Yeni Koronavirüs Hastalığı’nda (COVID-19) – Antiviral Uçucu Yağların Kullanımı

0
1405

Aromaterapideki uçucu yağların, antiviral olarak kullanımına dair çeşitli araştırmalar mevcut olmakla beraber COVID-19 ile ilgili kullanımına dair mevcut bir araştırma veya kanıt bulunmamaktadır. Bugünkü yazımızda antiviral olarak uçucu yağların kullanımını değerlendirdik.

Uçucu yağlar

Uçucu yağlar, karakteristik kokular üretebilecek doymuş ve doymamış hidrokarbonlar, alkol, aldehitler, esterler, eterler, ketonlar, fenoller ve terpenler karışımıdır.

Birçok uçucu yağ (UY), son derece önemli olan antimikrobiyal özellikler sergiler. Piyasada bulunan 250 UY arasından bazıları yüksek antimikrobiyal potansiyele sahiptir. Mevcut araştırmalara göre UY’lar, özellikle patojenik mikroorganizmaların giderek artan bir şekilde direnç göstermesiyle, sentetik bileşiklere potansiyel bir alternatif gibi görünmektedir. UY’ların antiviral aktivitesi genellikle fenolik, aromatik veya alkol gruplarıyla ilişkilidir.

Mevsimsel grip veya COVID-19 ile enfekte olmamak için ve potansiyel olarak uçucu yağları kullanmak için, virüslerin bir yaşam döngüsüne sahip olduğunu düşünmeliyiz.

Kaynak:drozdogan.com

Virüslerin yaşam döngüsü

Virüs konağa alınır ve solunum yolundaki hücrelere bağlanır. COVID-19 ağır solunum yolu hastalığına sebep olduğu için bu durumu standart virüslerin döngüsü gibi kabul edemeyiz. Yani çoğu hastada virüs akciğerlere girecek ve orada kalacak. Virüs enfeksiyonun ilk günlerinde akciğer hücrelerini istila etmeye başlar.

Özellikle de hava kanallarının temizliğini sağlayan hareketli tüysü kamçılara sahip çıkıntılara zarar verir. Hücreler enfekte oldukları zaman ölürler ve parçalanarak mevcut atıklara karışırlar. Bu yüzden vücudun, akciğerleri ve soluk borusunu korumasını engellerler.

İnflamasyon hasara sebep olur ve hasarlar da daha fazla inflamasyona neden olur. Bu döngü sağlıklı doku kalmayıncaya kadar devam eder ve bu inflamasyon en sık rastlanan kuru öksürüğün ve aynı zamanda nefes darlığının oluşmasının açıklaması olabilir.

Virüsler metal ve plastik gibi sert yüzeylerde kumaşlarda ve yumuşak yüzeylerde olduğundan daha uzun yaşarlar. Canlı bir konağa aktarılmayı bekleyen çevreye inen virüsler, havadaki damlacıklar tarafından da yayılabilir. Ayrıca, cansız yüzeylerde potansiyel olarak 24 saatten fazla (sıcaklığa ve neme bağlı olarak) yaşayabilir, ancak sonunda enfekte etmek için konakçı olmadan öleceklerdir.

Viral yaşam döngüsünü farklı aşamalarda bozduğu gösterilen çeşitli uçucu yağların bazı bileşenleri vardır. Sonuç olarak, farklı uçucu yağların bir karışımının kullanılması virüsler için yararlı olabilir. Ancak bu uçucu yağların COVID-19 üzerinde etkisine dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Bu yüzden, COVID-19 için yararlı olup olmayacağı hakkında bir şey söylenemez.

Virüs tarafından enfekte olmayı önlemek veya bağışıklık sistemini güçlendirmek için günümüzde birçok gıda takviyesi alınmakta. Virüslere karşı ek bir korunma önleminin bir parçası olarak uçucu yağları kullanmakla ilgileniyorsanız, işte bilmeniz gerekenler:

Kaynak: Eco Modern Essentials

Uçucu Yağların Kullanımı Hakkında Uyarılar

Bir oda spreyi veya temizlik spreyi ile uçucu yağları suyla karıştırmayın. Karışımda alkol kullanmak uçucu yağı dağıtmaya yardımcı olmaz. Uçucu yağlar, üstte kalırlar ve şişeyi çalkaladığınızda karışmazlar. Ayrıca, su bazlı herhangi bir ürün yaklaşık 24-48 saat içinde mikrop üretmeye başlayabilir ve böylece virüsleri öldürmek için etrafa bakteri püskürtebilirsiniz.

El jelinizi uçucu yağlarla karıştırmayın – muhtemelen cildi tahriş edecektir. Eczanelerde satılan el jellerinde uçucu yağlar göreceksiniz, ancak bunlar güvenli bir şekilde formüle edilmiş, laboratuarda güvenlik, etkinlik ve mikrobiyal büyüme için test edilmiştir.

Maskelere uçucu yağlar koymayın. Bunun maskenin düzgün çalışmasını önlediği ve bazı uçucu yağların sürekli solunmasının zararlı olduğunu söylüyor.

Her uçucu yağ farklı olduğundan ve çoğu hamilelik, emzirme veya küçük çocuklar ve bebekler için güvenli olmadığı için tavsiye vermek kolay değildir.

Çay ağacı gibi uçucu yağları kediler ve köpeklerin etrafına yaymayın, çünkü bunlar için oldukça toksik olabilirler.

Kendi karışımınızı kapalı bir alana püskürtmeyin. Başkalarına karşı düşünceli olun, yanınızdaki kişinin astım, epilepsi, hamile veya başka bir sağlık sorunu olup olmadığını bilmiyorsunuz.

Daha fazlasının daha iyi olduğunu düşünmeyin. Uçucu yağlara duyarlı hale gelme riski zamanla artabilir.

Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılmalı

Evinizde antiviral yağlar kullanmak istiyorsanız, oda boşken difüzörü kapılar kapalı olarak çalıştırmak ve daha sonra odayı havalandırmak en iyisidir.

Kaynak: Prozis

Uçucu yağ karışımlarına sahip inhalerler güvenli olabilir. Bu, yağların, virüsü öldürmek ve vücudu işgal etmesini önlemek için uçucu yağların solunum sistemi yoluyla alınmasını sağlayacaktır. Kontamine etmeden, inhaleri temiz ellerle kullanın.

Kaynak: Sparoom

Ayrıca, bir rollerball içinde bir taşıyıcı yağda seyreltilmiş uçucu yağları, burnun tabanı, boynun etrafında veya bilekler üzerinde cilde uygulamak mümkündür.

Sağlıklı yetişkinler için önerilen antiviral uçucu yağlar:

rosmarinus oil

Laventa (Lavandula officinalis)

Karanfil tomurcuğu – caryophyllene, eugenol

Okaliptüs globulus / radiata (Eucalyptus globulus)

Limon (Citrus limon)

Manuka (Leptospermum scoparium)

Biberiye – rosmarinus oil

Çay ağacı (Melaleuca alternifolia)

Kekik – timol ve linalool

Uçucu yağların etki süresi uçuculukları nedeniyle, sınırlıdır. Öte yandan, düşük toksisite seviyesi ve doğal kökenleri, onları çekici bir alternatif haline getirir. Ek olarak, doğal ürünler insan vücudunda doğal olarak daha iyi tolere edilir, genellikle daha az yan etkisi vardır. Ancak birçok adverse etki de bildirilmektedir. Bu yüzden, tamamen güvenli olduğu anlamına gelmez ve dikkatli kullanılması gerekir.

Sonuç

UY’ların antimikrobiyal aktivitesinin güçlü olmasına rağmen, etkinin sentetik bileşiklere kıyasla önemli ölçüde daha zayıf olduğu vurgulanmalıdır. Antibakteriyel özellikleri üzerine bir araştırmada tüm suşlar için üstün olmadığı görülmesi dikkat çekicidir. Bu yüzden COVID-19 üzerinde de bir etkisi olmayabilir. Üzerinde araştırmalara ihtiyaç vardır. Ancak virüsten korunma amaçlı dilerseniz kullanabilirsiniz.

Sağlıklı ve Mutlu Kalın!

KAYNAKÇA

[1] Winska K, Maczka W, Lyczko J, Grabarczyk M, Czubaszek A, Szumny A. Essential Oils as Antimicrobial Agents-Myth or Real Alternative? Molecules (Basel, Switzerland). 2019;5;24(11).

[2] B. Ali, N.A. Al Wabel, S. Shams, A. Ahamad, S.A. Khan, F. Anwar Essential oils used in aromatherapy: a systemic review Asian Pac J Trop Biomed, 5 (2015), pp. 601-611

[3] Novel Coronavirus Aromatherapy Guide: Essential Oils Dos & Donts https://www.greenqueen.com.hk/novel-coronavirus-aromatherapy-guide-essential-oils-dos-donts/

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ettirmekteyim. Sağlığın ve tedavilerin olduğu birçok konuya ilgi duymakta ve alanım dahilinde birçok yazıyı sizlere aktarmaktayım. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi en doğru şekilde aktarmayı hedefim ve vazifem olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz