SARS-CoV-2 Mutasyonları Aşıların Etkinliğine Engel Olacak mı ?

0
895

SARS-CoV-2 son birkaç aydır mutasyon geçirmektedir. Mutasyonlar muhtemelen geliştirilecek aşıların etkinliğini azaltmayacak. COVID-19’da antikor gelişimi, önceki SARS’ta gelişen antikorların gelişim süreci ile benzer olabilir. Ancak bunu çalışmalar ve zaman gösterecek.

  • Her virüs mutasyona uğrar; virüs yaşam döngüsünün bir parçasıdır.
  • Yeni tip koronavirüs bir RNA virüsüdür ve RNA virüsleri DNA virüslerine kıyasla mutasyonlara daha yatkındır.
  • Mutasyonlar muhtemelen COVID-19 aşısının etkinliğini azaltmayacak.

”Mutasyon” kelimesi doğal olarak beklenmedik ve korkutucu değişikliklerden geliyor. Şubat ayı sonlarında Nature Microbiology’de yayımlanan bir çalışma ile SARS-CoV-2 “mutasyon tartışmaları” devam etmişti.

Ancak mutasyonlar mutlaka kötü bir şey değildir. Her virüs mutasyona uğrar; virüs yaşam döngüsünün bir parçasıdır. Bu değişiklikler her zaman önemli olmayabilir. Bazı durumlarda, bu mutasyonlar aslında virüsün daha zayıf bir virüs formuna dönüşmesine neden olabilir. Bununla birlikte, genellikle değişiklikler o kadar hafiftir ki, hastalığın bulaşıcılığı ve ölüm oranlarında belirgin bir fark göstermeyebilir.

Yeni koronavirüs mutasyon geçiriyor; ancak çok yavaş

Yeni koronavirüs bir RNA virüsüdür. Bir RNA virüsü bir konakçı ile temas ettiğinde, diğer hücreleri enfekte edebilecek yeni kopyaları çıkarmaya başlar.

Grip ve kızamık gibi RNA virüsleri, uçuk, çiçek hastalığı ve insan papilloma virüsü (HPV) gibi DNA virüslerine kıyasla mutasyonlara daha yatkındır.

Minnesota Üniversitesi’ndeki Moleküler Viroloji Enstitüsü ile pediatrik bir bulaşıcı hastalık uzmanı ve araştırmacı Dr. Mark Schleiss  “RNA virüsleri dünyasında mutasyon veya değişim normaldir. RNA virüslerinin sık sık değişmesini bekliyoruz. Bu sadece onların doğasıdır, ”diyor.

SARS-CoV-2 bir istisna değildir ve son birkaç aydır mutasyon geçirmektedir.

Mutasyonlar Aşı Geliştirmemize Engel mi?

Mutasyonlar muhtemelen COVID-19 aşısının etkinliğini etkilemez. Aslında, mutasyonların yavaş meydana gelmesi aşı geliştirmek için iyi bir haberdir. Virüs hala ilk sekansa oldukça fazla benziyor. Bazı ufak farklılıkların aşı açısından önemli olacağını düşünmek için çok fazla neden yok gibi görünüyor. Aşılar, genel olarak, virüsün erken bir versiyonunu, yani ata formunu, hedefleme eğilimindedir. Zaman içinde yeni suşlar atasından farklı özelliklere sahip olabilir.

Örneğin bir grip aşısını ele alalım.

H1N1 aşısı 2009’dan beridir vardır. Bu, diğer virüs formlarının atasıdır ve şimdi farklılıklar olsa da, ata formuna karşı etkili bir yanıt, tüm günümüze kadar gelen formlarına karşı iyi sonuçlar veriyor gibi görünüyor. Genellikle, virüsün eski bir türüne karşı geliştirilen aşının, tüm formlarının değişen özelliklerinin, bağışıklık sağlamaya karşı büyük bir sorun olmayacağı düşünülür. Ancak farklı olarak, grip virüsü yıldan yıla hızlı ve düzensiz bir şekilde değişir. Bu yüzden enfeksiyon riskimiz her yıl bir sorun haline gelir. Ancak SARS-CoV-2 yavaş mutasyona uğruyor. Bu aşılar için bir avantaj olarak görülebilir.

Schleiss, COVID-19 için daha iyi bir benzetmenin, kabakulak etkeni olduğunu söylüyor ve ekliyor. ”45 yıldan uzun bir süredir, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (ayrıca RNA virüsleri) için çok etkili aşılar yaptık. Bu virüsler aşıların sağladığı korumadan kaçmaya yetecek kadar mutasyona uğramadı” dedi. Aynı durum COVID-19 için de geçerli olabilir.

Tıpkı hızlı bir şekilde değişmeyen birçok virüs için olduğu gibi bu özel virüse karşı uzun süreli bağışıklık sağlayacak etkili bir COVID-19 aşısı yapmak mümkün olmalı. Sonunda bir COVID-19 aşımız olduğunda, büyük olasılıkla “mutasyona uğramış suşlarının büyük çoğunluğuna” karşı koruyacaktır.

Kazanılan bağışıklık ne kadar sürecek?

Bir kişinin bağışıklık sistemi, enfeksiyonu yendiğinde bağışıklığın ne kadar süreceği hala belirsizdir. Bir enfeksiyon vücudu terk ettikten sonra, gelecekte tekrar ortaya çıkması durumunda virüsü hızlı bir şekilde tanımlayabilen veya savaşabilen bağışıklık sisteminde virüs, tanınabileceği işaretler bırakır.

2003 yılında SARS salgınına baktığımızda, SARS hastası insanlarda yaklaşık 2 yıl güçlü bir SARS antikoru kaynağı mevcuttu, bu da virüse karşı bağışıklık kazanmalarını sağladı. Yaklaşık 3 yıl sonra, bu SARS antikorları azaldı ve insanların virüse tekrar yakalanma şansı daha yükseldi.

Son dakika haberi: Corona virüs için şoke eden iddia: O testler ...
COVID-19 antikorları ile önceki SARS’ta görülen antikorların bu zaman çizelgesi benzer olabilir.

Birkaç yıl içinde, pek çok insanın hasta olmasıyla doğal bağışıklık sonucunda yeterli bir bağışıklığa sahip olacağımızı umuyoruz, bu nedenle yeniden enfekte olmak artık bir sorun olmayacak gibi umut ediyoruz. Yıllar geçtikçe COVID-19 antikorlarımız, SARS-CoV-2 ile karşılaşsa bile, vücudumuz yine de enfeksiyonu hatırlayacak ve savaşmaya hazır olacaktır.

Sonuç

Mutasyonlar muhtemelen COVID-19 aşısının etkinliğini azaltmayacak. Tabii ki, tam olarak ne olacağını ve insanların bağışıklığının ne kadar süreceğini tahmin etmenin kolay bir yolu yoktur. Bunu çalışmalar ve zaman gösterecektir.

Kaynak

COVID-19 Will Mutate — What That Means for a Vaccine healthline.com/health-news/what-to-know-about-mutation-and-covid-19 5 Mayıs 2020

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz