Yapay Zeka Hastalıkları Teşhis Etmede İnsanlar Kadar Etkili Midir?

0
345

Yeni araştırmalar, yapay zeka ve sağlık uzmanlarının tıbbi görüntülemeye dayalı hastalıkları teşhis etmede eşit derecede etkili olduğunu öne sürüyor. Yapay Zeka teknolojisi (AI), hastalıkların erken teşhisinde ve önlenmesinde, ayrıca sağlık hizmetlerindeki iş gücüne katkısı nedeniyle de sağlık alanında giderek daha fazla yer alabilir.

Yapay Zeka Teknolojisi

Derin öğrenme ve yapay zeka teknolojilerinin görüntüleri analiz etme ve kalıpları tanıma yeteneği, belirli hastalıkları daha hızlı ve daha doğru teşhis etme potansiyelini ortaya çıkarır. Dahası, bu tür algoritmalar sürekli olarak öğrenebilir, böylece doğru teşhisi tahmin etme kalitesini artırabilir.

Teşhis ve tedavi her zaman zor süreçler olmuştur. Bunun nedeni, doktorların aynı anda hastanın sahip olduğu semptomları, olası araştırma hatalarını, mevcut tüm tedavi yöntemlerini, olası yan etkileri, çok benzer belirtileri olan hastalıkları ve daha birçok yönü göz önünde bulundurması gerekmesidir.

artificial intelligence medical diagnosis ile ilgili görsel sonucu
Doktorlar bu tür sistemlerden faydalanarak hastaları daha doğru teşhis edebilir ve en uygun tedaviyi uygulayabilir.

AI yazılımları, MRI’lar, röntgenler ve bilgisayarlı tomografi (CT) taramaları gibi tıbbi görüntülerde belirli bir hastalığın belirtilerini doğru bir şekilde tespit etmek için programlanabilir. Doktorlar bu tür sistemlerden faydalanarak hastaları daha doğru teşhis edebilir ve en uygun tedaviyi uygulayabilir.

Araştırmalar

Yeni bir makale, yapay zekanın hastalıkları sağlık uzmanları kadar etkili bir şekilde teşhis edip edemeyeceğini belirlemek amacıyla mevcut kanıtları incelemiştir. Prof. Denniston ve ekibi, 1 Ocak 2012 ile 6 Haziran 2019 arasında yayınlanan tüm çalışmalar için çeşitli tıbbi veritabanlarını araştırmış ve ekip sonuçlarını Lancet Digital Health dergisinde yayınlamıştır.

Araştırmalar yapay zekanın, sağlık profesyonelini önemli ölçüde geride bırakmasa da hastalıkları sağlık profesyonelleri kadar doğru bir şekilde tespit edebildiğini göstermiştir. 

artificial intelligence medical diagnosis ile ilgili görsel sonucu
Araştırmalar, sağlık profesyonelleri kadar doğru bir şekilde tespit edebildiğini gösterdi. 

Yeni bir çalışma, yapay zeka sisteminin ortalama bir meme radyoloğu ile karşılaştırılabilir, benzer sonuçlar elde etmiştir.

İleri okuma: Meme Kanseri Taraması: Yapay Zeka Radyolog Kadar İyi Değerlendirebilir

Son zamanlarda Nature Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, akciğer kanseri belirtilerini eğitimli radyologlardan daha erken ve daha hızlı tespit etmek için yapay zekanın, eğitilebileceğini kanıtlamıştır.

Bu çalışma kanseri erken aşamalarda tespit etmek için yapay zekanın kullanımına olan ilgiyi artırıyor.

Sonuç

Yapay zeka teknolojisine dayalı modern çözümler, halihazırda doktorların araştırma engellerini aşmalarına, önemli bir şekilde sağlık verilerini hızlı bir şekilde işlemelerine, hastaları daha doğru teşhis edebilmesine ve en uygun tedaviyi uygulamasına yardımcı oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz