Cilt Bakımı için Aromaterapi

0
503

Cilt bakımı için aromaterapi, dinamik ve taze bir cilt görünümü kazandırmasına ek olarak stres ve gerginlik gibi etkileri de azaltabileceğinden tercih ediliyor.

Aromaterapi, bitkilerden elde edilen uçucu yağlarla tedavi uygulamasıdır. Uçucu yağlar oda sıcaklığında bile buharlaşabildikleri için esans veya eterik yağlar olarak da adlandırılırlar.

Cilt Bakımı için Aromaterapi Tarihi

Tarihi 6000 yıl öncesine kadar uzanan ve bu uygulama yöntemi, aromaterapinin babası olarak kabul edilen Fransız kimyager René-Maurice Gattefossé’un 1937’de yayınlanan Aromathérapie adlı kitabın başlığından gelmektedir.

Bu alternatif tıp uygulaması ilk ortaya atıldığı zamanlarda, savaşlarda yara iyileştirici özelliğinden oldukça faydalanılmıştır. Uçucu yağların en popüler uygulaması da parfümeri sektöründe olmuştur. Birçok uçucu yağ, güzel kokularından dolayı büyük parfümeri şirketleri tarafından günümüzde oldukça çok tercih edilmektelerdir.

Aromaterapinin uzun geçmişi, Kleopatra’nın güzel görünmek ve güzel kokmak için birçok bitki özlerinden kullandığı formüllere ve daha önceki dönemlere kadar uzanmaktadır. Son zamanlarda cilt bakımında da oldukça rağbet gören bir uygulama haline gelmiştir.

Uçucu yağlar ve hidrolatlar (uçucu yağ eldesinden arta kalan, ayırlan sulu kısım) yüz bakımında çeşitli şekillerde kullanılırlar. Bunlar; tonikler, masaj yağları, serumlar veya iksirler, yüz maskeleri, kompresler, göz pedleri gibi şekillerdedirler.

Amazing Benefits of Aromatherapy Facials
Aromaterapinin önemli alanlarından birisi de estetik aromaterapidir.

Cilt üzerindeki etkileri

Saf ve terapötik olarak aktif olan uçucu yağlar, inhalasyon(soluma) veya ciltten emilim yoluyla vücut üzerinde de bir etkiye sahip olacaktır. Bunların toplam bir cevabı olarak yüzde veya ciltte etkilerini gösterirler. Yani, aromatik bileşenlerin küçük miktarları kana da karışır girer.

Uzmanlar, kan dolaşımının ve lenfatik sistemin uçucu yağların kullanımıyla daha verimli hale getirildiğini belirtiliyorlar.

Uçucu yağların cilde çabuk nüfuz etmesi, cilt terapisinde etkili olmalarının bir nedenidir. Bununla birlikte, uçucu yağların herhangi bir sentetik bileşen içeren ürünlere karıştırılmaması da önemlidir, çünkü kolaylıkla nüfuz eden uçucu yağların üzerinde vücuda taşınabilirler.

İleri okuma: Aromaterapiler Cilt Üzerine Nasıl Etki Eder?

Aromaterapi nelerden etkilenir?

Aromaterapi birçok durumdan etkilenebilir. Örneğin, daha genç bir insan tedaviye yaşlı bir kişiye göre daha hızlı yanıt verecektir. Ayrıca, tedavinin hızı yüz dokusundaki sıvı tıkanıklığı veya yağ miktarından etkilenecektir.

Cildin doğal nemlendiricisi olan sebumun üretimi hormonlardan etkilenir. Bazı uçucu yağlar hormonal seviyeyi etkileyebileceğinden, uygun uçucu yağlar ve bitkisel yağların karışımı, hormonal dengesizliklerin neden olduğu cilt problemlerini tedavi etmenin en iyi yollarından biridir.

Uçucu yağların seçimi veya yüzdesi; cilt tipine, tonuna ve hassasiyetine bağlıdır; stres ve gerginlik dahil duygusal durumları; herhangi bir alerji veya tıbbi cilt durumu; başka ilaçlar alıp almadığı, radyasyon veya kemoterapi tedavisi görüp görmediği; ve hamile olup olmadığı. Bu faktörlerin her biri, hangi miktarda ve hangi uçucu yağın kullanılabileceğini belirler.

kantaron yağı cilde nasıl uygulanır
Hassas ciltlere sahipseniz, yüzünüze uygulamadan 24 saat önce bileğinizin iç tarafına uygulayarak bir cilt testi yapın.

Profesyonel aromaterapi bakımları

Profesyonel yüz bakımları yüksek oranda uçucu yağ içerebilir:

• Uygulama her seansta maksimum 30 dakika yüze uygulanır.

• Uygulama günlük değildir. Tedavi edilen duruma bağlı olarak, seanslar bir dizi 6–10 tedavi için 7-14 günlük aralıklarla aralanacaktır. Tedaviden sonra bir hafta veya daha uzun süre belirgin olan ciltte erken bir fark görülebilir.

Aromaterapinin Psikolojik Faydaları

Genel olarak yüz için seçilen uçucu yağların rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkisi olmalıdır. Uçucu yağların psikolojik faydaları oldukça fazladır. En önemli nedeni, koku moleküllerinin yüz bakımı sırasında sürekli solunmasındandır.

Uçucu Yağlar Seyreltilmelidir

Uçucu yağları seyreltmek için dağıtıcı olarak tamamen doğal bileşenlerin kullanılması tercih edilir. Yağlar yüz, boyun ve dekolte bölgesine uygulanmadan önce daima seyreltilmelidir.

Taşıyıcı Yağlar Nasıl Seçilir?

Doğru taşıyıcı yağları seçmek, doğru uçucu yağları seçmek kadar önemlidir. Bazı taşıyıcı yağlar genellikle çok küçük miktarlarda eklenir ve bu küçük miktarlar bile karışımlar üzerinde büyük bir terapötik etkiye sahip olabilir (örneğin: çuha çiçeği, hodan tohumu, kırmızı havuç kökü ekstresi, jojoba, avokado ve buğday tohumu).

Jojoba gibi sabit yağlar, ciltte doğal olarak bulunanlara çok benzer bileşenler içerir.

Ayrıca üçlü doymamış yağ asitleri bakımından zengin sabit yağlar (buğday tohumu, avokado, jojoba ve fındık gibi), yalnızca cildin elastikiyetini ve tonunu korumaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda altta yatan bağ dokusunu da güçlendirir.

Aromaterapi Cilt Bakımı

Sonuç olarak aromaterapi, tazelenmiş ve daha dinamik bir cilt oluşturabilirken ek olarak stresi ve gerginliği de azaltmasıyla cilt bakımında oldukça popüler hale gelmiştir.

Referans

Worwood, V. (2007). Aromatherapy for the beauty therapist

  • Ekibimiz tarafından türkçeye çevrilerek aktarılmıştır.
Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden 2019 yılında mezun oldum. Doktora eğitimime Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı'nda 2019 yılından bu yana devam ediyorum. YÖK tarafından 100 tematik alan içerisinde yer alan Moleküler Farmakoloji ve İlaç Araştırmaları alanında çalışmaktayım. Aynı zamanda Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Öğrenci Temsilcisi ve Orpheus Başkan Yrd. görevini sürdürmekteyim. Sağlıkla ilgili bilgilere ulaşmanın çok kolay olduğu, ancak doğru bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu bu dönemde, sizlere en güvenilir bilgiyi aktarmayı hedefim olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz