyonlar virüsün bir kısmının eskisinden daha az işlevsel olmasını sağlayacaktır.

Açıkçası orijinal virüsün özellikleri ile mutantlarının birbirinden çok farklı olmaması, virüsün daha bulaşıcı ve ölümcül olmasa da, henüz aynı işlevini devam ettiriyor olması anlamına da gelebilir. Ancak mutasyonların virüsü daha ölümcül veya daha bulaşıcı yapma ihtimalinin çok düşük olacağını söyleyebiliriz.

Sonuç

Mutasyonların virüsü daha ölümcül veya daha bulaşıcı yapma ihtimalinin çok düşük olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca mutasyonların virüsü zayıflatma olasılığı çok yüksektir. Ancak şu anki mutant suşlar orjinale çok benzer olduğundan, bir aşı muhtemelen insanları sadece orijinal suşa karşı değil, aynı zamanda yeni mutasyonlara karşı da koruyacaktır.

Kaynak

COVID-19 Will Mutate — What That Means for a Vaccine healthline.com/health-news/what-to-know-about-mutation-and-covid-19 5 Mayıs 2020
Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz