Yazın Gelmesi ile COVID-19’un Yayılması Muhtemelen Durmayacak

0
1065

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, bir bölgenin sıcaklığı veya nemi ile COVID-19’un yayılması arasında neredeyse çok az ilişki olduğunu gösterildi. Yazın gelmesi ile salgın bitemeyebilir.

  • Yeni bir çalışma, yazın gelmesi ile artan sıcak havanın veya nemin COVID-19 yayılımını durdurmada muhtemelen etkili olmayacağını göstermektedir.
  • Okulların kapatılması ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gibi halk sağlığı önlemlerinin salgını önlemede asıl yardımcı olduğu görülmektedir.
  • Uzmanlar, ikinci bir dalgalanmayı önlemek için insanların halk sağlığı önlemlerine salgın durana kadar uyulması gerektiğini söylüyor.


8 Mayıs’ta Canadian Medical Association Journal dergisi’nde yayımlanan yeni bir araştırma, sıcak havanın beklenenin aksine COVID-19’un yayılmasını durdurmayacağını gösteriyor.

Yazın gelmesi ile salgın bitemeyebilir. Fotoğraf: Billboard

Çalışmanın detayları

Çalışmanın amacı, COVID-19’un yayılımının yılın daha sıcak, daha nemli olan yaz aylarında ilerleyip ilerlemeyeceğini araştırmaktı. Çalışmanın yazarı Jüni ve ekibi, grip enfeksiyonlarında bu şekilde davrandığını iyi bildiğini ve belki de COVID-19’un da etkilenebileceğini düşünüyordu.

Çalışma, Avustralya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki eyaletler-iller ve diğer çeşitli ülkeler de dahil 144 jeopolitik alanı içeriyordu. Ancak Çin, İran, İtalya ve Güney Kore dahil edilmedi. Çin, İran ve İtalya hariç tutuldu çünkü hastalık o sırada tam salgın halindeydi ya da Çin’deki gibi salgından uzun bir süre geçmişti. Toplamda 375.600 doğrulanmış COVID-19 vakası çalışmaya dahil edildi.

Araştırmacılar, hastalığın büyümesini tahmin etmek için 20 Mart’taki vaka sayısını 27 Mart’taki vaka sayısıyla karşılaştırdılar. Daha sonra enlem, sıcaklık ve nemin – yaz ayının – salgın üzerinde nasıl etkilediğine baktılar. Buna ek olarak, sosyal uzaklaşma, büyük toplantıların kısıtlanması ve okulların kapanışı gibi 7-13 Mart döneminde halk sağlığı önlemlerinin salgın büyümesini nasıl etkilediğini incelediler.

Çalışmanın sonuçları

Araştırmacılar verileri analiz ettiklerinde, salgının büyümesinin – yaz ayının gelmesi gibi – enlem ve sıcaklıkla – arasında çok az ilişki olduğunu gördüler. Nem, hastalığın bulaşmasının azalması ile sadece zayıf bir şekilde ilişkiliydi.

Bununla birlikte, hastalığın azalması ile okulların kapatılması ve büyük toplantıların sınırlandırılması gibi çeşitli fiziksel veya sosyal mesafe önlemleri arasında oldukça güçlü bir bağlantılar vardı.

Araştırma ne ifade ediyor?

Bu sonuçlara dayanarak Jüni, “Sıcaklığın pandemi kontrolünde rol oynaması pek olası değildir. Nemin rolü belirsiz, ancak verilerimiz en iyi ihtimalle küçük bir rol oynayacağını gösteriyor.” diyor ve ekliyor. ”Bununla birlikte, büyük toplantıların, okulların kapatılmaları ve sosyal uzaklaşma gibi kısıtlamaların, hastalığın yayılmasını önlemede önemli bir rol oynadığını keşfettik.” dedi.

Aslında veriler, bu kısıtlamalardan en az ikisinin uygulanmasının salgın büyümesini ortalama yüzde 30 azaltabileceğini gösteriyor.

Las Vegas’taki Nevada Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan Brian Labus’a göre: ”Sıcaklık ve nemin artışı – yaz ayının – virüsün hayatta kalmasında belki bir rol oynayabilir. Ancak bu sadece bulaşmasında küçük bir rol oynar. Hastalık bulaşmasının en büyük itici gücü bizlerin halk sağlığı kurallarına uymamız veya davranışımız olacaktır.” dedi.

Labus, hepimiz uzun bir maratona hazır olmamız gerekiyor, bu muhtemelen en azından bir yıl daha sosyal mesafe ilkelerine uymamızı gerektirebileceğini söyledi.

1 yıl daha sosyal mesafe ilkelerine uymamız gerekebilir.

Birçok insan “normal” yaşama geri dönmeye istekli olsa da, başka bir vaka dalgalanmasından kaçınmak için “akıllı ve tedbirli” olmamız gerekmektedir. Kısıtlamaların ne zaman hafifletileceğine karar verirken, tüm toplumların aynı olmadığını da göz önünde bulundurmamız gerekir.

Sonuç

Bu çalışmanı en önemli yanı, yazın gelmesinin COVID-19 sorununu çözemeyeceğidir. Bununla birlikte, iyi haber şu ki, fiziksel uzaklaşma, toplantı büyüklüklerini sınırlama ve okulları kapatma ile atılan tüm adımlar işe yaramaktadır. Ancak pandemiyi kontrol etmek uzun bir maraton olabilir. Fiziksel mesafenin en az bir yıl daha uygulanması gerekebilir.

Kaynak

Nancy Schimelpfening Warm Weather Won’t Stop the Spread of COVID-19 May 15, 2020 healthline.com/health-news/warm-weather-wont-stop-spread-of-coronavirus

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz